Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jeśli mózg ma potraktować informację z większą skutecznością, należy przedstawić ją tak, aby jak najłatwiej się do niego wślizgnęła

Twój umysł a tworzenia myśli

Oznacza to, że opracowując materiał metodą „kluczy”, nasze notatki i wypowiedzi powinniśmy organizować w podobnej formie, odchodząc przy tym od tradycyjnych „linijek”. Zamiast zaczynać od początku i stopniowo posuwać się w dół kartki tekstu lub listy, proponujemy zacząć od środka, czyli meritum zagadnienia. Stąd wyprowadzimy rozgałęzienia, których rodzaj i wygląd uzależniony jest od naszych przemyśleń i charakteru opracowywanego tematu.

Podobna do zamieszczonej poniżej mapa myśli ma kilka istotnych cech przewagi w stosunku do tradycyjnych notatek.

 1. Istota zagadnienia zostaje zdefiniowana jaśniej i precyzyjniej.
 2. Wyraźnie widać, co jest ważne, a co mniej istotne – informacje kluczowe znajdują się blisko centrum, pozostałe stopniowo oddalają się aż po brzegi kartki.
 3. Związki pomiędzy „kluczami” rozpoznajemy natychmiast. Są umieszczone blisko siebie i wyraźnie połączone.
 4. W wyniku wyżej opisanych cech mapy wszelkie powtórki i przegląd materiału będą się odbywały szybciej i z lepszym skutkiem.
 5. Struktura mapy pozwala na łatwe dodawanie nowych informacji, bez wprowadzającego chaos skreślenia, dopisywania etc.
 6. Każda mapa wygląda inaczej, co bardzo pomaga w zapamiętywaniu.
 7. Gdy robienie notatek wymaga bardziej twórczego podejścia, np. kiedy przygotowujemy się do napisania eseju, otwarta struktura mapy ułatwi umysłowi szybsze jej dopełnienie (Buzan, 2015) […].
Zasady sporządzania map myśli
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa3
źródło: edujrinne2 w internetowo.pl
 1. W centrum umieszczamy kolorowy rysunek. Obraz często jest więcej wart niż tysiąc słów, zachęca do twórczego myślenia i znacząco poprawia wydajność pamięci. Połóż kartkę na biurku w układzie horyzontalnym.
 2. Rysunki powinny znajdować się na całej przestrzeni mapy. Stymulują one pracę obydwu półkul mózgu, przyciągają wzrok i wspomagają pamięć.
 3. Piszemy drukowanymi literami. Podczas powtarzania materiału gwarantują one większą czytelność i zrozumienie. Pisanie drukowanymi literami trwa dłużej, ale opłaca się z nawiązką, ponieważ powtarzanie zabierze nam znacznie mniej czasu niż zwykle.
 4. Słowa pisane drukowanymi literami powinny biec wzdłuż linii, a te z kolei muszą się ze sobą łączyć. Gwarantuje to zachowanie podstawowej struktury mapy.
 5. Na każdej linii piszemy tylko jedno słowo. Dzięki temu każdy wyraz ma większą swobodę kojarzenia się, a nasze notatki zyskują na pojemności i elastyczności.
 6. Tworząc mapę myśli, używaj kolorów – pobudzają one pamięć, cieszą wzrok i stymulują prawą półkulę mózgu.
 7. Jeżeli podejmujemy twórczy wysiłek, musimy w jak największym stopniu „uwolnić umysł. Nie zastanawiajmy się w żadnym razie, gdzie należałoby umieścić poszczególne elementy, ani czy w ogóle powinny się one tam znaleźć. Wątpliwości takie znacznie spowolnią sporządzanie mapy. Chodzi o to, aby zapisać wszystko, co nasuwa nam się w związku z zadanym tematem. Jeżeli twój umysł bardzo szybko, szybciej, niż potrafisz je zapisać, wpada w różne skojarzenia, postaraj się mu nie przerywać. Każda pauza może sprawić, że nagle zauważysz swój ołówek lub pióro biegające po papierze. Stracisz również czas, koncentrację i natchnienie. Nie przejmuj się logicznym uporządkowaniem zapisków, ponieważ w wielu przypadkach umysł sam się o to zatroszczy. Jeśli tak się nie stanie, pod koniec będzie czas na wprowadzenie poprawek (Buzan, 2015).

źródło: T. Buzan: „Rusz głową”, Wydawnictwo Aha!, Łódź 2015

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: