Reklamy
Reklamy
Reklamy

Ta gra stymuluje zmysł powonienia. W czasie zabawy okaże się, jakich zapachów dziecko unika, a które lubi

Cele

 • Stymulacja zapachowa
 • Oczekiwanie na swoją kolej

Potrzebne przedmioty

 • Czyste, puste pudełka po  tabletkach
 • Waciki
 • Różne substancje do wąchania, np: róże, kawa, cytryna, wanilia, mięta, rozmaryn, lawenda, czosnek, cebula, pieprz, sok malinowy, masło orzechowe

Przygotowanie

Do każdego pojemniczka włóż trochę każdej substancji. W zakrętkach zrób po jednym otworze. Jeżeli substancja jest płynna, zamocz w niej wacik i włóż go do pojemniczka. Dzieci siadają w kole lub wokół stołu.

Jak się bawić

Pokaż dzieciom, jak mocno nabrać powietrza nad otworem w zakrętce. Każde dziecko po kolei wącha substancję w pojemniczku i próbuje odgadnąć, co tak pachnie. Dzieci mówią też, czy ten zapach im odpowiada. Wyznacz jedno dziecko do podawania pojemniczka wszystkim po kolei. Niech każdy ma taką możliwość w trakcie zabawy.

Odmiany

 1. Daj dzieciom przynajmniej trzy pojemniki naraz i poproś, by znalazły określony aromat.
 2. Niech dzieci przygotują własne pojemniczki z różnymi substancjami.

Czego dziecko się uczy

 • Dzieci uczą się rozpoznawać zapachy. Uświadamiają sobie, że pochodzą one z określonych źródeł. Dzięki temu dzieciom łatwiej jest stwierdzić, co lubią, a czego nie.
 • Ogólnie przyjęło się, że zapach róż i wanilii uspokajają, a mięty i cytryny – pobudzają. Jeżeli dziecko odkryje zapach, który je odpręża, nauczy się go poszukiwać, kiedy będzie się czuło podenerwowane.
 • Dziecko, które podtyka pod nos pojemniczki z zapachami innym dzieciom, czuje się ważne i może obserwować reakcje kolegów i koleżanek w grupie.

Modyfikacje

 • W przypadku dzieci z defensywnością zacznij od przyjemnych, łatwych do rozpoznania zapachów, a następnie powoli wprowadzaj mocniejsze. Np. na początku dzieci mogą wąchać róże, a pod koniec zabawy cebulę. Jeżeli dziecko ma wyraźny wstręt do zapachów, niech podaje pojemniczki do wąchania innym dzieciom, chyba że nie ma na to ochoty.
 • Zamiast prosić o rozpoznawanie zapachu, poproś dzieci, żeby przypomniały sobie, gdzie i kiedy ostatnio wąchały coś podobnego. Np. zapach kawy może przypominać im o poranku, a wanilii o ciasteczkach (Sher, 2014).

źródło: Barbara Sher: „Gry i zabawy we wczesnej interwencji Ćwiczenia dla dzieci ze spektrum autyzmu i przetwarzania sensorycznego”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk. 2014

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: