Reklamy
Reklamy
Reklamy

Problemy z czytaniem – lista wskazówek – wspomaganie

Jak pomóc dziecku w czytaniu?

„Lista wskazówek dotycząca wspomagania uczniów z problemami w czytaniu jest w dużej mierze zainspirowana znakomitą książką dra Kenetha Shorr’a pt. „Rozwiązywanie problemów dzieci ze specjalnymi potrzebami”.

 • Jeśli dziecko rzadko czyta, sprawdź czy nie ma z tym jakiegoś problemu. Poproś malca, aby poczytał ci na osobności. Czy potrafi wymawiać wyrazy, łączyć dźwięki, rozumie czytany tekst? Jeśli masz wątpliwości, skieruj dziecko do szkolnego specjalisty. Formalne i nieformalne badania powinno się często powtarzać podczas pierwszych lat edukacji szkolnej.
 • Ucz dziecko zasad fonetyki, jeśli trzeba, zaczynając od samych podstaw. Być może będziesz zmuszony zacząć od wyglądu liter, dźwięków odpowiadających poszczególnym literom i łączenia dźwięków. Wykorzystuj materiały, które pozwalają na ćwiczenie tych zdolności w oparciu o teksty, które coś znaczą. To często wymaga pracy w niewielkich grupach.
 • Oferuj uczniom o specjalnych potrzebach możliwość indywidualnej pracy z materiałem.
 • Niech dziecko czyta na każdym kroku. Zwracaj jego uwagę na to, że słowa są wszędzie: na koszulkach, kartkach z życzeniami, szyldach, plakatach, w czasopismach i książkach. Postaraj się, aby dziecko miało w swoim pokoju książki i materiały o różnym poziomie trudności i dotyczące różnych tematów, zwłaszcza takich, które interesują malca.
 • Proponuj dziecku materiały o poziomie trudności zachęcającym do czytania. Aby kontakt z tekstem sprawiał uczniowi przyjemność, musi on być w stanie stosunkowo łatwo przeczytać co najmniej 90% słów. Dając dziecku teksty kieruj się jego zdolnościami, a nie wiekiem. Ponowne czytanie tekstów pozwala zwiększyć poczucie sukcesu. Nie frustruj dziecka!
 • Stosuj metody działające na kilka zmysłów. Niech uczeń wypowie nazwę litery jednocześnie rysując ją palcem w powietrzu, na piasku lub na papierze. Celem jest jednoczesne zobaczenie, usłyszenie i dotknięcie litery.
 • Zachęcaj dziecko do wyobrażania sobie sceny, którą opisują słowa.
 • Ucz dziecko rozpoznawania wyglądu najczęściej używanych słów. To przyspiesza czytanie. Takie słowa można wypisać na arkuszu powieszonym na ścianie i każdego tygodnia ćwiczyć rozpoznanie kolejnej piątki.
 • Ograniczaj stres związany z czytaniem na głos, pozwalając uczniowi na wcześniejsze zapoznawanie się z tekstami, rezygnację z poprawiania drobnych błędów oraz zadbanie o to, aby nikt nie krytykował dziecka. Jeśli to konieczne, pozwól uczniowi zrezygnować z ćwiczenia.
 • Wykorzystuj książki w wersji audio, aby zapoznawać dziecko z tekstami, które będzie czytać.
 • Często czytaj dziecku. Pokaż mu, że w książkach czeka na nie wiele fascynujących historii.

 Naucz rozumieć.

Przykłady następujących strategii rozumienia tekstu:

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: