Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Co to jest wdzięczność:

Wdzięczność to uczucie uznania i szacunku za otrzymane dobro, duchowe lub materialne, które wyraża się w dobrowolnym pragnieniu korespondencji poprzez słowa lub gest. Ponieważ jest to uczucie, wdzięczność nie jest obowiązkiem.

Słowo wdzięczność pochodzi od łacińskiego gratitudo, terminu, który z kolei jest utworzony z rdzenia gratus , który oznacza przyjemny’ i przyrostka tudo , który wyraża jakość.

Wdzięczność jest uważana za wartość społeczną, ponieważ wydobywa ona inne pokrewne wartości, takie jak uznanie drugiego, wzajemność darów, wierność, lojalność i przyjaźń, a to wszystko z kolei może prowadzić do budowania miłości w jej najszerszym znaczeniu.

W tym sensie wdzięczność jest niezwykle ważna dla stosunków międzyludzkich. Zakłada ona przede wszystkim, że obie strony na zmianę dają i otrzymują w celu osiągnięcia kooperatywnego i wspierającego społeczeństwa wśród jednostek, które je tworzą.

Synonimami i słowami pokrewnymi dla wdzięczności są między innymi wdzięczność, podziękowanie, korespondencja, zwrot. Przeciwieństwem wdzięczności jest niewdzięczność, niewdzięczność lub nieświadomość.

Patrz również:

  • Lojalność.
  • Wartości.

źródło: znaczenia.com.pl

Bajka o wdzięczności

Leśna szkoła obchodziła właśnie tydzień wdzięczności. Był to trudny temat dla Zająca, który uważał, że nie ma nic co mógłby docenić. Mieszkał w ciemnym lesie, gdzie nie docierało słońce, nie wyjeżdżał na wakacje i nie miał żadnych talentów, którymi mógłby się pochwalić. Pewnego dnia Pani nauczycielka zabrała swoją klasę na nocowanie pod namiotem. Zając zezłościł się, kiedy nie mógł rozłożyć namiotu i mocno tupnął nogą. Pani zauważyła to i zaproponowała mu krótki spacer. Kiedy tak szli w ciemności, Pani zapytała: Co tutaj widzisz?

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: