Zabawa Kłębuszek, uczy dzieci, że mogą wpływać na to, co dzieje się w ich otoczeniu

Czego dzieci się uczą/cele:
 • „Pierwszoplanowe: Samokontrola, czekanie na swoją kolej, stosowanie się do poleceń.
 • Drugoplanowe: Grupowe rozwiązywanie problemów, umiejętności z zakresu małej motoryki.
Materiały:
 • Duża wolna przestrzeń, stół, taśma dzieląca stół na dwie połowy, kłębuszki z waty lub z włóczki, słomki.
Aranżacja miejsca
 • Prowadzący rozpoczyna zabawę, ustawiając dzieci dookoła stołu, w odległości około metra od siebie. Przed rozpoczęciem gry dzieci powinny być podzielone na dwie drużyny, stojące po przeciwnych stronach stołu.
Opis zabawy

Zabawa Kłębuszek polega na używaniu i kontrolowaniu przez dzieci oddechu, dmuchanie przez słomkę ma przesuwać kłębuszek waty po stole. Prowadzący demonstruje, jak czyjś oddech może wpływać na otoczenie, w którym żyje. Prowadzący pokazuje dzieciom powolne i szybkie oddychanie przez słomkę. Następnie dzieci są dzielone na dwie drużyny, ustawiane po dwóch stronach stołu. Każde dziecko próbuje przesunąć swój kłębuszek waty na stronę stołu należącą do przeciwnej drużyny. Zadaniem grupy może być przemieszczenie wszystkich kłębuszków na drugą stronę stołu, umieszczenie takiej samej liczby kłębuszków po dwóch stronach stołu lub też utrzymanie wszystkich kłębuszków na stole przez określony czas. Dzieci uczestniczą na poziomie swoich możliwości, dmuchając na tyle kłębuszków, na ile chcą.

Realizacja zabawy krok po kroku
 1. Powiedz dzieciom żeby stanęły dookoła stołu. Prowadzący powinien zademonstrować, w jaki sposób czyjś oddech wpływa na otoczenie. Powinien pokazać powolne i szybkie oddychanie przez słomkę.
 2. Rozdaj dzieciom po jednej słomce oraz kłębuszku i powiedz im, żeby poćwiczyły przesuwanie kłębuszka przy użyciu oddechu prze słomkę.
 3. Następnie podziel grupę na dwie drużyny stojące po przeciwnych stronach stołu. Na środku stołu należy nakleić lub narysować linię dzielącą go na pół.
 4. Wytłumacz dzieciom, żeby spróbowały przesunąć swoje kłębuszki na stronę należącą do przeciwnej drużyny. W związku z tym, że kłębuszki nieustannie poruszają się w przód i w tył, dzieci muszą cały czas próbować pozbyć się kłębuszków znajdujących się po ich stronie. Jeśli dziecko dostanie zadyszki, może zrobić sobie chwilę przerwy. Dzieci mogą dmuchać na swoje kłębuszki jedynie przez słomkę. Jeśli jakieś dziecko umyślnie zrzuci kłębuszek innego dziecka ze stołu, musi podejść i podnieść kłębuszek oraz przeprosić właściciela.
 5. Prowadzący przedstawia grupie jej zadania. Drużyny mogą np. próbować przesuwać wszystkie kłębuszki na drugą stronę stołu, utrzymywać równą liczbę kłębuszków po obu stronach lub utrzymywać wszystkie kłębuszki na stole przez określony czas. Dzieci uczestniczą w grze na poziomie swoich możliwości, dmuchając na tyle kłębuszków, ile chcą. Drużyna oraz zadania jej wyznaczone stwarzają okazję do wielu pozytywnych interakcji miedzy dziećmi o różnych poziomach umiejętności.
 6. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.
Pytania dotyczące procesu grupowego
 1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze. Podkreśl ważność kontrolowania swojego oddechu oraz jego wpływ na to, gdzie poruszały się kłębuszki.
 2. Zapytaj dzieci, jakich potrzebowały umiejętności, aby umieścić swoje kłębuszki na stronie stołu należącej do przeciwnej drużyny. Zapytaj dzieci, jak wyglądała ich praca w grupie podczas wykonywania zadania polegającego na utrzymaniu wszystkich kłębuszków na stole przez określony czas.
 3. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy udawało im się umieścić swoje kłębuszki na stronie stołu należącej do drugiej drużyny.
 4. Zapytaj dzieci, jak się czuły, gdy miały problem z przesunięciem swoich kłębuszków na stronę stołu należącą do drugiej drużyny.
 5. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy kontrolowały kierunek i siłę poruszania się kłębuszków” (Reddy, 2015).

źródło: L. A. Reddy: Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka”, PWN, Warszawa 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s