Mindfulness dla dzieci przed snem
*Do czytania z rodzicem
Cele:
- Odprężenie, uspokojenie, relaksacja
Ćwiczenie
Tekst należy czytać powoli, tak aby dziecko miało czas na wyobrażenie sobie treści ćwiczenia.
Górska wycieczka
Usiądź lub połóż się jeśli chcesz, zamknij oczy i wyobraź sobie, że spacerujesz z plecakiem w górach. Zobacz jak wspinasz się na jedną z gór. W połowie drogi na szczyt trafiasz na wielką polanę. Tak wielką, że nie widać jej początku ani końca. Postanawiasz się zatrzymać, odpocząć i coś zjeść. Z plecaka wyciągasz kocyk i siadasz na trawie. Trawa jest nagrzana od prażącego słońca. Czujesz to słońce na swoich nogach, rękach i buzi. Delikatnie cię ogrzewa, a twoje mięśnie przyjemnie się relaksują. Zmęczenie powoli odchodzi. Z otwartego plecaka do twojego noska dociera zapach świeżego chleba i ulubionych smakołyków. Sięgasz w głąb i wyciągasz kanapkę, którą z miłością zrobiła ci mama. Odgryzasz kawałek i najpierw czujesz jakiś słodki smak, następnie coś kwaskowatego, a potem natrafiasz na coś orzeźwiającego.
Z każdym kęsem masz inne doznania – coś soczyście rozpryskuje się w twojej buzi, chrupie lub przyjemnie się rozpływa. Przeżuwasz z apetytem kanapkę i czujesz, jak twoje uszy poruszają się góra-dół. To wydaje ci się zabawne i wybuchasz śmiechem na cały głos, a echo niesie go po polanie.
Po krótkim odpoczynku ruszasz dalej i docierasz do górskiego strumyka. Postanawiasz zamoczyć w nim rękę i doświadczasz chłodu wody. Słyszysz jej głośny szum i nie możesz przestać słuchać tej pięknej melodii, którą wygrywa przyroda. Po chwili do twoich uszu dociera śpiew ptaków. Nie rozpoznajesz tych ptaków, mimo to ten dźwięk porywa cię i napawasz się wszystkim, co słyszysz.

Teraz zauważasz lekki wiaterek, który przyjemnie muska twoją skórę i porusza liśćmi na gałęziach. Szum drzew dołącza do górskiej orkiestry. Chcesz tu zostać, jednak jakiś przyjemny zapach dociera do twoich nozdrzy i ruszasz przed siebie. Napotykasz krzak dzikich malin. Na początku przyglądasz się ostrożnie i zastanawiasz się, jak ominąć kolce. Sięgasz ręką i zrywasz malinkę. Udało się! Najpierw ją wąchasz, mmm… sama słodycz. Potem postanawiasz poczuć jak smakuje ten owoc. Malinka ma jednocześnie słodki i cierpki smak. Jest bardzo soczysta. Sięgasz po więcej malin, napełniasz nimi swoje pudełeczko po kanapce i ruszasz dalej. Nagle zauważasz wielkie dęby. Podchodzisz bliżej próbujesz objąć jedno z drzew swoimi rękami, jednak jego pień jest tak gruby, że ledwo sięgasz do połowy. Stoisz tak chwilę, czujesz energię i ciepło płynące z natury i chcesz zatrzymać ten moment na zawsze. Pod swoimi dłońmi czujesz chropowatość kory, a do twoich nozdrzy dolatuje jej leśny zapach. Pełną piersią wdychasz to górskie powietrze. Fajnie byłoby pobyć tu dłużej, jednak trzeba wracać. Kiedy schodzisz z góry, widzisz jak niebo robi się najpierw różowe, potem pomarańczowe, następnie przechodzi w szarość, aby na końcu zmienić się w atramentowy granat. Kiedy docierasz do domu, pojawiają się gwiazdy i księżyc, który wita cię swoją jasną buzią. Wskakujesz do swojego łóżeczka, a twoja głowa zapada się w miękkiej poduszce. Na włosach czujesz delikatny dotyk dłoni swojej mamy, który utula cię do snu. Twoje powieki ciężko opadają, a ty powoli odpływasz do krainy snów. Pora spać… Dobranoc.
Krystyna Marczak
źródło: Mindful Kids, czerwiec nr 0/2022
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm


- d – techniki mindfulness dla dzieci
- Panika, strach – techniki mindfulness dla dzieci
- Utulanka-zasypianka – mindfulness przed snem
- Joga w klasie
- Ciało i umysł – mindfulness dla dzieci
- Znikające kamienie. Na tropie spokoju – mindfulness dla dzieci
- Uważność w relacjach z dziećmi z perspektywy szkolnego psychologa
- Mindfulness dla dzieci
- Brokatowa kula – techniki mindfulness dla dzieci
- Uwaga, spokój – techniki mindfulness dla dzieci
- Radzenie sobie ze stresem – techniki mindfulness dla dzieci
- Mindfulness. Jak być uważnym? – Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Zazdrość, przytłoczenie – lekcja dla uczniów ze spektrum autyzmu
- Jak praktykować współczucie w miejscu pracy dla samego siebie
- Uważność oddechu – mindfulness dla dzieci – wyciszenie









