Reklamy
Reklamy
Reklamy

Zabawy wspomagające patrzenie na obiekty znajdujące się w najbliższym otoczeniu, a potem w dalszym, wymagają wyczucia głębi, która zależy od informacji zdobytych podczas widzenia jednoocznego (monokularnego) oraz dwuocznego (binokularnego)

„Mięśnie oczu niezbędne do czytania i kontrolujące konwergencję oczu (warunek konieczny widzenia dwuocznego), to mięśnie przeciwstawne wobec mięśni kontrolujących dywergencję (tak jak np. biceps a triceps). Dzięki nim możemy dostrzec zarówno piksele na ekranie, jak i spojrzeć w dal (na telewizor lub komputer). W dobie wszechobecnych mediów zabawy na zewnątrz mają jeszcze większe znaczenie.

Daleko i blisko

Miejsce

 • Na zewnątrz.

Rekwizyty:

 • Cztery kijki: dwa płaskie tej samej długości (np. takie jak do mieszania farby), jeden dłuższy (ok. 15 cm) i jeden dłuższy płaski (ok. 22-30 cm).
 • Czerwona farba.

Sposób zabawy (poziom pierwszy):

 • Obie strony dwóch płaskich kijków pomalujcie na jasnoczerwony kolor. W trakcie tej czynności zwróćcie uwagę na to, że są tego samego rozmiaru. Zmierzcie je, tak żeby dziecko przekonało się, że to prawda.
 • Wbijcie jeden kijek w ziemię, a potem przejdźcie około 30 metrów i wbijcie w ziemię drugi.
 • Wróćcie do pierwszego kijka i cofnijcie się około 3 metry, tak żeby oba kijki były widoczne.
 • Oddalony kijek wydaje się mniejszy niż w rzeczywistości.

Sposób zabawy (poziom drugi):

 • Połóż dłuższy kijek w pewnej odległości. Poproś dziecko, aby wróciło do pierwszego punktu obserwacyjnego, wbiło dłuższy kijek w ziemię, a następnie przybiegło do ciebie.
 • Zwróć uwagę dziecka na to, że bliższy patyk (krótszy) i „dalszy” patyk (dłuższy) wyglądają tak, jakby były tej samej długości.
 • Następnie umieszczajcie patyki obok różnych obiektów w różnym otoczeniu, np. podczas wędrówek czy gdzieś w sąsiedztwie, aby zyskać wyobrażenie o rozmiarze przedmiotów znajdujących się blisko i daleko.

Cel:

 • Umiejętności wzrokowo – percepcyjne – zabawa umożliwia zrozumienie, w jaki sposób odległość wpływa na postrzeganie wielkości.
 • Umiejętności wzrokowe – patrzenie w dal, a potem przenoszenie wzroku bliżej wspomaga umiejętność skanowania otoczenia i ruchliwość oka, z kolei skupianie się na oddalonym obiekcie pomaga w skupieniu wzroku.
 • Konwergencja i dywergencja – aby zobaczyć bliski obiekt, gałki oczne muszą się zejść (konwergencja), a potem rozdzielić (dywergencja), żeby spojrzeć w dal” (Delaney, 2016).

źródło: Tara Delaney: „101 gier i zabaw dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i zaburzeniami integracji sensorycznej”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2016

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: