Reklamy
Reklamy
Piotrek tył na blog.jpg

Uczniowie z dysleksją i innymi zaburzeniami już od najmłodszych lat doświadczają porażek wynikających z ich problemów z pisaniem i z czytaniem. Rezultatem tego jest często obniżone poczucie własnej wartości, które zaprocentuje w przyszłości sporym obciążeniem.

„Odzyskanie pozytywnego obrazu samego siebie bywa trudne, ale jest możliwe, przy czym taka próba powinna być podjęta jak najwcześniej, zanim obniżone poczucie własnej wartości, stanie się zbyt mocno zakorzenione.

Oto przykład ćwiczenia dla najmłodszych dzieci. Codziennie, na około 15 minut (np. na zakończenie dnia), posadź dzieci w kręgu. Niech każde powie coś miłego sąsiadowi siedzącemu po prawej stronie. Następnie dobierz dzieci w pary i poproś, aby opowiedziały sobie, czego nauczyły się tego dnia, co zrobiły i dlaczego było to ważne. To ćwiczenie sprawi, że dzieci zaczną myśleć w pozytywny sposób nie tylko o sobie, ale także o swoich zajęciach. Jest wiele tego typu ćwiczeń, ale to jest wyjątkowo dobre, ponieważ angażuje całą klasę i nie wyklucza dzieci z dysleksją. Stwarza też doskonałą okazję do tego, aby każde dziecko otrzymało pozytywną informację na swój temat oraz poczuło się częścią grupy.

Przygotowanie do ćwiczenia wzmacniającego poczucie własnej wartości

Dobrym pomysłem jest przygotowanie dzieci do powyższego ćwiczenia. Zachęć je, aby same wymyśliły, co mogą powiedzieć drugiej osobie. Pomoże im w tym burza mózgów w trakcie której dzieci mogą podawać przykłady zarówno pozytywnych, jak i negatywnych komentarzy.

Przykłady komentarzy pozytywnych

  • Podoba mi się rysunek, który dziś wykonałeś.
  • Rozśmieszyłeś mnie, kiedy powiedziałeś…
  • To było miłe, że zaprosiłeś mnie do…
  • Twoje opowiadanie było ciekawe/zabawne.

Przykłady komentarzy negatywnych:

  • Twój rysunek wyglądał, jakby został wykonany przez małe dziecko.
  • To, co powiedziałeś było głupie.
  • Nie lubię się z tobą bawić
  • Jesteś nudny

źródło: G. Reid, S. Green: „100 i więcej pomysłów, jak pomóc dziecku z dysleksją”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2015

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: