Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Autystyczne dzieci często mają wyczulony zmysł dotyku dlatego lubią bawić się zabawkami, które wibrują.

#si#komunikacja#IPET#rewalidacja#sensorka#kompensacja#indywidualne

Takie przedmioty mają zazwyczaj formę piłek z wypustkami, wibrujących poduszek, ręcznych masażerów, wibrujących gryzaków, węży lub niewielkich zwierzątek, które uruchamia się przez pociągnięcie sznurka. Zabawki te można z reguły kupić w sklepach z artykułami dla dzieci o specjalnych potrzebach lub w sklepach internetowych…

Warto wypróbować:

Zabawa w chowanego

Możecie wraz z dzieckiem zorganizować zabawę w chowanego z wykorzystaniem wibrujących zabawek. Wystarczy namówić dziecko, aby zamknęło oczy, podczas gdy ty będziesz ukrywał przedmiot. Następnie poproś je, by spróbowało odnaleźć zabawkę, idąc za wydawanym przez nią dźwiękiem. na początku najlepiej ukryć przedmiot pod kilkoma misiami w pobliżu dziecka, żeby było w stanie dostrzec który z misiów się porusza. Później możesz spróbować schować ją pod kawałkami różnokolorowej flaneli i pobawić się z dzieckiem w zgadywankę, pod którym kolorem ukrywa się zabawka.

Części ciała

Spróbuj kłaść wibrujące zabawki na różnych częściach ciała swojego dziecka, a z pewnością pojawią się okazje do komunikacji. Możesz np. poprosić dziecko, aby postępowało zgodnie z instrukcją: Połóż bzyczącą pszczołę na moim kolanie”. Albo niech dziecko powie ci na jakiej części ciała masz położyć daną zabawkę („Chcę poczuć bzyczącą pszczołę na mojej stopie”).

Różne powierzchnie

Kładąc wibrujące przedmioty na powierzchniach o różnych fakturach, stworzysz mnóstwo rozmaitych dźwięków oraz wzorów. Możesz np. wyłożyć folia aluminiową blachę do pieczenia i ustawić na niej zabawkę, by przekonać się, jakie wyda dźwięki, lub zawinąć tacę w celofan albo gazetę. Możecie tez posypać blachę cienką warstwą mąki lub drobnej posypki do ciasta, a następnie ustawić na niej wibrująca zabawkę i przyglądać się, jak mąka czy posypka unoszą się w powietrze.

Podaj dalej

Reklamy

Jeśli zechcesz pobawić się w tę grę, musisz umieć szybko zawijać przedmioty w papier. Jeżeli potrafisz uruchomić wibrująca zabawkę, a następnie prędko zawinąć ją w gazetę, możesz z powodzeniem bawić się w „Podaj dalej” i przyglądać się, jak paczki się przemieszczają. Wraz z dzieckiem możecie np. liczyć, ile warstw papieru należy usunąć z zabawki. Jest to również doskonały sposób na przyswojenie sobie umiejętności społecznych, takich jak słuchanie muzyki wskazującej, kiedy należy się zatrzymać, zmiana kolejności uczestników oraz postępowanie zgodnie z instrukcją (np. żeby usunąć tylko jedną warstwę papieru za jednym razem).

Świetlny łowca/świetlny bączek

Niektórych zabawek nie zaprojektowano specjalnie po to, aby spełniały funkcję „wibrujących zabawek”, mimo to posiadają wibrujące elementy. Do ulubionych przedmiotów dzieci z autyzmem należy np. świetlny łowca/bączek, ponieważ kiedy się obraca, jednocześnie wibruje jego uchwyt. Zabawka ta świetnie nadaje się do zabawy pod kocem, w ciemnościach lub pod kocem ratunkowym. 

Łapanie piłek z wypustkami

Piłeczki te są wykonane z twardego plastiku i zostały wyposażone w sporej wielkości wypustki. Kiedy się je uruchomi, zaczynają dość intensywnie wibrować, co sprawia, że bardzo trudno utrzymać je w dłoni. Możesz spróbować pobawić się z dzieckiem w łapanie piłek lub w grę „Gorący ziemniak” przy użyciu tej piłki, licząc w trakcie, ile razy uda się wam schwytać i rzucić piłkę, zanim ta upadnie” (Griffin, Sandler, 2018).

źródło: S.Griffin, D. Sandler: „Motywuj do komunikacji!…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: