Dla dzieci, które jeszcze nie są gotowe usiąść na huśtawce, terapeutka Rondalyn Whitney proponuje ćwiczenie przygotowawcze...

Z kawałka materiału zrób hamak lub kup w sklepie z artykułami do ćwiczeń sensorycznych czy po prostu w sklepie z akcesoriami ogrodniczymi. Wspólnie z innym dorosłym bujajcie dziecko, najpierw energicznie, a potem zwalniajcie, aż do delikatnego kołysania. Głęboki nacisk pomaga wielu dzieciom nauczyć się tolerować to ćwiczenie, jako wstęp do bujania się na huśtawkach.

Korzyści

  • Ruch liniowy (w przód i w tył) zwykle wpływa bardzo uspokajająco na układ westybularny.
  • Leżenie na brzuchu na siedzeniu huśtawki i trzymanie głowy w górze przeciwko sile grawitacji rozwija umiejętność wyprostu i wzmacnia napięcie mięśniowe, które odgrywa ważną funkcję w działaniu układu przedsionkowego.
  • Trzymanie kija oburącz poprawia koordynację obustronną.
  • Machanie kijem z boku na bok i wyciąganie rąk, by złapać jakiś przedmiot, rozwija umiejętność przekraczania linii środka ciała.
  • Koordynowanie ruchów (rozciąganie i wyciąganie mięśni), żeby machnąć kijem i używanie siły do uderzenia butelki rozwija propriocepcję. Skupianie podczas ruchu wzroku na nieruchomych przedmiotach – butelce, którą trzeba uderzyć, i przedmiocie, który należy chwycić, rozwija wzrokowo-motoryczną umiejętność ogniskowania wzroku.

Jak sobie radzić

  • Jeśli dziecko zaczyna się denerwować lub ma zawroty głowy, może to być spowodowane faktem, że brakuje mu odpowiedniego napięcia mięśniowego prostowników, które pozwalałyby mu zrównoważyć siłę grawitacji, albo ma problemy ze stabilizacją wzroku podczas ruchu. W takim przypadku potrzebna jest konsultacja z okulistą przeszkolonym w zakresie integracji sensorycznej albo terapeutą, który będzie potrafił odpowiednio dopasować ćwiczenie do problemu dziecka.
  • Jeśli dziecko nie lubi być poruszane, nie popychaj huśtawki! Pozwól, pozwól by zrobiło to samo. W ten sposób będzie czuło się pewniej i będzie panowało nad sytuacją.
  • Jeśli dziecko ma wielką ochotę na bujanie, a ty nie możesz iść na plac zabaw – zorganizuj domową huśtawkę, między framugami w bezpiecznym miejscu (Stock, 2015).

źródło: C. Stock, Nie-zgrane dziecko w świecie gier i zabaw…, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s