Właściwie chodzi o trening uważności jednak polski słownik podkreśla taką formę, a przecież uważność już od dawna pojawia się w rozmaitych artykułach. Termin mindffulness dosłownie – pełnia umysłu czy pełna świadomość jest w Polsce używany w brzmieniu angielskim lub tłumaczony na język polski jako wspominana uważność lub uważna obecność.

Profesor Jon Kabat Zinn twórca najbardziej znanego programu opartego na uważności, Mindfulness Based Stress Reduction, MBSR – definiuje uważność jako bycie skoncentrowanym w określony sposób: świadomie, tu i teraz, bez wartościowania i oceniania. Uważność opisywana jest również jako czuła uwaga, co podkreśla znaczenie łagodności i empatii. Liczne badania pokazują, że systematyczna praktyka uważności pozytywnie wpływa na nasz dobrostan psychiczny (Snel, 2015).

Trenowanie mięśnia uwagi

„Podczas nauki uważności bardzo ważną rolę odgrywają wszystkie zmysły. To, co widzisz, słyszysz, czujesz lub czego dotykasz. W danym momencie to wszystko jest prawdziwe. Nie możesz poczuć czy posmakować czegoś później – to jest aktualne tylko tu i teraz.

Bardzo często myślimy o tym, co odczuwamy naszymi zmysłami. Mamy skojarzenia i schematy, które od razu łączymy: Gdy w nocy słyszę jakieś dźwięki, od razu myślę, że to włamywacze. Nasz krytyczny umysł natychmiast produkuje myśli o tym, co widzimy, słyszymy czy też czujemy, a my staramy się to od razu interpretować, nie zawsze zgodnie z rzeczywistością. Znaczną rolę w tym procesie odgrywają nasze pragnienia i oczekiwania: Na pewno mu się podobam, bo cały czas na mnie patrzy.

W momencie gdy uda ci się nabrać dystansu do swojego ciągle interpretującego umysłu i bez uprzedzeń korzystać ze swoich zmysłów, możesz doświadczyć zupełnie nowych rzeczy. Rzeczywistość jest cudem sama w sobie. Przez obserwowanie bez ingerencji krytycyzmu możesz wciąż na nowo dostrzegać coś ciekawego. Co za emocje!

Jestem z Marsa

W klasie z 33 dzieci w wieku 9 i 10 lat przeprowadzamy eksperyment przy użyciu wszystkich zmysłów.

Proszę dzieci, żeby sobie wyobraziły, że pochodzą z Marsa. Od razu przyciągam ich zainteresowanie: O fajnie!  – myślą sobie. Proszę je też, by zamknęły oczy i wyciągnęły dłonie, tak żebym mogła na nich coś położyć. Dwa małe przedmioty, które zna każde dziecko. Jest coraz fajniej! Jak tylko poczują coś na dłoniach, mogą otworzyć oczy i spojrzeć. Ale tylko spojrzeć, bez formatowania sobie opinii. W końcu pochodzą z Marsa i nie mają pojęcia, co leży na ich dłoniach.

Co widzą?

Coś o nierównym kształcie, szorstkie w dotyku. To coś jest trochę okrągłe, z drugiej strony długie. Brązowe i czarne jednocześnie – mówią niektórzy. Jak to pachnie? Czuję jakieś zioła, ale nie wiem, co to. Czymś pachnie, ale nie wiem czym. Pytam: Co słyszycie, gdy przyłożycie to do ucha? Jedno dziecko odpowiada: Słyszę pisk. Inne mówi: Słyszę delikatne skrobanie, albo coś. Potem proszę, żeby wzięły te rzeczy do buzi i rozgryzły, tak żeby spróbować wszystkiego, co jest do spróbowania. Robi się cicho z delikatnymi odgłosami gryzienia. Jeden chłopiec mówi: Czuję jakiś wybuch słodyczy w buzi. Jeszcze inny krzyczy: Jej, to jest słodkie i słone jednocześnie. Inne dzieci też próbują. Co miały w dłoniach? Dwa małe rodzynki. Tak często miały je w buziach, ale tak naprawdę nigdy ich nie spróbowały. A już z pewnością nigdy nie wiedziały, że mogą piszczeć!” (Snel, 2015).

Zajęcia można przeprowadzać z różnymi prostymi smakołykami ale można wypróbować coś bardziej wyrazistego dobrym pomysłem mogą być strzelające cukierki czy batony, żelki itp. Jednak wcześniej trzeba upewnić się czy dziecko nie ma awersji do danego produktu lub uczulenia.

źródło: E. Snel: „Uważność i spokój żabki”, CoJaNaTo, Warszawa 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s