Gdy bawisz się ze swoim dzieckiem zabawkami, podkreślaj wypowiadane słowa. Gestem otwartej dłoni albo wskazując odpowiednie miejsce, poproś dziecko, aby podawało ci różne elementy, aby je podniosło lub przeniosło gdzie indziej

„W tym celu posługuj się zarówno dłońmi i resztą ciała, jak i słowami, a następnie pomagaj dziecku sprostać wyznaczonym przez ciebie zadaniom. Korzystaj z gestów, które będą stosunkowo łatwe do naśladowania dla malucha, takich jak sięganie, wskazywanie, wyciąganie otwartej dłoni i odpychanie – czyli takich, które łatwo można wkomponować w wasze wspólne formy aktywności i codzienne sensoryczne zabawy społeczne.

  • Gesty związane z przedmiotami: pokazywanie, wskazywanie, dawanie, wkładanie/wyjmowanie, obracanie, wpychanie, miażdżenie, rolowanie, uderzanie.
  • Sensoryczne gesty społeczne: pokazywanie, wskazywanie, klaskanie, poklepywanie, skakanie, zabawy paluszkami, łaskotanie, tupanie.

Zachęć dziecko do pomocy w organizowaniu aktywności lub sprzątaniu po niej albo do zrobienia kolejnego ruchu. Do komunikowania zachęty wykorzystaj swoje ciało, pokazując maluchowi, co i jak ma robić, wręczając mu elementy zabawki, wskazując i gestykulując. Przerysuj wszystko! Pomóż dziecku cię naśladować; zadbaj o to, by maluch osiągnął swój cel, jeśli tylko będzie podążał za twoimi wskazówkami; pamiętaj też, by chwalić go za wypełnianie zadań. Wszystkie wasze wspólne codzienne czynności stanowią nośniki mowy ciała.

Oto kilka pomysłów:

  • Podczas ubierania pokaz dziecku i nazwij każdy element garderoby zanim mu go założysz. Angażując malucha w pomaganie, posługuj się wyraźnymi gestami, jak np. wyciąganie dłoni, aby zachęcić go do podania ci jakiegoś przedmiotu.
  • Podczas przewijania pokaż dziecku peluszkę i nazwij ją, zanim mu ją podasz do potrzymania. Prosząc o oddanie jej, wykonaj wyraźny gest, a następnie podziękuj dziecku, również odpowiednim gestem.
  • Podczas posiłków kładź dziecku kilka kawałków jedzenia na tacce wysokiego krzesełka, a następnie wskaż mu jeden z nich, zachęcaj do jedzenia: „Zjedz – ten kawałek!”.Pomóż dziecku zjeść wskazany kawałek. Jeśli się to nie uda, następnym razem daj mu tylko jeden i wskaż, zanim dziecko weźmie go do rączki. W ten sposób będzie musiało wypełnić twoją prośbę.
  • Podczas kąpieli poproś o rączkę lub nóżkę do mycia przez wskazywanie, pytanie i wskazywanie dłoni. Pod koniec poproś o zabawki do kąpieli i poleć, by zostały odłożone na miejsce jedna po drugiej.
  • Podczas sensorycznych zadań społecznych przerysowuj gesty związane z gonieniem się, łaskotkami, kołysaniem, kręceniem się oraz zabawami paluszkowymi czy piosenkami. Zejdź do poziomu wzroku dziecka, zwróć się do niego twarzą, uśmiechaj się szeroko, odpowiednio ułóż dłonie i dopiero wtedy rozpocznij energiczną zabawę. Pomóż dziecku przewidywać to, co ma nastąpić, odpowiednią mimiką czy ułożeniem ciała oraz spraw, by jego ekscytacja narastała” (Rogers, Dawson, Vismara, 2015).

 

źródło: S. J. Rogers, G. Dawson, L. A. Vismara: „Metoda wczesnego startu dziecka z autyzmem…”, WUJ, Kraków 2015