Balonowy bejsbol – należy do gier i zabaw społecznych rozwijających dużą motorykę
Barbara Sher zebrała w swojej książce wiele ciekawych pomysłów na gry i zabawy społeczne rozwijające dużą i małą motorykę dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i przetwarzania sensorycznego. (Źródło podaję na końcu).
„Balony są idealnymi zabawkami, ponieważ przyciągają uwagę, są lekkie i łatwo się nimi bawić. Tym razem służą do gry w bejsbol. Balon porusza się na tyle wolno, że nawet początkujące dzieci z łatwością w niego trafią.
Cele
- Koordynacja oko – ręka
- Świadomość ról
- Koncentracja
- Planowanie motoryczne
- Modulacja
- Wyobraźnia przestrzenna
- Stymulacja przedsionkowa
Potrzebne przedmioty
- Strony z gazet
- Taśma
- Balony
Przygotowanie
Zrób kije bejsbolowe ze zwiniętych gazet, owijając je taśmą. Im więcej stron, tym grubszy kij.
Jak się bawić
Dorosły rzuca balon w kierunku dziecka trzymającego kij. Zachęć dziecko, by spróbowało uderzyć w balon lub pozwoliło sobie pomóc stojącemu za nim dorosłemu. Po uderzeniu balonu dzieci próbują go złapać. Niech na przemian rzucają balon, wybijają go i łapią.
Czego dziecko się uczy
- Dzieci uczą się koordynacji ruchów oraz wyczucia czasu, czyli umiejętności potrzebnych do uderzenia w balon. Widzą rezultat swojego działania i mogą modyfikować ruch, by osiągnąć zamierzony cel.
- Dowiadują się, że każdy ma inną rolę. Ktoś rzuca balon, ktoś inny go odbija, a pozostali próbują go złapać.
- Gdy biegają, śledząc jednocześnie wzrokiem balon i usiłując nie zderzyć się z innymi, ćwiczą utrzymywanie równowagi oraz wyobraźnię przestrzenną.
Modyfikacje
- Niektórym dzieciom trudno będzie podążać za balonem, żeby go złapać. Ułatwisz im koncentrację, używając wskazówek werbalnych.
- Dzieci, które mają trudności z wyczuciem czasu i koordynacją wzrokowo – ruchową, będą potrzebowały podpowiedzi fizycznej, czyli prowadzenia przez dorosłego techniką „dłoń na dłoni”(Sher, 2014).
źródło: Barbara Sher: „Gry i zabawy we wczesnej interwencji Ćwiczenia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i przetwarzania sensorycznego”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014