Reklamy
Reklamy
Reklamy

Balonowy bejsbol – należy do gier i zabaw społecznych rozwijających dużą motorykę

Barbara Sher zebrała w swojej książce wiele ciekawych pomysłów na gry i zabawy społeczne rozwijające dużą i małą motorykę dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i przetwarzania sensorycznego.

Motoryka mała i duża: scenariusze, zabawy, ćwiczenia, programy
Zabawy sensoryczne motywujące do komunikacji dzieci z autyzmem
ASD – rzucanie do celu – koordynacja wzrokowo – ruchowa

Balony są idealnymi zabawkami, ponieważ przyciągają uwagę, są lekkie i łatwo się nimi bawić. Tym razem służą do gry w bejsbol. Balon porusza się na tyle wolno, że nawet początkujące dzieci z łatwością w niego trafią.

Cele

Potrzebne przedmioty

  • Strony z gazet
  • Taśma
  • Balony

Przygotowanie

Zrób kije bejsbolowe ze zwiniętych gazet, owijając je taśmą. Im więcej stron, tym grubszy kij.

Jak się bawić

Dorosły rzuca balon w kierunku dziecka trzymającego kij. Zachęć dziecko, by spróbowało uderzyć w balon lub pozwoliło sobie pomóc stojącemu za nim dorosłemu. Po uderzeniu balonu dzieci próbują go złapać. Niech na przemian rzucają balon, wybijają go i łapią.

Czego dziecko się uczy

  • Dzieci uczą się koordynacji ruchów oraz wyczucia czasu, czyli umiejętności potrzebnych do uderzenia w balon. Widzą rezultat swojego działania i mogą modyfikować ruch, by osiągnąć zamierzony cel.
  • Dowiadują się, że każdy ma inną rolę. Ktoś rzuca balon, ktoś inny go odbija, a pozostali próbują go złapać.
  • Gdy biegają, śledząc jednocześnie wzrokiem balon i usiłując nie zderzyć się z innymi, ćwiczą utrzymywanie równowagi oraz wyobraźnię przestrzenną.

Modyfikacje

  • Niektórym dzieciom trudno będzie podążać za balonem, żeby go złapać. Ułatwisz im koncentrację, używając wskazówek werbalnych.
  • Dzieci, które mają trudności z wyczuciem czasu i koordynacją wzrokowo – ruchową, będą potrzebowały podpowiedzi fizycznej, czyli prowadzenia przez dorosłego techniką „dłoń na dłoni”(Sher, 2014).

źródło: Barbara Sher: „Gry i zabawy we wczesnej interwencji Ćwiczenia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i przetwarzania sensorycznego”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: