Reklamy
Reklamy

Jak przyjaciele stają się przyjaciółmi? Co pomaga przyjaźni

Na chwilę lub na zawsze

Przyjaźń to szczególna relacja ludzi, którzy są dla siebie szczególni. Dzięki przyjaciołom łatwiej iść przez życie, dzielić radosne, ale też ciężkie chwile. Bo wysłuchają, zrozumieją, pocieszają. Jak przyjaźń rozumieją dzieci i co im pomaga w zdobywaniu przyjaciół.

To jedna z najcenniejszych wartości w naszym życiu. Poszukujemy kontaktu z innymi, nawiązujemy relacje i pielęgnujemy je troskliwie. Przyjaźń zaspokaja nasze potrzeby przynależności, bliskości i intymności. Sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, bo dobra i stabilna relacja przyjacielska przekłada się na nasze lepsze funkcjonowanie psychiczne. Brak przyjaciół może skutkować negatywnymi skutkami, m.in. wyższym poczuciem samotności, lękiem czy depresją.

Intuicyjnie czujemy, czym jest przyjaźń, a czym zdecydowanie nie. Jakie są cechy dobrego przyjaciela i czego się od niego oczekuje. Nie ma jednej obowiązującej definicji przyjaźni, niemniej jednak w swoich analizach psychologowie podkreślają znaczenie takich cech jak: wzajemność, dobrowolność, pomoc, wspólne spędzanie czasu oraz zaufanie i wsparcie emocjonalne.

Gdy zgłębimy znaczenie poszczególnych cech relacji przyjacielskiej, od razu dostrzegamy, że wzajemność zakłada jej dwustronność – nie da się przyjaźnić z osobą, która nas nie lubi. To oczywiste. Dalej, dobrowolność związana jest z możliwością wyboru przyjaciela w przeciwieństwie do relacji rodzinnych, w których się rodzimy i jesteśmy. Poza tym w większości badań stwierdza się, że ludzie będący przyjaciółmi pomagają sobie nawzajem, mogą na siebie liczyć, a także podzielają wspólne aktywności. Istotna jest rola zaufania związanego z samoujawnianiem, czyli mówieniem bez obawy o swoich intymnych przeżyciach, dzieleniem się swoimi myślami i uczuciami. Obrazu dopełnia wsparcie emocjonalne, czyli poczucie bycia zrozumianym, ważnym i akceptowanym przez siebie nawzajem.

Przyjaźń jest zatem dobrowolną relacją opartą na wzajemnym zaufaniu, pomocy i wsparciu emocjonalnym. Czy tak ją widzą dzieci? Czy widzą to także w naszych, dorosłych relacjach przyjacielskich?

Reklamy

Jak przyjaciele stają się przyjaciółmi

Przyjaźń jest zazwyczaj pierwszą istotną relacją poza rodziną, którą dzieci nawiązują z innymi.

Jak to się dzieje, że powstaje przyjaźń? Co sprawia, że jednych lubimy bardziej niż innych?

Przyjaciele są wybierani przypadkowo, a głównym czynnikiem jest podobieństwo. Dzieci częściej zaprzyjaźniają się z osobami podobnymi do nich pod względem wieku, płci i sposobu spędzania wolnego czasu. Co ciekawe, wraz z wiekiem rośnie poziom świadomości, czym różnimy się od naszych przyjaciół. Po drugie bardzo ważne jest wspólne pole aktywności, czyli najogólniej rzecz biorąc, zgadzanie się co do tego, jak się bawić. Sprzyja temu wspólne ustalanie reguł, dbanie o ich przestrzeganie, pilnowanie czy szanowanie pomysłów drugiej osoby.

Po trzecie, kluczowa jest komunikacja i wymiana informacji, a także sposób rozwiązywania konfliktów. Przyszli przyjaciele lepiej sobie z nimi radzą, szukają wspólnych rozwiązań, które są sprawiedliwe i zadowalają obie strony. Jest to otyle ważne, że we wczesnym okresie rozwoju zdarza się bardzo wiele kłótni i konfliktów we wzajemnych interakcjach między dziećmi. Umiejętność ich rozwiązywania ma także wpływ na trwałość i utrzymanie relacji przyjacielskich w przyszłości.

Powstawaniu przyjaźni sprzyja także większa chęć do samoujawniania, czyli otwartość i dzielenie się informacjami na temat swojego ja. Obserwujemy to już w wieku przedszkolnym i może wskazywać na to, że intymność jest cechą charakterystyczną przyjaźni, zanim dzieci sobie to uświadomią i zaczną wskazywać w wypowiedziach na temat przyjaźni.

Co pomaga w przyjaźni

Warto wspierać dzieci w rozwoju umiejętności, które sprzyjają przyjaźni.

To świetna baza startowa w dorosłość, która zwiększa prawdopodobieństwo nawiązywania dobrych relacji, a te przekładają się na lepsze funkcjonowanie psychiczne. Co to zatem za umiejętności?

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy

Jedna odpowiedź do „Jak przyjaciele stają się przyjaciółmi? Co pomaga przyjaźni”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: