Reklamy
Reklamy
Reklamy

Układ węchowy jest prymitywnym zmysłem ostrzegającym nas przed obecnym w naszym otoczeniu niebezpieczeństwem, na przykład zepsutym jedzeniem, dymem czy toksycznymi oparami. W ciągu dnia cząsteczki zapachowe przemieszczają się swobodnie z prądem powietrznym i wnikają do nosa. Każda rzecz i osoba ma swój zapach, który większość z nas potrafi już blokować chyba, że jest szczególnie wonny…

#sensoryka#si#autyzm#asd#za#pokrewne

Nadwrażliwość węchowa

„Dziecko z nadwrażliwością węchową może doświadczać ciągłego zalewu zapachów i przejawiać silne reakcje na wonie, które większość ludzi lubi czy wyczuwa, lecz toleruje, a nawet może ich być nieświadoma. Zapach ciała innych ludzi i ich oddechu, woń używanych przez nich perfum lub balsamów może przyprawić wrażliwe dziecko o mdłości. Pewne aromaty spożywcze mogą sprawić, że będzie ono zaciskać usta. Dziecko może być bardzo wrażliwe na zapach środków czyszczących, produktów do pielęgnacji ciała oraz substancji lotnych wydzielanych przez nowe dywany i meble. Niekiedy z trudem toleruje przebywanie w supermarketach, w restauracjach i na zgromadzeniach świątecznych, podczas których wyczuwa wiele zapachów żywności i woni wydzielanych przez inne osoby. Również szkoła może być szczególnie nieprzyjemnym miejscem, zważywszy na zróżnicowany poziom higieny kolegów i koleżanek, śmierdzące szatnie i skarpetki podczas zajęć wychowania fizycznego, tacki z różnorodnymi potrawami i otwarte kosze na stołówce, do których wrzucane są resztki jedzenia, a także wydzielające silny zapach środki czyszczące. Przebywanie na krytych pływalniach, w ogrodach zoologicznych i na stacjach benzynowych może być okropnym przeżyciem dla dziecka z wrażliwym węchem. Wrażliwość na zapachy zazwyczaj nasila się wówczas, gdy osoba cierpi na migrenę.

Niedowrażliwość węchowa i poszukiwania sensoryczne

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: