Po osiemnastu latach z dwójką „nie-zintegrowanych” sensorycznie chłopców pozwoliłam dać sobie spokój z jakimkolwiek tłumaczeniem z czegokolwiek ludziom, którzy, przez tyle nie zadali sobie trudu z przeczytaniem podstawowych informacji na drażliwy temat. Wśród wielu z nich przejawia się typowa tendencja do tworzenia swoich wizji i legend, z którymi zwyczajny śmiertelnik mierzyć się nie może…

Niestety, życie polega na ciągłych powtórkach, i prędzej czy później postawi nas pod ścianą i kolejny raz zmusi do tłumaczenia się „ze swoich dzieci”, zatem życzę Wam i sobie w tym Nowym Roku tylko otwartych/inteligentnych/pełnych zrozumienia i empatii słuchaczy lub zupełny ich brak, gdy oczywiście nie mamy na nich ochoty.

Lindsey Biel, specjalistka od problemów z integracją sensoryczną twierdzi, że jednym z najważniejszych sposobów, w jaki możesz pomóc dzieciom, nastolatkom i ich rodzinom, jest uczenie ich – oraz wszystkich osób, z którymi wchodzą w interakcję – aby zwiększyli zrozumienie, współczucie i chęć stosowania strategii sensorycznych. Pamiętaj, że inni członkowie rodziny lub przyjaciele mogą być krytyczni wobec rodzica, który jak się wydaje – toleruje wszystkie preferencje żywieniowe dziecka lub pobłaża mu bardziej, niż powinien. Ostatnią rzeczą, jakiej pragnie rodzic, gdy dziecko zupełnie straciło nad sobą kontrolę, jest wysłuchiwanie propozycji pomocy i życzliwych rad albo – co gorsza – stwierdzenia, że wychowuje bachora lub uwag w rodzaju: „Niech pomieszka u mnie tydzień, a skończą się jego wybryki”.

Jak sugeruje Zelaya, prezes Sensory Street SA oraz dyplomowany doradca ds. zdrowia:

Jeśli dziecko całkowicie traci nad sobą kontrolę w miejscu publicznym, rodzice powinni wziąć kilka głębokich wdechów, zapomnieć o przewracających oczami gapiach udzielających nieproszonych rad lub wyrażających osądy oraz skupić się na bezpieczeństwie i dobrym samopoczuciu dziecka. Możesz sobie przygotować krótki opis tego, co dzieje się z twoim dzieckiem.

Aby to ułatwić, proponuje pobranie „karty informacyjnej” wyjaśniającej zachowanie dziecka:

Moje dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej

Moje dziecko jest teraz wytrącone ze swojego naturalnego rytmu i potrzebuje czasu, by dojść do siebie i przywrócić wewnętrzną organizację.

Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej błędnie interpretują codzienne bodźce, na przykład dotykowe, słuchowe, zapachowe i ruchowe. Może przytłaczać je świat zewnętrzny lub mogą same poszukiwać intensywnych doświadczeń zmysłowych.

Odwiedź stronę http://www.sensorysmarts.com i http://www.spdfoundation.net oraz zakładki związane z integracją sensoryczną na stronach autyzmwszkole.com oraz autyzm.life aby dowiedzieć się więcej.

Kto wie, być może następnym razem gapie okażą większą wrażliwość, gdy znajdą się w pobliżu osoby doświadczającej utraty panowania nad sobą w miejscu publicznym – mówi Zelaya.

Brayan G., ojciec chłopca w wieku szkolnym mającego problemy sensoryczne, mówi:

Nic mnie nie obchodzi , co myślą obcy ludzie, ale mógłbym powiedzieć: moje dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej. To schorzenie powoduje, że przyjmowanie bodźców z otaczającego go świata sprawia mu ból. Proszę, bądź cierpliwy i wyrozumiały, daj mu czas na przywyknięcie do otoczenia.

Jeśli gapie lub członek dalszej rodziny są wyjątkowo niegrzeczni, rodzic może dodać: „Moje dziecko pracuje również nad swoimi umiejętnościami społecznymi, na przykład byciem uprzejmym. Być może sam powinieneś się tego nauczyć”.

Nie zapomnij również przypomnieć znajomym i rodzinie, że wiedza to potęga. Obecnie mamy dostęp do bogatych zasobów służących edukacji osób, które nigdy nie słyszały o problemach z integracją sensoryczną lub mówią: „Ach, to taka modna diagnoza, nie wierzę w nią”. Oprócz książki Integracja Sensoryczna (źródło) istnieje wiele innych opracowań przeznaczonych dla rodziców i nauczycieli, np. Raising a Sensory Smart Child: The Definitive Handbook for Helping Your Child with Sensory Processing Issues (Biel i Peske 2009). Oraz w zakładkach dotyczących zaburzeń integracji sensorycznej na moich stronach stronach autyzmwszkole.com oraz autyzm.life.

źródło: L. Biel, Integracja Sensoryczna…, WUJ, Kraków 2015

fot. unsplash.com

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s