Brokatowa kula – techniki mindfulness dla dzieci
Nauczyciel Tulku Urgyen Rinpoche urodził się w Tybecie, a później z żoną zamieszkał w Nepalu. Był jednym z największych mistrzów medytacji naszych czasów, a wszyscy jego czterej synowie są dzisiaj cenionymi nauczycielami medytacji. Susan Kaiser Greenland miała okazję uczyć się u dwóch z nich, Tsoknyia Rinpochego i jego brata Yongeya Mingyura Rinpochego, założyciela i głównego nauczyciela wspólnoty medytacji Tergar.
Pierwsze zajęcia Tsoknyia Rinpoche rozpoczął ćwiczeniami ruchowymi. Gdy uczniowie siedzieli rozluźnieni, poprosił, żeby podnieśli ręce i potrząsnęli nimi. Na jego znak zrobili głęboki wydech i opuścili ręce. Siedzieli jakiś czas w ciszy. Rinpoche powtórzył to parę razy włącznie z odpoczynkiem. Nasza wiedza potwierdza, że praktyka Rinpochego może działać uspokajająco. Zawiera okresy pobudzenia, odprężenia i mocno zaakcentowany wydech.
Lion’s Roar wydało artykuł w którym Tsoknyia Rinpoche wyjaśnił: Cokolwiek się zdarzy, gdziekolwiek się znajdziesz po opuszczeniu rąk, niech tak będzie. Nie powstrzymuj niczego ani nie próbuj blokować. Po prostu odpocznij. Nie ma potrzeby, aby szukać czegoś nowego lub starać się osiągnąć jakiś szczególny wgląd albo stan. Odczuwaj wszelkie pojawiające się uczucia i niech towarzyszy ci lekka świadomość ich istnienia. Odczuwaj je naturalnie i łagodnie, nie staraj się niczego zmieniać. Gdy pojawią się nieprzyjemne uczucia, możesz się zrelaksować i zaufać im nie usiłując ich analizować ani zgłębiać. Instrukcje Rinpochego, żeby godzić się z wszelkimi napływającymi uczuciami bez prób ich analizowania i rozumienia to kolejna strategia oparta na uważności, która może zahamować nadmierną reakcję na stres.
Co to jest stres?
Stres najprościej można zdefiniować jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie. Wspomniane wydarzenia zakłócające określamy jako stresory. Ich źródło może być zarówno fizyczne (np. hałas, przeludnienie, choroby, katastrofy naturalne) jak i społeczne (np. brak zatrudnienia, ciąża i poród, problemy rodzinne, utrata ukochanej osoby, przestępczość).
Stresory mogą też się różnić pod względem siły oddziaływania. Najsłabsze z nich można określić jako zwykłe, codzienne utrapienia. Pomimo niewielkiej „siły rażenia” mogą być problematyczne ze względu na swoją powszechność (np. przebita opona, spóźnienie, konflikt z przełożonym). Kolejny poziom to stresory poważne, charakteryzujące się związkiem z tzw. zmianami życiowymi. To okoliczności o charakterze życiowego przełomu, jak wejście w związek małżeński, zmiana pracy, czy narodziny nowego członka rodziny. Ostatni poziom to stresory katastrofalne, cechujące się oddziaływaniem na całe grupy ludzi w dramatyczny sposób (np. wojny, katastrofy naturalne, zamachy terrorystyczne), uderzające w najbardziej podstawowe ludzkie potrzeby i wartości, jak życie czy bezpieczeństwo. Stres który im towarzyszy ma zwykle ekstremalny, niekiedy traumatyczny wymiar i może pozostawiać długotrwały ślad psychiczny (patrz artykuł „Zespół stresu pourazowego”, centrumdobrejterapii.pl).
Widzieć wyraźnie – zabawa – mindfulness
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Uwaga, spokój – techniki mindfulness dla dzieci
- Radzenie sobie ze stresem – techniki mindfulness dla dzieci
- Mindfulness. Jak być uważnym? – Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Zazdrość, przytłoczenie – lekcja dla uczniów ze spektrum autyzmu
- Jak praktykować współczucie w miejscu pracy dla samego siebie
- Uważność oddechu – mindfulness dla dzieci – wyciszenie
- Poczucie krzywdy, smutek – nieprzyjazny przyjaciel. Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Praktyka uważności we wzmacnianiu mądrości
- Uwaga – zabawy rozwijające percepcję słuchową w ASD
- Dlaczego dzielenie zainteresowań i uwagi jest takie ważne w spektrum autyzmu
- Pamięć fotograficzna – zabawa – ćwiczymy uwagę, ASD
- Jak praktyka uważności (mindfulness) wspiera mądrość?
- Świadomość czynników rozpraszających uwagę – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu


