Dzieci z zaburzeniami neurologicznymi często mają problemy z określaniem przyimków. Można pomóc dziecku zapamiętać konkretne słowo, kilkakrotnie pokazując mu je na obrazku

Rekwizyty:

  • Kartoniki o wymiarach 10 cm x 12 cm
  • Obrazki (opcjonalnie)

Sposób zabawy:

  • Jeżeli pracujemy z dziećmi, które nie potrafią czytać, należy przygotować obrazki ilustrujące różne przyimki (na, pod, obok, w itd.). Warto wykorzystać obrazki ściągnięte z internetu.
  • Jeśli uczestnicy zabawy potrafią czytać, zapisujemy na kartonikach nazwy przyimków.
  • Zadaniem dziecka jest „odegranie” przyimka podstawowego lub zapisanego na kartoniku. Np. niech dziecko pokaże, że pod oznacza „wejście pod stół”, na – „na krześle”, a obok – „obok kuchenki”.
  • Jeśli dziecko ma problemy ze zrozumieniem zasad zabawy, podnieś kartonik i powiedz: „na krześle, mama siedzi na krześle”.

Cel:

  • Rozwój języka – dzięki tej aktywności dziecko poznaje przyimki, odgrywając scenki. Wspaniale jest słyszeć, że po wypowiedzeniu przyimków dziecko potrafi prawidłowo je stosować. Gdy dziecko kilka razy grało w tę grę i zaczyna już rozpoznawać przyimki, pomóż mu uogólnić zdobytą wiedzę: dawaj mu wskazówki na temat tego, w jaki sposób ma znaleźć dany przedmiot lub co powinno zrobić, i zobacz, czy uda mu się wykonać zadanie.

Po co?

Dzieci z zaburzeniami neurologicznymi często mają problemy z określaniem przyimków. Można pomóc dziecku zapamiętać konkretne słowo, kilkakrotnie pokazując mu je na obrazku. Np. przyimek pod – „pod łóżkiem”. Czasami gdy dzieci widzą przyimki na płaszczyźnie dwuwymiarowej (na papierze bądź w komputerze), nie zapamiętują ich i nie tłumaczą znaczenia automatycznie na układy przestrzenne w swoim środowisku, co wpływa na trudności ze zrozumieniem tekstu czytanego (Delaney, 2016).

 

źródło: Tara Delaney: „101 ćwiczeń gier i zabaw dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i zaburzeniami integracji sensorycznej”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2016

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s