Tabele porządkujące wiedzę to dobry wizualny sposób ułatwiający przyswajanie nowego materiału. Ich pomysłodawczynią jest Donna Ogle

To prosta i efektywna metoda wspierająca pracę z dzieckiem z trudnościami w nauce, można z nich korzystać w całym procesie nauczania.

Co już wiem?

Tabele składają się z trzech kolumn a ich ilość można modyfikować w zależności od potrzeb ucznia. Do pierwszej kolumny pt. „Co już wiem?” uczeń wpisuje wszystkie informacje, które już wie na dany temat. Celem pytania jest przypomnienie sobie dotychczasowych doświadczeń i wiedzy związanej z omawianym zagadnieniem oraz wiedzy dotyczącej materiału, który będzie dopiero poznawał. Na tym etapie zwykle potrzebna jest pomoc nauczyciela. Dobrze jest mieć przygotowane pytania, które pomogą dziecku przypomnieć sobie odpowiednie informacje. Można użyć metody „burzy mózgów„, która uaktywni przywołanie w pamięci i zanotowanie jak największej liczby wyrazów, zdań, zwrotów powiązanych z tematem.

Czego chcę się dowiedzieć?

Kolejny nagłówek pt. „Czego chcę się dowiedzieć?” dotyczy nowego zagadnienia. Uczeń odpowiadając na nie określa cel swojej pracy. Uzupełnia kolumnę jeszcze przed przeczytaniem tekstu, który dopiero później będzie analizowany w ramach nauki nowego materiału.

Czego się nauczyłem?

Trzecia kolumna, w tym przypadku ostatnia powinna być wypełniona po przeczytaniu tekstu. Dotyczy nowego materiału.

Przedstawiona powyżej tabelka może zostać użyta jako ćwiczenie, w którym weźmie udział cała klasa, grupy uczniów lub jako zadanie indywidualne. Dzieci mogą zapisywać w niej informacje samodzielnie, ale można im w tym pomagać (Reid, Green, 2015).

źródło: G. Reid, S. Green: „100 i więcej pomysłów, jak pomóc dziecku z dysleksją”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2015

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s