Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Choinka to zwykle świerk

Świerki

Świerk pospolity to okazałe drzewo, bardzo wysokie i wiecznie zielone. Liście świerku to sztywne, zielone igły.

Kwiaty ma w kształcie małych czerwonych, kulek. Rosną na końcach pędów. Świerki mają długie, brązowe szyszki. Szyszki zwisają z gałęzi. W szyszkach znajdują się płaskie, brązowe nasiona. Nasiona są rozsiewane przez wiatr i zwierzęta.

Nasiona są również pokarmem dla wielu ptaków i mniejszych zwierząt leśnych, w tym dzięciołów, wiewiórek i ryjówek. Z nasion wyrastają kolejne świerki.

Kora świerku jest gruba, szara i mocno spękana.

DrzewoWysokość 40 (50) m.
KoraGruba, głęboko spękana.
IgłyIgły pojedyncze, ciemnozielone, błyszczące, ułożone szczotkowate na górnej części pędu spodem grzebieniasto wyczesane.
SzyszkaZwisająca 10-15 cm długości (3-4 cm grube), łuski zaokrąglone, drobnoząbkowane.

Drewno świerków jest bardzo jasne, miękkie i elastyczne. Wykazuje doskonałe właściwości rezonansowe. Mówi się, że świerk jest „dobrym drzewem” – dobrym na domy, mosty, czółna, sprzęty domowe, narzędzia czy instrumenty muzyczne. Jego drewno jest trwałe, lekkie, miękkie, elastyczne, atłasowo białe a także wysoko rezonansowe. Drewno świerkowe stanowi także cenny surowiec w przemyśle celulozowo – papierniczym.

Historia zwyczaju dekorowania choinki na Święta

Tradycja ozdabiania bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z Niemiec. Zwyczaj ubierania choinki powędrował z Niemiec do Francji, a następnie za sprawą brytyjskiej królowej Wiktorii, rozprzestrzenił się na pozostałe kraje Europy i Ameryki. Należy wspomnieć, że na ziemie polskie ozdabiane drzewka dotarły na przełomie XVIII i XIX wieku.

Wraz z rozpowszechnianiem się zwyczaju dekorowania świątecznego drzewka, zmieniały się również ozdoby choinkowe. Pierwotnie były to najczęściej jabłka i dekoracje wykonane z papieru, a w XVII wieku pojawiły się światełka w postaci świeczek, które później zastąpione zostały elektrycznymi lampkami. Ponadto drzewka ozdabiano również za pomocą smakołyków, takich jak ciastka, orzechy i pierniczki…

Przepis na choinkowe pierniczki

Dlaczego ubiera się choinkę? Symbolika świątecznego drzewka

Choinką bożonarodzeniową nazywamy ozdobione drzewko iglaste – świerk, sosnę lub jodłę. Drzewko świąteczne symbolizuje życie, odradzanie się i płodność, a kolor zielony jest utożsamiany z nadzieją, witalnością i narodzinami. Tradycja choinki nawiązuje również do biblijnego drzewa wiadomości dobrego i złego, a już w Księdze Izajasza znajdziemy zapis „jodła i bukszpan i sosna społem, na ozdobienie miejsca świątobliwości mojej” (Iz 60,13).

Oprócz symboliki drzewka nie bez znaczenia są również dekoracje świąteczne, jakimi przystrajamy choinkę. Światełka symbolizują narodziny Jezusa, wskazują drogę, chronią dom i odstraszają złe moce. Na współczesnych choinkach najczęściej znajdziemy ozdobne bombki, których kształt nawiązuje do jabłek – symbolu zdrowia i pożywienia dla duchów zmarłych. Kilka wieków temu zwyczaj ubierania choinki obejmował właśnie przystrajanie drzewek wspomnianymi jabłkami, a także orzechami, które miały być symbolem siły, dobrobytu i udanego pożycia małżeńskiego. Zwyczaj ozdabiania choinki to także zakładanie łańcuchów będących znakiem rodzinnych więzi. W niektórych domach wciąż ozdabia się choinki aniołami, których zadaniem jest opieka nad domem.

źródło: gdansk.lasy.gov.p, wlin.pl, pl.wikipedia.org winiary.pl, choinkowo.pl

Choinkowe zabawy

  1. Wykonaj projekt choinki. Na szablonie lub bez niego. Użyj wyobraźni i dowolnej techniki.

2. Dokończ choinkę.

3. Rysuj po kropkach, zwracaj uwagę na kolory.

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: