Kreatywne lekcje matematyki – scenariusze zajęć
Z matematyką za pan brat
- „LEWA-PRAWA” Należy wykonać kilka podskoków, by przyspieszyć akcję serca. Odszukać, gdzie bije serce, rękę bliższą sercu zostawiamy na tym miejscu, bierzemy frotkę i zakładamy na tę rękę- informujemy – to lewa ręka. Zobaczymy co mamy po lewej stronie? (lewe ucho, oko, itp.) Wyciągnij do przodu lewą rękę- pokaż i powiedz, co widzisz po lewej stronie? itd. (to samo robimy z prawą stroną, ręką – frotka w tym czasie cały czas pozostaje na lewej ręce) .
- Zabawa „MARSZ POD DYKTANDO” Utrwalenie stron ( z frotką na lewej ręce). Dziecko porusza się zgodnie z instrukcją osoby dorosłej. -Idź w prawo 2 kroki… -Idź do przodu 3 kroki… do tyłu 1 krok…teraz 5 kroków w lewo, itd.
- Zestaw ćwiczeń porannych z dnia 12 kwietnia.
- „Troszkę inna matematyka” – ponieważ zajęcia teraz odbywają się w domu dobrze byłoby wykorzystać rzeczy jakie mamy na miejscu. Oto kilka moich propozycji. Zachęcam do wspólnej zabawy: – Wyklejanki/Prace plastyczne
Możemy przygotować pomoce edukacyjne wcześniej albo wykonywać je razem z dzieckiem. Na wydrukowany bądź namalowany przez dziecko szablon przyklejamy dodatki w takiej liczbie, jaką wskazuje wylosowana cyfra. Może to być doklejanie oczu potworom, kropek biedronce, gałek lodów w rożku, piór ptakowi czy pestek arbuzowi. – Liczenie ze smakiem
Kto powiedział, że do nauki liczenia nie można włączyć zmysłu smaku? Na podwieczorek przygotujmy kilka miseczek z różnymi smakołykami: rodzynkami, pestkami dyni, kawałkami owoców. Dziecko wybiera kartę i kładzie sobie (do jogurtu, na talerzyk albo prosto do buzi) tyle wybranego smakołyku, ile wynosi wartość wylosowanej cyfry. Jest to motywacja do szybkiego zrozumienia, która cyfra oznacza mniej, a która więcej. – Wyszukaj i policz
Do tej zabawy dobrze jest mieć przygotowany stały zestaw pomocy edukacyjnych. Mogą to być guziki czy koraliki w określonych kolorach albo wydrukowane szablony. Rozkładamy je na stoliku i prosimy o odnalezienie i policzenie np. czerwonych koralików, zielonych guzików, pszczółek czy biedronek. Na koniec dziecko ma odnaleźć kartę z cyfrą odpowiadającą ilości. – Sortowanie
Przygotowujemy 10 miseczek, kubeczków czy rolek po papierze toaletowym; numerujemy je kolejno. W osobnym pojemniku trzymamy przedmioty, które będą segregowane. Mogą to być guziki, kasztany, patyczki czy jakiekolwiek inne skarby. Dziecko wrzuca do środka liczbę przedmiotów odpowiadającą cyfrze podanej na pojemniku. – Koło i klamerki
Wycinamy z papieru koło i dzielimy je na 10 równych części. W każdej rysujemy kolejno określoną liczbę kropek: 1, 2, 3… Na brzegach klamerek do bielizny wypisujemy cyfry 1–10. Zadaniem dziecka jest dopasować cyfrę do liczby kropek w danym przedziale i przypiąć odpowiedni spinacz. – Pudło na żetony
Wycinamy żetony z kolorowego, grubego papieru, w pudle robimy szpary. Każda z nich ma przyporządkowany kolor i cyfrę. Przykładowo pierwsza szpara będzie oklejona dookoła kolorem niebieskim, obok będzie cyfra 1; wykonujemy więc jeden żeton w kolorze niebieskim. Druga, oklejona kolorem zielonym, obok będzie miała cyfrę 2, więc musimy wykonać dwa zielone żetony. Dla ułatwienia możemy zrobić różne rozmiary szpar dla określonych kolorów – ale muszą im odpowiadać odpowiednio różne rozmiary żetonów. – Rysowanie paluszkiem Do pudełka (np. po butach) wsypujemy piasek. Losujemy kartę i prosimy dziecko, żeby narysowało paluszkiem w piasku kształt wylosowanej cyfry. – Losowanie
Przed tą zabawą można wybrać się na spacer w poszukiwaniu skarbów. Kamyki, patyczki, szyszki będą doskonale się nadawały. Skarby wsypujemy do worka i prosimy o wylosowanie 5 szyszek. Dziecko musi zaangażować w tę zabawę zmysł dotyku. Na końcu prosimy o wskazanie karty z cyfrą 5. – Przyczepianie klamerek
Do kartki z wydrukowaną cyfrą dziecko przypina tyle klamerek do bielizny, ile wskazuje cyfra. Grzbiety klamerek możemy pokolorować na taki kolor jak cyfra na kartce. To ułatwi sortowanie. – Nauka z muzyką
W naukę liczenia przez zabawę włączmy również zmysł słuchu. Ile razy uderzyłam łyżką w garnek? Ile razy klasnęłam? Ile razy klepnęłam cię w kolano czy plecy? - Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 16:
- Butelkowy slalom, zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko porusza się swobodnym biegiem w rytm tamburyna, omija ustawione na podłodze butelki. Gdy rytm zmieni się na marsz, bierze po 1 butelce do ręki i maszerując, wystukuje nią rytm o dłonie. Podczas kolejnej zmiany odstawia butelki na podłogę, porusza się biegiem, ostrożnie omijając przeszkody. Zabawę powtarzamy kilka razy.
- Góra – dół – ćwiczenie uruchamiające duże grupy mięśni. Dziecko stoi w niewielkim rozkroku, chwyta butelki w dłonie i wykonuje ćwiczenia zgodnie z poleceniem Rodzic.: góra – dół (wyprost z uniesieniem butelki w górę i skłon do przodu z dotknięciem do podłogi ), w prawo – w lewo (skręt tułowia w prawo i w lewo bez odrywania stop od podłogi), ósemki (w skłonie rysowanie butelką ósemki, okrążanie na przemian prawej i lewej stopy). Zadania wykonują naprzemiennie.
- Podrzuć – złap – zabawa zręcznościowa. Dziecko spaceruje po pokoju, podrzuca i łapie butelkę. Dla zwiększenia efektywności można wprowadzić element rywalizacji (z rodzeństwem). Dzieci, które upuszczą butelkę, siadają na kanapę. Wygrywa zawodnik, który będzie rzucał najdłużej i łapał najdokładniej, tzn. jego butelka nie upadnie na podłogę. Zabawę powtarzamy kilka razy.
- Przestaw butelkę – ćwiczenie kształtujące mięśnie tułowia (brzucha). Uczestnicy zabawy są w siadzie skulnym, przed nimi stoją butelki. Dziecko unosi nogi nad podłogę, chwyta butelkę stopami i przenosi ją z prawej strony na lewą i z powrotem. Może też wykonać obrót dookoła własnej osi, trzymając butelkę, a następnie odstawić ją na miejsce. Zabawę powtarzamy 6–8 razy.
- Przekładanka – ćwiczenie kształtujące mięśnie tułowia (grzbietu). Dziecko leży przodem, przed nim stoi butelka. Na hasło unosi ramiona nad podłogę, chwyta butelkę i przekłada ją z ręki do ręki przed sobą nad podłogą. Ćwiczenie powtarzamy 6–8 razy.
– „Kto dalej rzuci?” – rzuty na odległość. Rodzic rozciąga linę gimnastyczną(zwykły sznurek) w poprzek pokoju. Zaprasza dziecko na linię rzutów oddaloną od liny ok. 3 m. Dziecko wykonuje rzuty na odległość, próbując przerzucić butelkę przez linę.
– „Wałek” – ćwiczenie wyprostne. Dziecko w siadzie płaskim z butelką nad głową. Wykonuje ślizg butelką po nogach od ud aż do palców, robiąc głęboki skłon do przodu. Po chwili powoli podnosi się i wraca do pozycji wyjściowej. Zadanie powtarzają 6–8 razy. - Unieś butelkę – ćwiczenie przeciw płaskostopiu. Ćwiczący w siadzie płaskim chwytają butelkę stopami, przetaczają się na plecy, podnoszą butelkę prostymi nogami, a następnie przekazują do rąk. Ręce razem z przyborem przenoszą do tyłu nad głowę i układają na podłodze. Siadają z butelką i przekazują do stóp. Zadanie powtarzamy 8–10 razy.
- Marsz. Dziecko maszeruje dookoła pokoju. Rytmicznie wystukując rytm wymyślanych przez siebie haseł związanych z ochroną środowiska, np. O przyrodę bardzo dbamy, bo planetę swą kochamy. Śmieci sprawnie segreguję, wszystkich w koło przypilnuję. Metal, szkło, plastik, ubranie – nowe życie dziś dostanie. Uderzenie butelką w dłonie następuje na każdą sylabę wypowiadanych słów.
6. „LUBIMY DOŚWIADCZENIA” ZABAWA W EKSPERYMENTOWANIE Łączenie przyczyny ze skutkiem i przewidywanie następstw, ustalanie, które zmiany są, a które nie są odwracalne. Przy stoliku przygotowujemy pojemnik z wodą i łyżeczki dla każdego dziecka, dzieci kosztują wodę , określają jej smak, zapach, kolor; następnie do pojemnika z wodą wsypujemy sól , ( cukier)wspólnie obserwujemy rozpuszczanie się soli w wodzie , kosztujemy , określamy smak, zapach, kolor, wspólnie ustalamy, że nie można soli wydobyć z wody, bo się rozpuściła, dzieci podają podobne przykłady ze swoich doświadczeń np. cukier rozpuszczony w wodzie, farby itp.
7. Zabawa „TANIEC CZĘŚCI CIAŁA” Kształtowanie świadomości własnego ciała. Rodzic prosi, aby dziecko poruszało wskazanymi częściami ciała w rytm muzyki. Tańczą kolejno: głowa, szyja, ramiona, ręce, dłonie, palce, tułów, biodra, nogi, stopy.
8. „Matematyczne karty” – w załącznikach przesyłam kilka ciekawych kart pracy dla moich zuchów. Waszym zadaniem będzie dokończyć rytm. Karty są dla osób chętnych ale moje „Biedroneczki” lubią matematykę także zachęcam wszystkich.
Paulina Marciniak
- „Rzeźby” – zapoznanie z wybranymi rodzajami rzeźb. Rodzic zadaje dziecku pytania: Czy wiesz, co to jest rzeźba? Jakie rzeźby widziałeś i gdzie? Jak wyglądały te rzeźby? Następnie prezentuje zdjęcia wybranych rodzajów rzeźb, np. rzeźba z gipsu, rzeźba z drewna, rzeźba z mosiądzu, rzeźba z wosku – załącznik. Rodzic prezentuje materiały takie jak drewniany kołek, miedziany drut, woskowa świeca, kawałek gipsu. Dziecko umieszcza zdjęcia obok materiałów, z których ich zdaniem została wykonana rzeźba.
- „Jak powstaje rzeźba?” – rozmowa w oparciu o ilustracje. Nauczyciel prezentuje kilka zdjęć i prosi, aby dzieci ułożyły je we właściwej kolejności i opowiedziały o tym, jak wygląda praca rzeźbiarza.
- „Stopklatka” – zabawa pobudzająco-hamująca. Dziecko porusza się w dowolny sposób przy szybkiej muzyce. Na hasło: Stopklatka zatrzymuje się i trwa w bezruchu – jak rzeźba, dopóki znowu nie usłyszy muzyki.
- „Kuchenni malarze” – zabawa grafomotoryczna z wykorzystaniem tacek i mąki.
Dziecko na tacce z mąką rysuje palcem dowolny obrazek. Następnie Rodzic demonstruje sposób pisania liter f, F, a dziecko powtarza kilka razy na tacce z mąką. - Ćwiczenia grafomotoryczne – utrwalanie litery f, F (załącznik).
- Zabawy w kącikach zainteresowań według pomysłu dzieci.
Miłej pracy
Marzena Michalczyk
źródło: pm15kutno.szkolnastrona.pl
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm
















