Reklamy
Reklamy

Znikające kamienie. Na tropie spokoju – mindfulness dla dzieci

Na tropie znikających kamieni

Są w naszym życiu takie rzeczy, które wiemy na pewno, jak na przykład to, że rodzicom zależy na naszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Czasami jednak zdarza się, że nawet one znikają nam z oczu tak, jakby pokryła je mgła. Czy to znaczy, że przestają istnieć? Nie. Po prostu przez chwilę ich nie widzimy. Jak to się dzieje?

Do eksperymentu będą nam potrzebne:

  • przezroczysta szklanka
  • łyżeczka
  • małe okrągłe kamyki, najlepiej w wyraźnych kolorach (można je nawet pomalować!) w liczbie wystarczającej do pokrycia dna szklanki
  • odrobina piasku (wystarczy łyżeczka)
  • woda
  • ciekawość odkrywcy

Instrukcja

  1. Na dnie szklanki układamy nasze kamyki. Następnie nalewamy do niej czystą wodę z kranu – tyle, żeby woda się nie rozlewała, gdy będziemy ją mieszać. I tu następuje pora na zadanie sobie pierwszego pytania odkrywcy: Czy w tak przygotowanej szklance widzę kamyki?
  2. Teraz przechodzimy do drugiego etapu naszego doświadczenia. Do szklanki z czystą wodą i kamykami wsypujemy łyżeczkę piasku i zaczynamy mieszać. Nie przerywając, po raz drugi zadajemy sobie pytanie odkrywcy: Czy wciąż widzę to, co znajduje się na dnie szklanki? Czy widzę wszystkie kamyki?

Na tropie spokoju

Kamienie, woda, piasek. Ciekawa zabawa, ale… Jak to wszystko ma się do naszego życia. Odpowiedź jest prostsza niż myślicie.

Kamienie to rzeczywistość, rzeczy, które wiemy na pewno, takie jak np. to, że nasi rodzice nas kochają. Tymczasem piasek, który zmącił ich widoczność, to odczuwane przez nas emocje.

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Jedna odpowiedź do „Znikające kamienie. Na tropie spokoju – mindfulness dla dzieci”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: