Reklamy
Reklamy
Reklamy

Uwaga

Uwaga to elementarny proces poznawczy polegający na selektywnej koncentracji percepcji i myślenia na jednym zjawisku zewnętrznym lub wewnętrznym.

Istnienie uwagi wynika ograniczonych zdolności do skutecznego przetwarzania. Bodźce można podzielić na:

  • sygnały – wybierane, ważne
  • szum – nieważne
  • dystraktory – nieważne i zakłócające

Interaktywny okres skupionej uwagi – zabawy dla dzieci ze spektrum autyzmu

Przejażdżki

Wyzwanie: interaktywny okres skupionej uwagi trwający przynajmniej 2 minuty.

Motywacja: kontrolowanie przejażdżek.

Materiały:

  • zabawki
  • duże kartonowe pudełko

Zasady

W każdym rogu pokoju umieść przedmiot, którego możesz użyć w zabawie z dzieckiem. Upewnij się, że znajduje się on w zasięgu wzroku dziecka, ale poza zasięgiem jego rąk. Możesz na przykład wybrać zestaw do puszczania baniek mydlanych, piórko do łaskotania, balon do nadmuchania i obserwowania jego lotu. Na środku pokoju umieść kartonowe pudło-samochód, w którym może usiąść dziecko. Obracaj dziecko w „samochodzie” tak, żeby mogło wskazać w co chce się z tobą pobawić. Kiedy wybierze zabawę, zawieź je do danego miejsca i pobawcie się razem. Następnie zabierz je z powrotem na środek pokoju i poproś, by wybrało kolejną zabawę.

Stop!

Wyzwanie: interaktywny okres skupionej uwagi trwający przynajmniej 2 minuty.

Motywacja: kontrola, wyraźne ruchy ciała, stymulacja wzrokowa.

Materiały:

  • kolorowe serpentyny lub chusty
  • gwizdek

Zasady

Zawieś na szyi gwizdek, a do rąk przywiąż sobie kolorowe chusty lub serpentyny. Tańcz po pokoju. Po 20-30 sekundach zagwiżdż i zatrzymaj się (w ostatniej zabawnej pozycji, nawet jeśli masz dłonie nad głową i uniesioną nogę!). Następnie znów zacznij tańczyć. Powtórz czynności kilka razy, a potem daj dziecku gwizdek. Poproś, by samo zagwizdało, jeśli chce zobaczyć, jak zatrzymujesz się na kilka sekund i ponownie zaczynasz tańczyć.

Inna wersja

Baw się z dzieckiem na zmianę, prosząc, by tańczyło i zatrzymywało się, kiedy ty zagwiżdżesz. Jeśli gwizdanie sprawia dziecku za dużo trudności, może zamiast tego uderzać w bębenek.

Zabawa z naklejkami

Wyzwanie: interaktywny okres skupionej uwagi trwający przynajmniej 2 minuty.

Motywacja: naklejki.

Materiały:

  • arkusz brystolu
  • arkusz z naklejkami

Zasady

Narysuj uproszczoną postać człowieka na małym arkuszu brystolu. Przyklej obrazek taśmą do ściany poza zasięgiem dziecka. Na półce połóż arkusz z naklejkami. Przyklej naklejkę na nodze postaci narysowanej na obrazku, a następnie kolejną na nodze dziecka. Potem poproś dziecko, by przykleiło naklejkę na twojej nodze, zanim ty umieścisz następną na brystolu. Doklejajcie je na obrazku i na własnych ciałach, aż każde z was będzie miało na sobie cztery naklejki lub pięć.

Rzuć i zrób

Wyzwanie: interaktywny okres skupionej uwagi trwający przynajmniej 2 minuty.

Motywacja: rzucanie, oczekiwanie, zabawne czynności.

Materiały:

  • mały woreczek z grochem/fasolą
  • arkusz brystolu
  • mazaki

Zasady

Na brystolu narysuj planszę z sześcioma polami. W każdej z nich przedstaw zabawną czynność, którą możecie wykonać razem z dzieckiem (np. stanie na głowie, robienie pajacyków czy śmiesznych min). Następnie poproś dziecko, by rzuciło woreczek z grochem na pole z czynnością, która chciałoby wykonać.

Wskazówka

Za pomocą taśmy klejącej stwórz na podłodze linię, żeby dziecko wiedziało, gdzie dokładnie ma stać podczas rzucania woreczkiem.

źródło: T. F. Berman, A. Rappaport, Baw się i rośnij…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2019, Freepik.com i inni

Reklamy



#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #czytanie #dostosowanie #edukacja #emocje #IPET #kolorowanie #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #mindfulness #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #pozytywnyprzekazwspektrum #premium #program #przedszkolak #przedszkole #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zajęcia #ZespółAspergera #ćwiczenia

Dodaj komentarz

Reklamy