Jest wiele gier i zabaw, które pomogą dziecku rozwijać świadomość dźwięku, a wymagają użycia wyłącznie rąk

Wiek: od 2 do 12+

#spd#autyzmipokrewne

„Zacznij od zabawy Tańczące dłonie. Możesz trzymać ręce razem albo osobno – włącz muzykę i pozwól, żeby ręce ruszały się w jej takt. Muzyka klasyczna może skłonić cię do kołysania dłońmi, dźwięki calypso dadzą energię palcom. Jeżeli chcesz dosłownie użyć tylko palców, twój palec wskazujący i środkowy mogą tańczyć na stole. Być może twoje dłonie będą chciały w powietrzu grać na gitarze albo pianinie – to też będzie dobre. Im więcej wariacji w muzyce uda ci się znaleźć, tym lepiej.

Jeżeli nie masz dostępu do muzyki albo chcesz zaproponować nową zabawę, zacznij wyklaskiwać melodie o różnych rytmach. Przypomnij sobie na przykład znaną z dzieciństwa przygrywkę. Możesz też wyklaskiwać rytm potrójny, gdzie pierwszy dźwięk będzie silniejszy albo odwrotnie – pierwszy delikatny, a dwa następne głośniejsze.

Jeżeli to nie zainspiruje drzemiącego w tobie perkusisty, zagraj w wyklaskiwanie sylab w imionach. Do imienia Olek zaklaskasz 2 razy, ale do imienia Aleksander – aż 4. Możesz wyklaskać imiona wszystkich członków rodziny, bliskich znajomych, a także psa i kota!

Chociaż ta zabawa koncentruje się na dłoniach, w rzeczywistości najważniejsze w niej są dźwięki. Za sprawą tej zabawy zwiększasz świadomość dźwięków, więc twoje dziecko, dotychczas ich nieświadome, zacznie zauważać różnice w brzmieniu. Natomiast dzieci nadwrażliwe odkryją, że są w stanie tolerować znacznie większe wariacje brzmieniowe, niż dotychczas sądziły” (Sher, 2018).

źródło: B. Sher: „Codzienne gry i zabawy…” HARMONIA UNIVERSALIS”, Gdańsk 2018

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s