Reklamy
Reklamy

Przedszkolne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców – Maluszki

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców


Grupa wiekowa: Maluszki (3 – 4 latki)


Temat kompleksowy: Poznajemy tradycje świąteczne – Wigilia – kolędowanie – Nowy Rok


Temat dnia: „Przedszkolne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia” – Wprowadzenie dzieci w nastrój przedświąteczny – zapoznanie z tradycją strojenia choinki podczas Świąt Bożego Narodzenia. Rozwiązywanie zagadki. Utrwalenie tradycji świątecznej z pomocą kostki do gry. Dzielenie wyrazów na sylaby – ćwiczenie słuchu fonematycznego. Wykonywanie ozdób świątecznych. „Wyprawa po choinkę” – opowieść ruchowa.

Reklamy


Cele ogólne:
– Rozwijanie mowy i myślenia.
– Kształcenie myślenia przyczynowo – skutkowego.
– Zapoznanie z tradycjami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia – strojenie choinki, śpiewanie kolęd.
– Pogłębianie więzi rodzinnej.
-Stworzenie sytuacji do wspólnej zabawy.
– Doskonalenie umiejętności komunikowania się w grupie.


Cele operacyjne: Dziecko:
– Opowiada obrazek próbując formułować proste zdania.
– Jest spostrzegawcze.
– Porównuje obrazki i odkrywa związki przyczynowo – skutkowe.
– Odpowiada na pytania stawiane przez nauczyciela.
– Zna tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia – strojenie choinki, śpiewanie kolęd.
– Współdziała z innymi.
– Reaguje na sygnał dźwiękowy.
– Rozwiązuje zagadki tekstowe.
– Uczestniczy w zabawach.
– Czerpie radość z zabaw ruchowych.
– Wykonuje polecenia nauczyciela i bezpiecznie bawi się w grupie.
Metody pracy:
– słowna – rozmowa, zagadka, wyjaśnienia nauczycielki, piosenka,
– oglądowa – pokaz, obserwacja,
– czynna – udział dzieci w zajęciach, zabawie, stawanie zadań do wykonania.


Formy pracy:
– indywidualne,
– z całą grupą.


Środki dydaktyczne:
– tamburyno,
– śnieżynki,
– opowiadanie,
– ilustracje przedstawiające Święta Bożego Narodzenia,
– kostka do gry,
– zagadka,
– sylwety ozdób świątecznych,
– koraliki, nasionka, ziarenka, wstążeczki, klej
– płyta CD.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie zebranych gości.
2. Zabawa integracyjna „Witam …”.
– wszystkie dziewczynki,
– wszystkich chłopców,
– wszystkich którzy są uśmiechnięci,
– wszystkich którzy czekają na Święta Bożego Narodzenia,
– wszystkich którzy czekają na prezenty itp.
Nauczycielka wręcza każdemu dziecku i rodzicowi śnieżynkę.
3. Rozmowa wprowadzająca do tematu Świąt Bożego Narodzenia.
– Jakie zbliżają się święta?
– Jak przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia?
– Co dzieci lubią najbardziej w tym okresie? itp.
Wprowadzenie momentu zaciekawienia poprzez dźwięk dzwoneczka i „przybycie” Aniołka.
4. Opowiadanie nauczyciela ilustrowane obrazkami pt. „Domowe przygotowania do Wigilii”.


„Jaś i jego rodzina przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Rodzice z dziećmi wybierają się po choinkę do lasu – wybierają najpiękniejszą i zabierają ją do domu. Wspólnie stroją choinkę ozdobami, które wcześniej sami zrobili. Tatuś przypina lampki, a mamusia, Jaś i jego siostra Małgosia wieszają ozdoby. Każdy ma przydzielone zadanie. W Wigilie dzieci nakrywają stół, stawiają świece, ustawiają talerze i rozkładają sztućce. Tatuś smaży rybę, a mamusia lepi pierogi z grzybami w kuchni. W domu panuje miła, świąteczna atmosfera. Wszyscy są życzliwi, uśmiechnięci i radośni względem siebie. Wieczorem kiedy wszystko jest gotowe siadają do wigilijnego stołu. Dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy i składają sobie życzenia. Cieszą się prezentami, które znaleźli pod choinką”.

Reklamy


5. Rozmowa n/t treści opowiadania.
– Gdzie rosła choinka? (w lesie)
– Gdzie zabrali choinkę z lasu?(do domu)
– Co smażył tata?(ryby)
– Co lepiła mama w kuchni?(pierogi)
– Jaka jest atmosfera w domu podczas świąt?
– Co zrobiły dzieci z choinką? (ubrały choinkę w bombki, ozdobiły, przystroiły)
– Co znalazły dzieci pod przystrojoną choinką? (prezenty)


6. „Świąteczna kostka” – zabawa z kostkę do gry z naklejonymi na ściankach tradycjami świątecznymi – dzieci rzucają kostką i nazywają tradycje świąteczne np.: choinka, karp, prezenty, Mikołaj, kolędowanie oraz dzielą wyrazy na sylaby – ćwiczenie słuchu fonematycznego.
7. Rozwiązanie zagadki „Choinka”.
Zielona, z lasu wzięta,
Wesoło nam z nią w święta.
Igieł ma więcej od krawca,
A nawet więcej od jeża.
Zimą i latem taka sama,
Zawsze zielona i świeża.
8. „Wyprawa po choinkę”- opowieść ruchowa – zabawa z rodzicami (podkład muzyczny w tle).
– Wybieramy się do lasu po choinkę – marsz z wysoko uniesionymi kolanami.
– Jesteśmy już w lesie. Musimy teraz zachowywać się cicho. Mieszkańcy lasu nie lubią hałasu – dzieci zatrzymują się i przykładają palec do ust.
– Rozejrzyjmy się za choinką! – dzieci rozglądają się, przykładają rękę do czoła, naśladują patrzenie przez lornetkę.
– Popatrzcie! Tam widzę choinkę. Podbiegnijmy do niej – dzieci uderzeniami rąk o uda naśladują bieg.
– Zabierzemy choinkę do przedszkola – ruch zabrania choinki na plecy.
– Wracajmy – marsz z wysoko uniesionymi kolanami.
9. Piosenka „Choinka przedszkolaków”. (Moje 3 i 4 lata)
10. „Śniegowe gwiazdeczki” – utrwalenie położenia gwiazdeczki w obrębie swojego ciała i w przestrzeni – przed sobą, za sobą, obok siebie, na głowie, na ręce, pod stopami. Zabawę powtarzamy kilka razy.
11. Ćwiczenia oddechowe z gwiazdeczkami i chustą animacyjną – dmuchanie na gwiazdeczki na różnych powierzchniach.
12. „Pingwin” – zabawa ze śpiewem wraz z rodzicami.
O jak przyjemnie i jak wesoło – dzieci maszerują dookoła sali,
W pingwina bawić się, się, się – podskakują trzy razy,
Raz nóżka lewa – wysuwają lewą nogę do przodu,
raz nóżka prawa – wysuwają prawą nogę do przodu,
do przodu – idą do przodu,
do tyłu – idą do tyłu
i raz, dwa, trzy – klaszczą w dłonie trzy razy.
13. „Ozdoby świąteczne” – samodzielne wykonanie ozdób choinkowych, naklejanie na nie nasion, ziaren, koralików, wstążek. Słuchanie kolęd i pastorałek. Zorganizowanie wystawki prac.
14. Zakończenie zajęcia udzielenie pochwał i nagrodzenie wszystkich oklaskami (Agnieszka Grochocka, Dorota Kowalska, 2013)

Prowadząca: Agnieszka Grochocka, Dorota Kowalska

fot. stores.ebay.com

Reklamy

Scenariusze zajęć na Boże Narodzenie

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: