Rozwój językowy autystycznych dzieci można skutecznie pobudzać poprzez zabawę i naukę umiejętności społecznych

Autorzy książki „Praca nad rozwojem” podkreślają, że dzieci uczą się języka podczas wspólnej zabawy w takim samym stopniu, jak przez zorganizowaną terapię. „Zorganizowana terapia niewątpliwie odgrywa w tym procesie istotna rolę, jednak dopiero w połączeniu ze starannie zaplanowaną zabawą i aktywnościami społecznymi może stworzyć kompletny program.

Dzieci znacznie chętniej posługują się mową, kiedy czują się swobodnie i dobrze się bawią. Mowa i wokalizacje częściej pojawiają się na huśtawce, w basenie i na trampolinie, niż podczas nauki w sytuacji jeden na jeden. Powtarzanie nadmiernie sformalizowanych prób wyodrębnionych z dzieckiem siedzącym na krześle może nawet powstrzymać rozwój językowy. W związku z tym zalecamy podjęcie imitacji werbalnej podczas zabawy. Warto zacząć od zachęt do komunikacji w niesformalizowanych okolicznościach.

W kontaktach społecznych i podczas zabawy język rozwija się w sposób znacznie bardziej niewymuszony. Dzieci uczą się mówić naturalnie i „po dziecinnemu” od innych dzieci. Dorośli uczący dzieci mówić często mówią w sposób typowy dla dorosłych. Na przykład w odpowiedzi na pytanie „Ile masz lat?” dzieci często uczy się odpowiadać „Mam cztery lata”. Nawet jeśli to forma grzecznościowa, to jednak dzieci nie mówią nic, tylko pokazują trzy palce. Czterolatki podnoszą cztery palce i mówią „cztery”. Starsze dzieci odpowiadają na to pytanie mówiąc tylko liczbę (np. „pięć”, „dziesięć” itd.). Uczenie dziecka odpowiadania w sposób „niedziecięcy” sprawia, że brzmi ono nienaturalnie, co czasem utrudnia proces integracji.

Jednym z największych problemów związanych z autyzmem są ogromne trudności dzieci w uczeniu się poprzez obserwację. Aranżowanie okazji do kontaktów społecznych i zabawy w połączeniu z czynnym uczeniem tych umiejętności, pomoże dziecku opanować umiejętność zdobywania wiedzy w zwyczajnych, codziennych sytuacjach. Zagadnieniu temu poświęconych jest wiele metod, np. „Dzieleni uwagi”, grupowa „Imitacja niewerbalna” czy Program nauki przez obserwację” (Leaf, McEachin, 2017).

Zapraszam do zakładek UMIEJETNOŚCI SPOŁECZNE-ĆWICZENIA, KOMUNIKACJA, LOGOPEDIA NA autyzmwszkole.com oraz autyzmschemat.life

źródło:R. Leaf, J. McEachin: „Praca nad rozwojem…”, Wydawnictwo LTW, Warszawa 2017

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s