W tych wyścigach każdy jest zwycięzcą…
Cele
- Wykonywanie poleceń.
- Oczekiwanie na osiągnięcie celu.
- Planowanie motoryczne (świadome wykorzystanie mięśni do osiągnięcia celu).
- Świadomość istnienia innych osób.
Materiały
- brak
Przygotowanie
Jeżeli w zabawie uczestniczy dwóch dorosłych, stoją oni naprzeciw siebie, a dziecko znajduje się pomiędzy nimi, zwrócone twarzą do jednego z nich.
W zabawie grupowej dorośli stoją w dwóch równoległych liniach, a dzieci znajdują się między nimi, tyłem do jednej linii i przodem do drugiej.
Przebieg zabawy
Wydaj polecenie: „Biegnij do…”, podając imię drugiej osoby dorosłej. Pomagaj dziecku ruszyć we właściwym kierunku na tyle, na ile jest to konieczne. W tym czasie drugi dorosły za pomocą słów lub gestów również zachęca dziecko do wykonania polecenia. Może np. czekać na nie z otwartymi ramionami lub wołać je po imieniu. Kiedy dziecko dotrze do celu, pochwal je entuzjastycznie: „Udało się!”, „Świetnie!”, „Ale byłeś szybki!”. Niech przez chwilę dziecko biega między dorosłymi.
Odmiany
- Na każdych zajęciach stopniowo zwiększaj odległość między dorosłymi.
- Niech dzieci, zamiast biegać w przód, skaczą lub biegają w tył między dorosłymi.
Czego dziecko się uczy
- Dziecko zdobywa doświadczenie w wykonywaniu poleceń i osiąganiu celu. Widzi, że dorośli doceniają jego wysiłek, ponieważ reagują entuzjastycznie, gdy dociera do właściwej osoby. Poprzez zadowolenie innych i otrzymywanie pochwał dziecko rozwija swoją świadomość społeczną (Sher, 2014).
źródło: B. Sher, Gry i zabawy we wczesnej interwencji…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014
#arkusz #ASD #Asperger #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zabawy #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm


