Pada śnieg, puszysty śnieg – scenariusz zajęć
Konspekt zajęć dla dzieci 3 letnich
Temat: Pada śnieg, puszysty śnieg.
Opracowała: Milena Soboń
Cel główny:
Wykorzystanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• potrafi samodzielnie wykonać doświadczenie (badanie) w zakresie dostępnym dla dziecka, analizować każdą zaobserwowaną zmianę;
• dostrzega związki przyczynowo – skutkowe;
• stara się poprawnie formułować swoje spostrzeżenia;
• wymienia właściwości fizyczne śniegu tj; zimny, mokry, miękki;
• potrafi rozwiązać zagadkę;
• potrafi bawić się w zabawy na śniegu;
Metody:
• podające: rozmowa, objaśnienie, opowiadanie;
• eksponujące: pokaz, obserwacja;
• praktyczne; zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń (badanie);
• pedagogika zabawy;
Formy:
• zespołowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
• śnieg
• gazety, opaski z gwiazdkami do zabawy
• płyty CD z nagraniami

Przebieg zajęcia:
1. Rozmowa na temat aktualnej pory roku.
Dzieci wymieniają charakterystyczne cechy zimy: mroźno, śnieżnie, zimno, wietrznie itp.
2. Zagadka – dzieci rozwiązują zagadkę tematyczną.
„Co to za gwiazdeczki,
pewnie odgadniecie:
tańczą z wiatrem wesoło
podczas zimy na świecie?”( śnieg)
3. Zaproszenie do zabawy „Wirujące płateczki” – dzieci tańczą w rytm muzyki (szybkiej i wolnej), naśladując ruchem spadające płatki śniegu.
4. Zabawa badawcza – dzieci siadają do stolików i dotykają , ugniatają, wąchają przyniesiony przez nauczycielkę śnieg (badanie wielozmysłowe). Ćwiczenie gramatyczne „Jaki jest śnieg” – dzieci wymieniają przymiotniki określające śnieg np.: biały, puszysty, miękki, lekki, zimny, mokry.
5. Zabawa ruchowa „Śnieżki” – dzieci lepią z gazet niewielkie kuleczki imitujące śnieg i układają na chuście klanzowskiej. Poprzez falowanie wprawiają je w ruch. Następnie porządkują salę wrzucając papierowe kulki do kosza.
6. Rozmowa i utrwalenie wiadomości poprzez wykorzystanie techniki niedokończonych zdań „Lubię zimę, bo…”
7. Zabawa ruchowa „Zaprzęgi” – dzieci reagują na przerwę w muzyce.
8. Podsumowanie zajęcia (Milena Soboń, 2011)
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Kolorowy Świat i Ja – Program Zajęć Twórczości dla uczniów klas I-III
- Myślenie twórcze – scenariusz zajęć
- Kodowanie na dywanie – scenariusz zajęć
- Komunikowanie się – scenariusz zajęć
- Dzień życzliwości – scenariusz zajęć, przedszkolak
- Zabawa w chowanego, autyzm – umiejętności społeczne
- Wakacje, wakacje – scenariusz zajęć
- Spadające małpki – gry dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu
- Moja mama – wierszyki, scenariusz, materiały na Dzień Matki
- Jak to się kończy? – zabawy autystyczne
- Dzień Babci i Dziadka – scenariusz uroczystości
- Pada śnieg – scenariusz zajęć
- Przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia – Scenariusz zajęć otwartych
- LARP nauczył mnie pokonać Zespół Aspergera

