Reklamy
Reklamy
Reklamy

Problemy z planowaniem motorycznym nie są jedynymi przejawami dyspraksji. Dzieci nią dotknięte często, choć nie zawsze, nie radzą sobie z różnymi sytuacjami życiowymi. Mózg, który nie potrafi zorganizować bodźców dochodzących z ciała, zwykle ma też kłopot z organizacją wszelkich bodźców w sytuacjach, w których pojawia się wiele osób lub przedmiotów…

Dziecko z dyspraksją nie potrafi modulować wszystkich informacji i łatwo daje się nimi przytłoczyć, jego układ nerwowy może nie być w stanie poradzić sobie z napięciami tak, jak robią to inne dzieci. Ponadto jego reakcje bywają tak niewłaściwe, że czasami musi zrobić coś dwukrotnie i poradzić sobie z tym, co zrobił źle za pierwszym razem.

Jego schemat ciała jest tak słabo rozwinięty, że dziecko nie odczuwa wyraźnie swej fizyczności i ma prawdziwy kryzys tożsamości. Skoro nie wie dokładnie, kim lub czym jest, czasami boi się udawać lub fantazjować. Pewnego razu powiedziałam dziewczynce z dyspraksją, że wygląda jak księżniczka „Nie jestem księżniczką”! – załkała, „Jestem Pamela”. Wątła więź z tożsamością fizyczną skutkuje dużą niepewnością emocjonalną. Zaburzenie układu nerwowego uniemożliwia normalny rozwój osobowości. Zachowanie dziecka nie zaskarbia mu miłości ze strony innych, choć właśnie to taki maluch potrzebuje najwięcej miłości i wsparcia.

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

  1. Uważność i orientacja – zabawy ruchowe w spektrum autyzmu
  2. Scenariusz zajęć ruchowych – orientacja w przestrzeni
  3. Orientacja w przestrzeni i rytm – ćwiczenia hamujące i pobudzające dla dzieci ze spektrum autyzmu
  4. Zabawy ruchowe wpływające na uwagę i orientację w przestrzeni
  5. Koordynacja obustronna i trudności w przekraczaniu linii środka
  6. Orientacja w schemacie własnego ciała i w przestrzeni, autyzm – zestaw ćwiczeń
  7. Koordynacja wzrokowo-ruchowa – zajęcia rewalidacyjne dla dzieci ze spektrum autyzmu
  8. Kwadrat – położenie przedmiotów w przestrzeni – lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
  9. Koordynacja wzrokowo – ruchowa – scenariusz zajęć, ASD
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: