Uczniowie z ASD z różnych powodów mają problemy z samodzielnością

Często nie posiadają umiejętności związanych z małą motoryką, potrzebnych do zaspokajania własnych potrzeb. Pozostawione same sobie czują się niespokojne. „Poza tym mogą nie zdawać sobie sprawy, co jest konieczne, by samodzielnie poradzić sobie w danej sytuacji.

Kiedy dzieciom coś jest potrzebne, zaproponuj, żeby prosiły o to swoich rówieśników. W ten sposób zrozumieją, że pomoc i informacje można uzyskać od innych, a koleżanki i koledzy mogą być dobrymi towarzyszami. Od czasu do czasu pozwól dzieciom wybrać grę, pytając: „Chcecie pobawić się w skakanie czy w rzucanie?” Wówczas zorientują się, że podejmowanie decyzji oznacza wybór jednej możliwości.

Za pomocą podpowiedzi słownych lub fizycznych pomożesz dziecku zrozumieć, co ma dalej robić. Wskazówki te można z czasem stopniowo ograniczać. Gry nastawione na małą motorykę przydadzą się w pracy nad planowaniem codziennych czynności, takich jak zapinanie guzików, zamków błyskawicznych i zatrzasków.

Okazją do ćwiczenia codziennych czynności jest nakładanie i zdejmowanie strojów kąpielowych. Ucz dzieci samodzielności, pokazując im, jak poradzić sobie w szatni na basenie. Zacznij ubierać dziecko, a następnie pozwól mu skończyć tę czynność, aby czuło, że uczestniczy w procesie. Z czasem stopniowo nauczy się ubierać od początku do końca. Próbuj modyfikować zadania. Jeżeli wiązanie butów na tym etapie jest zbyt trudne, zacznijcie od obuwia na rzepy” (Sher, 2014).

źródło: B. Sher: „Gry i zabawy we wczesnej interwencji…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2014

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s