Rozpoczynanie nowego tematu

Określenie stylu uczenia się każdego dziecka jest ważne (Reid, Green, 2015), ponieważ „wiedzę tę można efektywnie wykorzystać w początkowej fazie nauczania nowego tematu.

Zwłaszcza gdy jest on trudny, najlepiej jest rozpocząć jego prezentację w sposób zgodny z indywidualnym stylem uczenia się. Wówczas uczeń łatwiej się oswoi z zagadnieniem, a to pomoże mu utrzymać odpowiednia motywację na niełatwym, początkowym etapie zapoznawania się z nową tematyką.

Jeśli uczeń posiada wzrokowo-ruchowy styl uczenia się, najpierw pokaż mu nowe słowa, a następnie poproś go o nakreślenie ich ręką w powietrzu i na biurku. Musi on przede wszystkim zobaczyć nowy wyraz, a dopiero potem przećwiczyć jego brzmienie. Tę samą zasadę stosujemy przy zapoznawaniu uczniów z nową powieścią – najpierw powinni oni zobaczyć rysunki głównych postaci, okładkę książki czy nawet, o ile jest to możliwe, obejrzeć film zrealizowany na jej podstawie. Z kolei gdy dziecko posiada słuchowy styl uczenia się, najlepiej jest pozwolić mu posłuchać powieści z płyty (audiobooka), a dopiero potem odczytać jej fragmenty na głos. Jeśli rozpoczniemy nowy temat w najbardziej przyjazny dla ucznia sposób, zminimalizujemy  ryzyko poniesienia przez niego niepowodzenia i utraty motywacji.

Możesz też poprosić dzieci, aby same spróbowały określić swoje najmocniejsze strony, a następnie postarały się ich użyć przy nauce nowego tematu. Każdy uczeń może w tym celu stworzyć swój osobisty kwestionariusz lub tabelkę.

  • Mój ulubiony styl uczenia się to…
  • Bardzo pomaga mi…
  • To, co najbardziej mi pomogło…” (Reid, Green, 2015).

#dysleksja#ASD#ćwiczeniajęzykowe

źródło: G. Reid, S. Green: „100 i więcej pomysłów, jak pomóc dziecku z dysleksją” , HARMONIA, Gdańsk 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s