Zabawy wspomagające patrzenie na obiekty znajdujące się w najbliższym otoczeniu, a potem w dalszym, wymagają wyczucia głębi, która zależy od informacji zdobytych podczas widzenia jednoocznego (monokularnego) oraz dwuocznego (binokularnego)

„Mięśnie oczu niezbędne do czytania i kontrolujące konwergencję oczu (warunek konieczny widzenia dwuocznego), to mięśnie przeciwstawne wobec mięśni kontrolujących dywergencję (tak jak np. biceps a triceps). Dzięki nim możemy dostrzec zarówno piksele na ekranie, jak i spojrzeć w dal (na telewizor lub komputer). W dobie wszechobecnych mediów zabawy na zewnątrz mają jeszcze większe znaczenie.
Daleko i blisko
Miejsce
- Na zewnątrz.
Rekwizyty:
- Cztery kijki: dwa płaskie tej samej długości (np. takie jak do mieszania farby), jeden dłuższy (ok. 15 cm) i jeden dłuższy płaski (ok. 22-30 cm).
- Czerwona farba.
Sposób zabawy (poziom pierwszy):
- Obie strony dwóch płaskich kijków pomalujcie na jasnoczerwony kolor. W trakcie tej czynności zwróćcie uwagę na to, że są tego samego rozmiaru. Zmierzcie je, tak żeby dziecko przekonało się, że to prawda.
- Wbijcie jeden kijek w ziemię, a potem przejdźcie około 30 metrów i wbijcie w ziemię drugi.
- Wróćcie do pierwszego kijka i cofnijcie się około 3 metry, tak żeby oba kijki były widoczne.
- Oddalony kijek wydaje się mniejszy niż w rzeczywistości.
Sposób zabawy (poziom drugi):
- Połóż dłuższy kijek w pewnej odległości. Poproś dziecko, aby wróciło do pierwszego punktu obserwacyjnego, wbiło dłuższy kijek w ziemię, a następnie przybiegło do ciebie.
- Zwróć uwagę dziecka na to, że bliższy patyk (krótszy) i „dalszy” patyk (dłuższy) wyglądają tak, jakby były tej samej długości.
- Następnie umieszczajcie patyki obok różnych obiektów w różnym otoczeniu, np. podczas wędrówek czy gdzieś w sąsiedztwie, aby zyskać wyobrażenie o rozmiarze przedmiotów znajdujących się blisko i daleko.
Cel:
- Umiejętności wzrokowo – percepcyjne – zabawa umożliwia zrozumienie, w jaki sposób odległość wpływa na postrzeganie wielkości.
- Umiejętności wzrokowe – patrzenie w dal, a potem przenoszenie wzroku bliżej wspomaga umiejętność skanowania otoczenia i ruchliwość oka, z kolei skupianie się na oddalonym obiekcie pomaga w skupieniu wzroku.
- Konwergencja i dywergencja – aby zobaczyć bliski obiekt, gałki oczne muszą się zejść (konwergencja), a potem rozdzielić (dywergencja), żeby spojrzeć w dal” (Delaney, 2016).
źródło: Tara Delaney: „101 gier i zabaw dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i zaburzeniami integracji sensorycznej”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2016

- Pakiety lekcyjne
- Zajęcia rewalidacyjne dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Bawimy się razem – zajęcia rewalidacyjne dla uczniów ze spektrum autyzmu
- Uczeń z niedosłuchem – program rewalidacji indywidualnej
- Pojęcia ilościowe – Rozwój umiejętności szkolnych w spektrum autyzmu – scenariusz zajęć
- Przykładowy program terapii pedagogicznej dla ucznia z ASD – poziom poznawczy
- Zajęcia rewalidacyjne – spektrum autyzmu i zaburzenia pokrewne
- Układanie w logiczny ciąg – spektrum autyzmu
- Ćwiczenia percepcji słuchowej – pomysły na zajęcia rewalidacyjne dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Przykładowa ocena pracy rewalidacyjnej
- Depresja i nawykowe wyrażenia w autyzmie – zajęcia
- Przykładowe sprawozdanie z zajęć rewalidacyjnych

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm