
Subskrybcja 2 zł odnawia się automatycznie co miesiąc. Subskrybuj w tym tekście: https://autyzmwszkole.com/2020/12/30/narzedzia-myslowe-antidotum-na-trujace-mysli-w-asd/ lub w innym poście na sronie.
Rezygnacja z subskrybcji: Po zalogowaniu na autyzmwszkole.com, w prawym górnym rogu na WordPress kliknąć w swój profil (kółko). Następnie w lewym pasku bocznym „Manage Purchases”, usunąć dane logowania/Payments Methods – Delete. Automatyczna subskrybcja nie będzie się odnawiała. Lub skontaktuj się z nami przez fanpage autyzmwszkole.com na FB
Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony i publikowanych treści.
Ja widzę, że sporo z autyków (przede wszystkim dorosłych) nie chce w ogóle mówić, tak jakby mowa sprawiała im fizyczny ciężar. Wolą myśleć i bezpośrednio działać, bez komunikowania. Nie wiem, czy te wszystkie strategie terapeutyczne nie dążą czasem do tego, żeby z introwertyków robić na siłę ekstrawertyków.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
… to prawda, ale są i tacy autycy, którzy chcą się komunikować jednak barierą są trudności oralno-motoryczne – tak jak u mojego syna… gdybym przestała go motywować – nie uciekałby do kumpli na kwadraty… Pozdrawiam 🙂
PolubieniePolubienie
Wracając do introwertyków (za wikipedią):
1. Zyskują energię kiedy są w samotności, a tracą wśród ludzi.
2. Mają niewiele zainteresowań, ale w każde zainteresowania bardzo się zagłębiają.
3. Wolą rozmowy w cztery oczy niż w grupie.
4. Aby się skupić potrzebują ciszy, nie lubią gdy im się przerywa pracę lub jakiekolwiek inne zajęcie (np. dzwonkiem telefonu).
5. Korzystają z pamięci długotrwałej, przez co często mają uczucie „pustki w głowie” i mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa podczas rozmowy.
6. Lepiej niż ekstrawertycy radzą sobie z zadaniami wymagającymi skupienia uwagi.
7. Na studiach osiągają lepsze wyniki niż ekstrawertycy.
8. Łatwiej uczą się czytając niż przez rozmowę z innymi.
9. Nie lubią rozmów „o pogodzie”.
10. Mogą mieć trudności w zapamiętywaniu twarzy i nazwisk.
Żeby nie było – to są cechy introwertyków, nie aspergerowców. Odnośnie punktu (5) -ekstrawertycy korzystają z pamięci krótkotrwałej. Aspergerowcy mają natomiast słabą pamięć krótkotrwałą. Czy można zatem powiedzieć, że aspergerowiec-ekstrawertyk to człowiek, który korzysta z pamięci krótkotrwałej, którą ma zresztą słabą? Jeśli tak, to źle to wróży takim ludziom.
PolubieniePolubienie
Każdy Asperger, introwertyk… ma inne cechy różniące go od innych introwertyków i Aspich… Nie można nikogo wbijać w szablon cech, które ktoś ustalił – to za sztywne ramy. Coraz więcej mówi się o neuroróżnorodności – to ma sens. Definicja ZA, ASD to za mało. Co jeśli autyk ma uszkodzone np. analizatory korowe w wyniku żółtaczki… jego pamięć ulegnie zmianie… a introwertykowi po 40 odbije i zrobi się z niego imprezowicz… Jeśli chodzi o pamięć – to raczej wrodzone cechy/genetyka… Ustalanie sztywnych ram w psychiatrii i w psychologii to utopia moim skromnym zdaniem…
PolubieniePolubienie
No dobrze, a jak ma się na przykład sprawa z tymi trzema podstawowymi sposobami myślenia:
– słowami (2% wśród ASD)
– obrazami, ale nie wzorcami
– wzorcami poprzez obrazy
?
Ten podział stał się bardzo modny, wspomina o nim Temple Grandin, Peter Schmidt i wielu blogerów. Czy to jedyne sposoby myślenia? Czy u jednej osoby może istnieć styl mieszany? A co z ryzykiem, gdy osoba z ASD potraktuje ten podział jak wyrocznię i stwierdzi, że jak myśli obrazami bez wzorców, to nie powinna zajmować się programowaniem, bo to jest zarezerwowane wyłącznie dla myślących wzorcami, tylko np. fotografią? Ja powiem tak – u dorosłych aspergerów, zwłaszcza samorzeczników, obserwuję wręcz nakręcanie się, że każdy jest inny, żeby nie uogólniać. Jest to ciekawa postawa, gdyż stoi ona dość mocno w opozycji do zachowań dzieci z ASD, które potrafią być strasznie sztywne, schematyczne i dzielące wszystko na kategorie. Ze skrajności w skrajność. Słyszałem o przypadkach nastolatków z ZA, które nie cierpią języków obcych, bo tam są niby reguły odmieniania czasowników, ale zaraz okazuje się, że jest z 50 wyjątków, które odmieniają się nieregularnie.
PolubieniePolubienie