Reklamy
Reklamy
Reklamy

Kiedy jest to możliwe, niech asystent/ka pracuje z dzieckiem zarówno indywidualnie, jak i w grupach mieszanych z innymi dziećmi w klasie. Jest to ważne, by utrzymać szacunek dziecka dla samego siebie.

„W sytuacji idealnej powinieneś móc zarezerwować trochę czasu asystenta/ki na pracę z dzieckiem. Rozejrzyj się, jakie są możliwości sfinansowania tego czasu. Głównym celem pracy asystenta powinno być uniezależnienie dziecka i nauczenie go strategii radzenia sobie, nie zaś rola kogoś, na kim dziecko całkowicie polega i do kogo ucieka po ratunek. Pamiętając o tym, asystent może zrobić bardzo wiele dobrego, między innymi:

  • Pokazać dziecku, jak sobie zorganizować dzień.
  • Pomóc dziecku znaleźć system organizowania rzeczy, które posiada.
  • Zachęcić dziecko do tego, by w sytuacjach społecznych zachowywało się towarzysko, elastycznie i współpracowało w różnych okolicznościach.
  • Znaleźć sposób na to, by wykorzystać specjalne zainteresowania dziecka, w celu zmotywowania go do wykonania pracy w klasie.
  • Pomóc dziecku zrozumieć niepisane zasady interakcji społecznej, wykorzystując rysunki komiksowe lub omawiając z dzieckiem różne sytuacje i wyjaśniając, co inni ludzie mogą myśleć lub też co powoduje, że robią takie, a nie inne, rzeczy.
  • Pisać historyjki społeczne, by pomóc dziecku zrozumieć uczucia i związki (asystent/ka może potrzebować szkolenia w tym względzie).
  • Zachęcić dziecko do rozmawiania z innymi. Pełnić rolę suflera, podpowiadającego dziecku do ucha sugestie, co można powiedzieć.
  • Robić z dzieckiem ćwiczenia przepisane przez profesjonalistów w celu wzmocnienia sprawności motorycznych.
  • Pomagać w nauce tam, gdzie dziecko ma trudności.
  • Pokazać dziecku sposoby radzenia sobie z nadwrażliwością sensoryczną” (Winter, 2011).

źródło: M. Winter: „Zespół Aspergera Co nauczyciel wiedzieć powinien…”, Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2011

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: