Reklamy
Reklamy
Reklamy

Środa, 31.05.2017

Najpierw luzik w głowie. Jutro spokój  – bo „Dzień dziecka”, można nawet nie odrabiać lekcji. Stasiek już upomina się o zwolnienie z tego radosnego dnia w szkole. Nie będę się opierać. Myśli błądzą spokojnie. Robota zrobiona na dwa dni do przodu. Spokój.

13.30 telefon: Telefon od Staśka: – Przyjdź szybko do szkoły, pan zabrał mi mojego fidget spinera. Musimy go odzyskać!

– Ale o co chodzi, bawiłeś się na lekcji.

– Wszyscy się bawili ale zabrał tylko mi.

– ok, idę.

W odmętach szkolnych korytarzy nie odnaleźliśmy nauczyciela z zabawką. Nie wiem, może za bardzo mu się spodobała. Ach ci nauczyciele. Musieliśmy iść do Chińczyka kupić następną. Tym razem migającą. Cóż, i tak miał kolekcjonować. Poza tym przestał ryczeć i wykrzykiwać pretensje do całego świata. Może to jakaś nowa metoda pedagogiczna? Może dzieciak po tym się zmieni. Tak czy siak skuteczna – rodem z PRL- u. Nam też zabierano sikawki jajka w szkole i palono w piątki na wspólnym stosie, na boisku szkolnym w towarzystwie grona pedagogicznego – ale była zabawa.

W drodze powrotnej Staśkowi wrócił humor, kręcąc w palcach mały przedmiot przypominający wiatraczek, który stał się hitem ostatniego tygodnia, i obiektem westchnień małych chłopców i dziewczynek. Kolejne gadżetowe gówienko, po które musieliśmy wczoraj przeprawiać się w burzę i w deszcz do sklepu z chińszczyzną, ponieważ miał być natychmiast kupiony – bo wszyscy mają w klasie tylko nie ja! Swoją drogą było warto. Cieszył się jak blaszką… A dzisiaj od nowa.

Telefon. Janek: – Dzwoniła wychowawczyni Piotrka, podobno nie odczytałaś wiadomości na skrzynce. Coś od historycy.

Na hasło nie odczytałaś wiadomości dostaję białej gorączki. To, że podobno nie odczytuję wiadomości zaczyna przypominać mantrę. Tyle, że „nieodczytane wiadomości” nie istnieją. Cała librusowa skrzynka zapełniona jest różnymi mało znaczącymi śmieciami,  informacjami, typu konkursy dla zdolnych z których mój syn nigdy nie korzystał, bo do zdolnych nie należy lub wyjścia do różnych miejsc do których mój syn nigdy nie pójdzie lub do których, nie poszedł. Nikt przez 3 lata gimnazjum nie pokusił się, aby napisać co mógłby zrobić aby ułatwić „pracę w szkole” Piotrkowi. Ale za to były 3 telefony od wychowawcy o rzekomo nieodebranych wiadomościach. Wychowawcy , który zmienił się po półroczu pierwszej klasy gimnazjum. A większość spraw tłumaczyłam już pierwszemu wychowawcy – oszaleć można.

O przepraszam, była jedna wiadomość od Pani od matematyki, że Piotr nie przychodzi na zajęcia dodatkowe… Podobno tej wiadomości też,  nie odczytałam… Grafik dotyczący matematycznych zajęć wyrównawczych przypominał labirynt Fauna. Zresztą Pani i tak stwierdziła, że nie będzie tracić czasu na ucznia, który po prostu nie przychodzi, ponieważ mu nie zależy,  a  Pani ma innych – którym podobno zależy. Zaznaczę, że jeśli chodzi o wspomaganie autystycznego ucznia w gimnazjum – chodziło nam głównie o zajęcia wyrównawcze z matematyki. Których i tak nie dostał. Dostaliśmy za to niechciane zajęcia psychologiczne czy pedagogiczne na ostatniej godzinie w piątek. Teściki, kolorowanki… dziękujemy. Ze wspomagania tj. rewalidacji autystycznego ucznia szkoła kazała nam zrezygnować (pisemnie), ponieważ takiegoż – nie posiadała w repertuarze.  Oczywiście, żeby nie robić zbędnego szumu, dla dobra syna zgodziliśmy się i na to, i tak nie wierzymy w żadne szkolne wspomaganie. Nawet nam ulżyło. „Najważniejsze nie szkodzić” – jak mawiał klasyk. Nigdy o nic szczególnego nie prosiliśmy – no może o zwolnienie z godzinek u Pani psycholog, które Piotrek uważał za karę. W jego mniemaniu powinni tam siedzieć jego oprawcy, a nie on. Niestety to kolejna kara za posiadanie autyzmu. Wszystko wypracowaliśmy sami w domu od głoski do słowa, od cyfry do skończonego zadania… No, czasem trafi się nauczyciel z duszą… , który nie utrudniał już trudnego… to wystarczyło utrzymać się w normalnej szkole.

Dajcie już spokój. Rok się kończy. Po co, ta farsa.

Nie domagałam się zajęć w jednej sali. Prosiłam tylko o numery sal na planie. Niestety – niewykonalne. Nie robiliśmy afery po złamaniu na wufie, bo to tylko palec i autyk nic nie poczuł, nauczyciel mógł nie zauważyć opuchlizny (i tak siedział do końca lekcji, bo przecież gdyby to było złamanie nikt by nie wytrzymał bólu…) – nie domagamy się wyższych ocen , bo ledwo wyrabia z przedmiotami opisowymi, przecież nikt mu nie będzie przerabiał prac klasowych, czy testów na „autystyczne”. Zrezygnowaliśmy z wspomagania – bo tak naprawdę nie istnieje – nie ma – tak jak indywidualnego podejścia. Nie powiem kto – ale ktoś z nauczycieli nie wierzy w autyzm Piotrka – rozumiem. Pewnie psychiatra sobie wymyślił.  Nie każdy musi czytać o  realnych objawach autyzmu. Nie wymagamy gratisowego podejścia – uczuliła nas pierwsza wychowawczyni już w podstawówce. Która powiedziała, że absolutnie nie będzie tego robić. (Gratisowo podchodzić do ucznia w trakcie lekcji!). Nie chcemy niczego. Tym bardziej nie rozumiem…

Tak wiem że mój syn przechodzi okres dojrzewania (to usłyszałam chyba w 3. telefonie, w którym też była mowa o nieodebranych wiadomościach!). To chyba było sugerowanie „złego zachowania”. W podstawówce zwykle mówili, że przeszkadza i prowokuje innych do bicia – do bicia siebie (naprawdę) – lepiej go zabrać z klasy bo tylko się męczy…

„Dojrzewanie Piotrka” czyli nietypowe zachowanie (chyba o to chodziło wychowawczyni i dlaczego nie chodzi do Pani psycholog?!) zawsze następuje wtedy kiedy stypendyści sklejają mu kartki w ćwiczeniach, lub po nich bazgrają (jak już nie ściągają z niemieckiego i czekają jak zaklnie) a na swoje cześć! odpowiadają mu wypier****j zje**e a niedopilnowane agresywne półmózgi naparzają go na sali gimnastycznej… „Dojrzewanie jest wtedy kiedy mówią mu, że jutro nie ma lekcji a lekcje przecież są, wysyłają pornograficzne filmiki na komórkę albo, że ma nos jak świnia. Albo kiedy ten najbardziej święty z celującym sprawowaniem, inteligentnie, z wyrachowaniem podchodzi i mówi mu codziennie – jak ja cię nienawidzę jak ty mnie wku****sz, a później skarży na niego kiedy się wścieka. Ciekawe co wtedy robi nauczyciel. Prócz pisania do mnie wiadomości o nieodebranych wiadomościach.

 


Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

2 odpowiedzi na „Dzienniki: Spięcie”

 1. Awatar m.e
  m.e

  Sylwia:) zadałaś dobre pytanie „co wtedy robi nauczyciel?”???
  Nie zostawiaj tego tak… Nie wiem,… może zapisz z facebooka- jako dowód, gdy coś obraźliwego piszą, na komórce z głupim filmikiem też jest pewnie informacja, kto to przysłał..itd. Nawet policja musi się zająć , gdy ktoś jest nękany! To jest Twój syn i życie już Mu swoje „dołożyło” i absolutnie nikt nie ma prawa Go krzywdzić!!!
  U nas było podobnie, tyle, że mój syn w szkole nigdy nawet w największych nerwach nie przeklął, nie zrobił „akcji”, ale przeżywał to baardzo ciężko w domu, a my z nim… Walczyłam o swoje dziecko z marnym skutkiem – dopiero jak powiedziałam w szkole, że wiem, gdzie iść dalej z tą sprawą skoro szkoła sobie nie radzi była jakaś reakcja.Wystraszyli się nauczyciele. Cudów się nie zdziała, zawsze się znajdą tacy, którzy z czystej złośliwości i w ukryciu wbiją szpilę… Tak będzie, ale nasze dziecko musi wiedzieć, że go bronimy, że nie jest winny niczemu i że nie może być tylko ofiarą cudzego okrucieństwa…
  Jest ponoć nadzieja, że gdzieś około II-giej klasy technikum ma być lepiej. Pani pedagog twierdzi, że dzieci wtedy poważnieją, są po wakacjach inni… Zobaczymy!

  Ja czytam Twoje posty, bo nasi synowie są w podobnym wieku… i podobne mają ( jak widzę) problemy . Wydaje mi się, że doskonale Cię rozumiem. Chylę czoła przed Twoim zaangażowaniem, wiedzą i w ogóle podejściem do życia… Wiem, że nauczyłaś się sama sobie radzić, bo na pomoc z zewnątrz nie bardzo jest co liczyć. Wiem i rozumiem, ale cała się buntuję, gdy czytam o krzywdzie jakiej doznaje Piotr ( i pewno inne „nasze” dzieci 😦 ) W takich chwilach pięści mi się zaciskają, bo się na świat z przemocą wobec słabszych ni godzę i już!!!!
  Ciepło Was pozdrawiam:) ( i przepraszam, jesli coś nie tak napisała- ale to emocje)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Awatar sylwiaiwan

   Bardzo dziękuję za komentarz. Cieszę się, że mnie rozumiesz.
   Mąż też powiedział w szkole, że pójdzie z „tym” dalej (chodzi o przemoc, filmiki itp. ) to zaczął się cyrk z wiadomościami.
   Postaram się tego nie zostawić, chociaż do końca roku musimy być ostrożni, żeby nie zaszkodzić Piotrkowi… Jednak czyta nas/mnie już 2500 osób dziennie, nawet jeśli nie komentują, czuję, że tak samo myślą… To już jakieś świadectwo, jakiś głos w tłumie – kto wie może z czasem ruszy fala i pomożemy wreszcie tym dzieciakom (mądrze) – zamiast tylko gadać… Pozdrawiam gorąco.

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: