Przeczytałam gdzieś, że w pewnym momencie życia żadne dziecko nie obejdzie się bez szkła powiększającego. Być może stwierdzenie to jest przesadne, ale kiedy dzieci szły na dwór, dawałam im szkło powiększające, na sznurku do zawieszenia na szyi, co otworzyło przed nimi ekscytujące możliwości zauważania różnych rzeczy ~ Barbara Sher

Jeżeli twoje dziecko dotychczas nie korzystało ze szkła powiększającego, będzie potrzebowało trochę czasu, żeby się do niego przyzwyczaić i poznać, „jak powiększać rzeczy”. Wtedy rozpocznijcie eksplorację. Znajdźcie obiekt trudny do zauważenia bez lupy, na przykład żyłki na liściu albo linie papilarne na palcach. Następnie spójrzcie na tą samą rzecz przez szkło powiększające. Jakie szczegóły się nagle pojawiły? Czy twoje dziecko widzi coś nowego przez lupę?

Możecie wybrać się na poszukiwania na dworze. Patrzcie na różne rzeczy – przyjrzyjcie się korze drzewa, pajęczynom, częściom kwiatu i owadom na roślinach (mrówka w powiększeniu jest fascynującym stworzeniem). Mów o tym, co oglądacie, używając opisowego języka. Wykorzystuj terminy lub wyrażenia związane z obserwowaniem: niech owady mają skrzydła, czułki i tułów albo niech będą opasłe (a może maleńkie?), z wieloma odnóżami.

Możecie również zebrać rozmaite materiały – na przykład liście, szyszki lub muszle – i przynieść je do pracowni. Nasiona roślin różnią się między sobą i dlatego ich kształty są bardzo interesujące: nasiona nasturcji mają wiele boków i wyglądają zupełnie inaczej niż nasiona kukurydzy.

W lesie warto zwrócić uwagę po czym chodzimy. Mchy, skrzypy czy grzyby potrafią być fascynujące gdy spojrzymy na nie przez lupę…

Dzieci są urodzonymi naukowcami, lubią badać różnice. Twoje dziecko może posortować swoje znaleziska, układając je choćby w poszczególnych zagłębieniach formy do pieczenia babeczek czy w pudełku po jajkach; starsze dzieci mogą szczegółowo opisać swoje skarby w zeszycie lub pamiętniku.

Szkło powiększające pozwala lepiej dostrzec korzyści wynikające ze świadomości wzrokowej. Lupy dostępne są w różnych wersjach – od profesjonalnych do zabawkowych, można je kupić w sklepach dla hobbystów lub dla dzieci.

Możesz używać lupy do szukania postaci w książce. W bibliotece znajdziesz serię „Gdzie jest Wally?” – Wally to chłopiec, który wybiera się w podróż wyposażony w 12 pomocnych przedmiotów. Kiedy Wally przemieszcza się z jednego miejsca w drugie, często coś gubi, a czytelnik za każdym razem musi odnaleźć ten przedmiot na rysunku. Dziecko musi dokładnie przyjrzeć się ilustracji, a do tego z pewnością przyda się szkło powiększające! (Sher, 2018).

źródło: B. Sher, Codzienne gry i zabawy dla dzieci z zaburzeniami…, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s