Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

W edukacji dla mądrości należy więc organizować koncentrowanie uwagi uczniów na przeciwieństwach i sprzecznościach w otaczającym świecie, przede wszystkim w zachowaniu ludzi oraz aranżować ich doświadczenia w zakresie obniżania poczucia niepewności w nieustannie zmieniającym się świecie, przełamywania barier i wyjaśniania sprzeczności w relacjach międzyludzkich.

Przezwyciężanie oraz ujawnianie sprzeczności tkwiących w pojęciach i sądach ludzi jest bowiem podstawą konstruktywnego dialogu i przyczynia się do koncentracji na wartościach i pozytywnych aspektach sytuacji społecznych.

Poprzedni:

Zadanie 6
„Profesjonalista”

– rozwijanie zdolności porównywania, wyobraźni, płynności i giętkości ideacyjnej oraz myślenia indukcyjnego (wnioskowania od szczegółu do ogółu), np. w ramach takich przedmiotów, jak: podstawy przedsiębiorczości, etyka czy ekonomia – przedmiot uzupełniający. Uczniowie zastanawiają się nad swoimi preferencjami zawodowymi i formułują opisy jak najbardziej profesjonalnego zachowania w przypadku trudnych sytuacji, jakie mogą ich spotkać w pracy lub w przypadku trudności życiowych mających wpływ na wywiązywanie się z obowiązków zawodowych. Przykładowe sytuacje trudne:
• zaspałeś i wiesz, że nie zdążysz na czas dojechać do pracy;
• szef nakazuje pilny wyjazd w delegację, bez wcześniejszego uprzedzenia;
• szef spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia za rzetelnie wykonaną pracę;
• dostajesz więcej obowiązków niż wynika to z opisu zadań na stanowisku, na które przyjęto cię do pracy.
Po sformułowaniu propozycji profesjonalnego zachowania w prezentowanych przypadkach uczniowie zastanawiają się nad sytuacją i możliwym zachowaniem przełożonego oraz nad problemami, które są podstawą jego postępowania. Następnie proponują sposoby profesjonalnego zachowania „szefa” w sytuacji tych problemów.

Uczniowie mogą też sami wymyślać przykłady kolejnych trudnych sytuacji pracowników i pracodawców, a następnie analizować je pod kątem właściwych sposobów postępowania.

Zadanie 7
„Kim jestem i dlaczego?”

– rozwijanie zdolności analizowania, porównywania, uogólniania i wnioskowania, płynności ideacyjnej oraz myślenia metaforycznego.
Zadaniem do realizacji w domu przez każdego z uczniów jest wyobrazić sobie siebie jako wybrany obiekt (w ramach realizowanego przedmiotu lub aktualnych treści) i używając dostępnej lub samodzielnie zdobytej wiedzy na temat obiektu oraz warunków jego występowania, życia, funkcjonowania czy produkcji, sformułować jego opis tak, by inni mieli możliwość rozszyfrowania nazwy własnej obiektu lub zjawiska. Podczas lekcji prezentacje te wspierają proces dydaktyczny i ułatwiają zapamiętanie innych istotnych informacji na temat obiektów czy analizowanych zjawisk.

Przykładowo:
• w ramach przedmiotu filozofia: Jestem przedstawicielem filozofii starożytnej, autorem teorii aktu i możności, sformułowałem definicję prawdy… (Arystoteles);
• w ramach przedmiotu historia: Jestem autorem obrazów z okresu baroku. Moje portrety łączyłem z martwą naturą. Zaskakiwałem odbiorców dzieł sztuki nietypowym kojarzeniem pojęć abstrakcyjnych z otaczającą rzeczywistością… (Giuseppe Arcimboldo, autor obrazów: Warzywa, Jesień);
• w ramach przedmiotu wiedza o społeczeństwie: Jestem systemem rządów i formą sprawowania władzy w państwie. Najistotniejsza jest dla mnie wola większości obywateli – sprawują oni władzę bezpośrednio lub pośrednio… (demokracja);
• w ramach przedmiotu geografia: Jestem doktryną ekonomii zakładającą jakość życia na poziomie, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania
szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie… (zrównoważony rozwój).
Na zakończenie uczniowie wnioskują na temat relatywności, dokładności i wieloznaczności pewnych zaprezentowanych opisów oraz możliwości ich dookreślenia.

Zadanie 8
„Na ratunek Ziemi”

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: