Reklamy
Reklamy

W tych wyścigach każdy jest zwycięzcą…

Cele

  • Wykonywanie poleceń.
  • Oczekiwanie na osiągnięcie celu.
  • Planowanie motoryczne (świadome wykorzystanie mięśni do osiągnięcia celu).
  • Świadomość istnienia innych osób.

Materiały

  • brak

Przygotowanie

Jeżeli w zabawie uczestniczy dwóch dorosłych, stoją oni naprzeciw siebie, a dziecko znajduje się pomiędzy nimi, zwrócone twarzą do jednego z nich.

W zabawie grupowej dorośli stoją w dwóch równoległych liniach, a dzieci znajdują się między nimi, tyłem do jednej linii i przodem do drugiej.

Przebieg zabawy

Wydaj polecenie: „Biegnij do…”, podając imię drugiej osoby dorosłej. Pomagaj dziecku ruszyć we właściwym kierunku na tyle, na ile jest to konieczne. W tym czasie drugi dorosły za pomocą słów lub gestów również zachęca dziecko do wykonania polecenia. Może np. czekać na nie z otwartymi ramionami lub wołać je po imieniu. Kiedy dziecko dotrze do celu, pochwal je entuzjastycznie: „Udało się!”, „Świetnie!”, „Ale byłeś szybki!”. Niech przez chwilę dziecko biega między dorosłymi.

Odmiany

  1. Na każdych zajęciach stopniowo zwiększaj odległość między dorosłymi.
  2. Niech dzieci, zamiast biegać w przód, skaczą lub biegają w tył między dorosłymi.

Czego dziecko się uczy

  • Dziecko zdobywa doświadczenie w wykonywaniu poleceń i osiąganiu celu. Widzi, że dorośli doceniają jego wysiłek, ponieważ reagują entuzjastycznie, gdy dociera do właściwej osoby. Poprzez zadowolenie innych i otrzymywanie pochwał dziecko rozwija swoją świadomość społeczną (Sher, 2014).

źródło: B. Sher, Gry i zabawy we wczesnej interwencji…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2014

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: