Niektóre wrażenia sensoryczne i percepcyjne są przyczyną dużego dyskomfortu, a doświadczająca ich osoba może rozwinąć wiele adaptacyjno – konpensacyjnych strategii radzenia sobie z nimi. Z kolei inne, na przykład tykanie lub bicie zegara, mogą być przyjemne i dana osoba będzie chciała mieć do nich dostęp. Świat zmysłowy, bez względu na to, czy dostarcza wrażeń przyjemnych, czy też nieprzyjemnych, z pewnością jest inaczej postrzegany przez ludzi z ZA ~Tony Attwood

„Dzieci i dorośli z ZA często wspominają o poczuciu przeładowania sensorycznego. Claire Sainsbury (ZA) opisuje skutki problemów sensorycznych:

Korytarze i hole niemal wszystkich dużych szkół to miejsca nieustannego tumultu, odbijającego się echem hałasu, fluorescencyjnych świateł (źródła szczególnego stresu wzrokowego i słuchowego dla osób ze spektrum autyzmu), dzwonków, wpadających na siebie osób, zapachów środków czystości i tym podobnych. Każdy,kto jest nadwrażliwy sensorycznie i ma typowe dla spektrum autystycznego problemy z przetwarzaniem, większość dnia spędza niebezpiecznie blisko granicy przeładowania sensorycznego (Sainsbury, 2000, s. 101).

Intensywne doświadczenia sensoryczne, nazywane przez Nitę Jackson „dynamicznymi skokami sensorycznymi” (Jackson, 2002, s. 53), wywołują u osoby z zespołem Aspergera skrajny stres, niepokój i niemal nerwicę w sytuacjach, których inne dzieci nie postrzegają jako przykre, a wręcz uważają za przyjemne. Dziecko wrażliwe sensorycznie staje się nadmiernie czujne, spięte i łatwo się rozprasza w stymulującym zmysłowo otoczeniu, takim jak klasa lekcyjna. Nie ma bowiem pewności, kiedy nastąpi kolejne bolesne sensorycznie doświadczenie. Aktywnie unika specyficznych miejsc, takich jak szkolne korytarze, place zabaw, zatłoczone galerie handlowe i supermarkety, które są źródłem zbyt intensywnych wrażeń sensorycznych. Pełna obawy antycypacja nieprzyjemnych doznań może być tak nasilona – prowadząc do jakiegoś zaburzenia lękowego, np. kynofobii (lęku przed psami, które mogą niespodziewanie zaszczekać) albo agorafobii (lęku przed otwartą przestrzenią) – że miejscem oferującym stosunkowo najbezpieczniejsze i kontrolowane wrażenia sensoryczne pozostaje jedynie dom. Dziecko unika też pewnych sytuacji społecznych, takich jak przyjęcia urodzinowe, nie tylko ze względu na niepewność dotyczącą konwencji społecznych, ale także poziom hałasu generowanego przez rozentuzjazmowane maluchy i ryzyko głośnego pękania balonów” (Attwood, 2013).

Więcej o zaburzeniach integracji sensorycznej w zakładce SENSORYKA

źródło: T. Attwood: „Zespół Aspergera Kompletny przewodnik, Harmonia Universalis, Gdańsk 2013

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s