Reklamy
Memo
Rodzaj zajęć: grupowe.
Liczba dzieci: 4-5.
Czas trwania: 45 minut.
Cele:
- Witanie się i żegnanie przez podanie prawej ręki.
- Zauważanie się nawzajem.
- Umiejętność wymieniania imion wszystkich uczestników zajęć.
- Umiejętność odpowiedzi na pytanie „Kogo nie ma?”.
- Umiejętność dobrania w pary takich samych obrazków.
- Umiejętność liczenia do 30.
- Zrozumienie zasady gry Memo.
- Umiejętność zadawania pytań związanych z grą.
- Respektowanie nagrody otrzymanej przez osobę, która znajdzie najwięcej par obrazków.
- Umiejętność czekania na swoją kolej.
- Umiejętność komunikowania swoich potrzeb.
Metody:
- instrukcja słowna,
- pokaz,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy:
- grupowa.
Środki dydaktyczne:
- gra planszowa Memo,
- naklejki jako nagroda.
Przebieg zajęć:
- Przywitanie z każdym z uczestników przez podanie prawej ręki.
- Nawiązanie kontaktu wzrokowego z każdym z uczestników.
- Zaprezentowanie przez nauczyciela zasad gry Memo.
- Usadowienie się uczestników w rzędzie na dywanie.
- Ułożenie przez wyznaczone dziecko obrazków na podłodze.
- Odwrócenie przez wyznaczone dziecko obrazków tak, by były niewidoczne dla uczestników gry.
- Odwracanie obrazków według wyznaczonej kolejności.
- Przeliczenie par obrazków.
- Ogłoszenie zwycięzcy gry.
- Gratulacje dla zwycięzcy.
- Wręczenie nagrody.
- Włożenie obrazków do pudełka.
- Pożegnanie (Stokłosa, Stawecka).
memo#umiejętnościspołeczne#scenariusz
źródło: G. Stokłosa, K. Stawecka: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem s. 102-103 w „Kompleksowe wspomaganie rozwoju uczniów z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi – J. Kossewska