Reklamy

Małe dzieci z ASD potrzebują pomocy w zdobywaniu umiejętności potrzebnych do zabawy. Grupy zabawy integracyjnej powstały jako metoda pracy z wykorzystaniem ustrukturyzowanych poleceń specjalnie dla dzieci ze spektrum autyzmu

„Są to grupy składające się z trojga-pięciorga dzieci, wśród których jest więcej dzieci typowo rozwijających się niż tych z autyzmem. Grupy zabawy integracyjnej spotykają się o wyznaczonych porach przynajmniej dwa razy w tygodniu na trzydzieści do sześćdziesięciu minut w miejscach takich jak: szkoły integracyjne, instytucje organizujące zajęcia pozalekcyjne, ośrodki rekreacji lub prywatne domy.

Przewodnik grupy – nauczyciel, a czasami rodzic – pomaga dzieciom, pokazując im, jak się bawić, przede wszystkim na wstępnych etapach formowania się grupy. Początkowo przewodnik grupy może być reżyserem, przygotowywać scenę do działania – dostarczać materiałów do zabawy, przydzielać role, podpowiadać wydarzenia do odegrania i pełnić funkcję tłumacza, pomagając bardziej i mniej doświadczonym uczestnikom zabawy zrozumieć działania i wypowiedzi pozostałych. Na kolejnym etapie przewodnik grupy ustawia się na bok i pozwala się toczyć zabawie, zadając pytania, komentując czynności  i proponując rozwiązania, ale zawsze dostosowując własne zachowanie do naturalnego przebiegu zabawy w grupie.

Reklamy

Grupy zabawy integracyjnej mają wiele celów: rozszerzać świadomość społeczną i wzbudzać zainteresowanie innymi dziećmi, rozwijać wzajemne interakcje społeczne i umiejętności symbolicznej reprezentacji przez wspólną zabawę w udawanie, a także prowadzić do nawiązania przyjaźni między dziećmi z autyzmem i dziećmi typowymi bądź między parami dzieci z autyzmem. Autorką tej metody jest Pamela Wolfberg, dyrektor Instytutu do spraw Relacji Rówieśniczych i Zabaw Dzieci z Autyzmem (Autism Institute on Peer Socialization and Play)” (Notbohm, Zysk, 2016). Więcej informacji można znaleźć na stronie AutismInstitute.com.

źródło: E. Notbohm, V. Zysk: 1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera, WUJ, Kraków 2016

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s