Reklamy
Reklamy
Reklamy

Kreatywne lekcje matematyki – scenariusze zajęć

Z matematyką za pan brat

 1. „LEWA-PRAWA” Należy wykonać kilka podskoków, by przyspieszyć akcję serca. Odszukać, gdzie bije serce, rękę bliższą sercu zostawiamy na tym miejscu, bierzemy frotkę i zakładamy na tę rękę- informujemy – to lewa ręka. Zobaczymy co mamy po lewej stronie? (lewe ucho, oko, itp.) Wyciągnij do przodu lewą rękę- pokaż i powiedz, co widzisz po lewej stronie? itd. (to samo robimy z prawą stroną, ręką – frotka w tym czasie cały czas pozostaje na lewej ręce) .
 2. Zabawa „MARSZ POD DYKTANDO” Utrwalenie stron ( z frotką na lewej ręce). Dziecko porusza się zgodnie z instrukcją osoby dorosłej. -Idź w prawo 2 kroki… -Idź do przodu 3 kroki… do tyłu 1 krok…teraz 5 kroków w lewo, itd.
 3. Zestaw ćwiczeń porannych z dnia 12 kwietnia.
 4. „Troszkę inna matematyka” – ponieważ zajęcia teraz odbywają się w domu dobrze byłoby wykorzystać rzeczy jakie mamy na miejscu. Oto kilka moich propozycji. Zachęcam do wspólnej zabawy: – Wyklejanki/Prace plastyczne
  Możemy przygotować pomoce edukacyjne wcześniej albo wykonywać je razem z dzieckiem. Na wydrukowany bądź namalowany przez dziecko szablon przyklejamy dodatki w takiej liczbie, jaką wskazuje wylosowana cyfra. Może to być doklejanie oczu potworom, kropek biedronce, gałek lodów w rożku, piór ptakowi czy pestek arbuzowi. – Liczenie ze smakiem
  Kto powiedział, że do nauki liczenia nie można włączyć zmysłu smaku? Na podwieczorek przygotujmy kilka miseczek z różnymi smakołykami: rodzynkami, pestkami dyni, kawałkami owoców. Dziecko wybiera kartę i kładzie sobie (do jogurtu, na talerzyk albo prosto do buzi) tyle wybranego smakołyku, ile wynosi wartość wylosowanej cyfry. Jest to motywacja do szybkiego zrozumienia, która cyfra oznacza mniej, a która więcej. – Wyszukaj i policz
  Do tej zabawy dobrze jest mieć przygotowany stały zestaw pomocy edukacyjnych. Mogą to być guziki czy koraliki w określonych kolorach albo wydrukowane szablony. Rozkładamy je na stoliku i prosimy o odnalezienie i policzenie np. czerwonych koralików, zielonych guzików, pszczółek czy biedronek. Na koniec dziecko ma odnaleźć kartę z cyfrą odpowiadającą ilości. – Sortowanie
   
  Przygotowujemy 10 miseczek, kubeczków czy rolek po papierze toaletowym; numerujemy je kolejno. W osobnym pojemniku trzymamy przedmioty, które będą segregowane. Mogą to być guziki, kasztany, patyczki czy jakiekolwiek inne skarby. Dziecko wrzuca do środka liczbę przedmiotów odpowiadającą cyfrze podanej na pojemniku. – Koło i klamerki
   
  Wycinamy z papieru koło i dzielimy je na 10 równych części. W każdej rysujemy kolejno określoną liczbę kropek: 1, 2, 3… Na brzegach klamerek do bielizny wypisujemy cyfry 1–10. Zadaniem dziecka jest dopasować cyfrę do liczby kropek w danym przedziale i przypiąć odpowiedni spinacz.  – Pudło na żetony
  Wycinamy żetony z kolorowego, grubego papieru, w pudle robimy szpary. Każda z nich ma przyporządkowany kolor i cyfrę. Przykładowo pierwsza szpara będzie oklejona dookoła kolorem niebieskim, obok będzie cyfra 1; wykonujemy więc jeden żeton w kolorze niebieskim. Druga, oklejona kolorem zielonym, obok będzie miała cyfrę 2, więc musimy wykonać dwa zielone żetony. Dla ułatwienia możemy zrobić różne rozmiary szpar dla określonych kolorów – ale muszą im odpowiadać odpowiednio różne rozmiary żetonów. – Rysowanie paluszkiem Do pudełka (np. po butach) wsypujemy piasek. Losujemy kartę i prosimy dziecko, żeby narysowało paluszkiem w piasku kształt wylosowanej cyfry. – Losowanie
  Przed tą zabawą można wybrać się na spacer w poszukiwaniu skarbów. Kamyki, patyczki, szyszki będą doskonale się nadawały. Skarby wsypujemy do worka i prosimy o wylosowanie 5 szyszek. Dziecko musi zaangażować w tę zabawę zmysł dotyku. Na końcu prosimy o wskazanie karty z cyfrą 5. – Przyczepianie klamerek
  Do kartki z wydrukowaną cyfrą dziecko przypina tyle klamerek do bielizny, ile wskazuje cyfra. Grzbiety klamerek możemy pokolorować na taki kolor jak cyfra na kartce. To ułatwi sortowanie. – Nauka z muzyką
  W naukę liczenia przez zabawę włączmy również zmysł słuchu. Ile razy uderzyłam łyżką w garnek? Ile razy klasnęłam? Ile razy klepnęłam cię w kolano czy plecy?
 5. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 16:
 • Butelkowy slalom, zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko porusza się swobodnym biegiem w rytm tamburyna, omija ustawione na podłodze butelki. Gdy rytm zmieni się na marsz, bierze po 1 butelce do ręki i maszerując, wystukuje nią rytm o dłonie. Podczas kolejnej zmiany odstawia butelki na podłogę, porusza się biegiem, ostrożnie omijając przeszkody. Zabawę powtarzamy kilka razy.
 • Góra – dół – ćwiczenie uruchamiające duże grupy mięśni. Dziecko stoi w niewielkim rozkroku, chwyta butelki w dłonie i wykonuje ćwiczenia zgodnie z poleceniem Rodzic.: góra – dół (wyprost z uniesieniem butelki w górę i skłon do przodu z dotknięciem do podłogi ), w prawo – w lewo (skręt tułowia w prawo i w lewo bez odrywania stop od podłogi), ósemki (w skłonie rysowanie butelką ósemki, okrążanie na przemian prawej i lewej stopy). Zadania wykonują naprzemiennie.
 • Podrzuć – złap – zabawa zręcznościowa. Dziecko spaceruje po pokoju, podrzuca i łapie butelkę. Dla zwiększenia efektywności można wprowadzić element rywalizacji (z rodzeństwem). Dzieci, które upuszczą butelkę, siadają na kanapę. Wygrywa zawodnik, który będzie rzucał najdłużej i łapał najdokładniej, tzn. jego butelka nie upadnie na podłogę. Zabawę powtarzamy kilka razy.
 • Przestaw butelkę – ćwiczenie kształtujące mięśnie tułowia (brzucha). Uczestnicy zabawy są w siadzie skulnym, przed nimi stoją butelki. Dziecko unosi nogi nad podłogę, chwyta butelkę stopami i przenosi ją z prawej strony na lewą i z powrotem. Może też wykonać obrót dookoła własnej osi, trzymając butelkę, a następnie odstawić ją na miejsce. Zabawę powtarzamy 6–8 razy.
 • Przekładanka – ćwiczenie kształtujące mięśnie tułowia (grzbietu). Dziecko leży przodem, przed nim stoi butelka. Na hasło unosi ramiona nad podłogę, chwyta butelkę i przekłada ją z ręki do ręki przed sobą nad podłogą. Ćwiczenie powtarzamy 6–8 razy.
  – „Kto dalej rzuci?” – rzuty na odległość. Rodzic rozciąga linę gimnastyczną(zwykły sznurek) w poprzek pokoju. Zaprasza dziecko na linię rzutów oddaloną od liny ok. 3 m. Dziecko wykonuje rzuty na odległość, próbując przerzucić butelkę przez linę.
  – „Wałek” – ćwiczenie wyprostne. Dziecko w siadzie płaskim z butelką nad głową. Wykonuje ślizg butelką po nogach od ud aż do palców, robiąc głęboki skłon do przodu. Po chwili powoli podnosi się i wraca do pozycji wyjściowej. Zadanie powtarzają 6–8 razy.
 • Unieś butelkę – ćwiczenie przeciw płaskostopiu. Ćwiczący w siadzie płaskim chwytają butelkę stopami, przetaczają się na plecy, podnoszą butelkę prostymi nogami, a następnie przekazują do rąk. Ręce razem z przyborem przenoszą do tyłu nad głowę i układają na podłodze. Siadają z butelką i przekazują do stóp. Zadanie powtarzamy 8–10 razy.
 • Marsz. Dziecko maszeruje dookoła pokoju. Rytmicznie wystukując rytm wymyślanych przez siebie haseł związanych z ochroną środowiska, np. O przyrodę bardzo dbamy, bo planetę swą kochamy. Śmieci sprawnie segreguję, wszystkich w koło przypilnuję. Metal, szkło, plastik, ubranie – nowe życie dziś dostanie. Uderzenie butelką w dłonie następuje na każdą sylabę wypowiadanych słów.

6. „LUBIMY DOŚWIADCZENIA” ZABAWA W EKSPERYMENTOWANIE Łączenie przyczyny ze skutkiem i przewidywanie następstw, ustalanie, które zmiany są, a które nie są odwracalne. Przy stoliku przygotowujemy pojemnik z wodą i łyżeczki dla każdego dziecka, dzieci kosztują wodę , określają jej smak, zapach, kolor; następnie do pojemnika z wodą wsypujemy sól , ( cukier)wspólnie obserwujemy rozpuszczanie się soli w wodzie , kosztujemy , określamy smak, zapach, kolor, wspólnie ustalamy, że nie można soli wydobyć z wody, bo się rozpuściła, dzieci podają podobne przykłady ze swoich doświadczeń np. cukier rozpuszczony w wodzie, farby itp.

7. Zabawa „TANIEC CZĘŚCI CIAŁA” Kształtowanie świadomości własnego ciała. Rodzic prosi, aby dziecko poruszało wskazanymi częściami ciała w rytm muzyki. Tańczą kolejno: głowa, szyja, ramiona, ręce, dłonie, palce, tułów, biodra, nogi, stopy.

8. „Matematyczne karty” – w załącznikach przesyłam kilka ciekawych kart pracy dla moich zuchów. Waszym zadaniem będzie dokończyć rytm. Karty są dla osób chętnych ale moje „Biedroneczki” lubią matematykę także zachęcam wszystkich. 


Paulina Marciniak

 1. „Rzeźby” – zapoznanie z wybranymi rodzajami rzeźb. Rodzic zadaje dziecku pytania: Czy wiesz, co to jest rzeźba? Jakie rzeźby widziałeś i gdzie? Jak wyglądały te rzeźby? Następnie prezentuje zdjęcia wybranych rodzajów rzeźb, np. rzeźba z gipsu, rzeźba z drewna, rzeźba z mosiądzu, rzeźba z wosku – załącznik. Rodzic prezentuje materiały takie jak drewniany kołek, miedziany drut, woskowa świeca, kawałek gipsu. Dziecko umieszcza zdjęcia obok materiałów, z których ich zdaniem została wykonana rzeźba.
 2. „Jak powstaje rzeźba?” – rozmowa w oparciu o ilustracje. Nauczyciel prezentuje kilka zdjęć i prosi, aby dzieci ułożyły je we właściwej kolejności i opowiedziały o tym, jak wygląda praca rzeźbiarza.
 3. „Stopklatka” – zabawa pobudzająco-hamująca. Dziecko porusza się w dowolny sposób przy szybkiej muzyce. Na hasło: Stopklatka zatrzymuje się i trwa w bezruchu – jak rzeźba, dopóki znowu nie usłyszy muzyki.
 4. „Kuchenni malarze” – zabawa grafomotoryczna z wykorzystaniem tacek i mąki.
  Dziecko na tacce z mąką rysuje palcem dowolny obrazek. Następnie Rodzic demonstruje sposób pisania liter f, F, a dziecko powtarza kilka razy na tacce z mąką.
 5. Ćwiczenia grafomotoryczne – utrwalanie litery f, F (załącznik).
 6. Zabawy w kącikach zainteresowań według pomysłu dzieci.

Miłej pracy
Marzena Michalczyk

źródło: pm15kutno.szkolnastrona.pl

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: