Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Joga w klasie

Słowo „joga” oznacza jedność. To unikalny, ale i prosty sposób na wyciszenie się i uspokojenie.

„Moi uczniowie pokochali zajęcia z jogi. Są bardzo zmotywowani do trenowania pozycji i skupiania się na oddychaniu, by się uspokoić”.

Maghen Girard, wicedyrektor szkoły podstawowej, dzieli się następującą lekcją, która pomaga dzieciom połączyć oddychanie, praktykowane w pozycjach jogi, kształtujące równowagę fizyczną i emocjonalną uczniów.

W przedstawionym scenariuszu lekcji wykorzystano przyjazną dzieciom ilustrowaną książkę z pozycjami jogi, ale można go również połączyć z innym materiałem dostępnym w serwisie Heart-Mind Online,

Wprowadzenie jogi do codziennych zajęć lekcyjnych daje uczniom moc korzyści.

Cele/korzyści:


Efekty uczenia się:

Uczniowie będą potrafili:

  • określić, co dzieje się z ich ciałem, gdy są zestresowani lub niespokojni (fizycznie i emocjonalnie)
  • ćwiczyć techniki głębokiego oddychania (stosując pozycje jogi)
  • rozpoznawać, jak i kiedy głębokie oddychanie może być wykorzystywane do uspokojenia ciała i umysłu

Potrzebne materiały: ABC jogi Teresa Ann Power lub joga dla dzieci w wersjach po polsku.

  • Książka lub plakaty/ilustracje: z ABC jogi dla dzieci autorstwa Teresy Ann Power lub inne ilustracje z książek z ćwiczeniami jogi dla dzieci.

Zadania dydaktyczne:

Aktywizuj myślenie: Zróbcie w klasie burzę mózgów na następujące tematy:

  1. Co to jest stres?
  2. Jak na nas wpływa?
  3. Co dzieje się z naszym ciałem, kiedy jesteśmy zestresowani?
  4. Jakie rzeczy wywołują u nas stres?

Niech uczniowie skupią się na fizycznych i emocjonalnych oznakach stresu (np. krótki oddech, podwyższona temperatura ciała, napięcie, negatywne myśli, zamartwianie się) i je zidentyfikują.

Poproś uczniów o sugestie, co może zapewnić spokój naszym ciałom? Następnie zapytaj, co my wszyscy możemy zrobić w dowolnym miejscu i czasie (np. głębokie oddychanie).

ZMIANA I ZASTOSOWANIE: Poproś kogoś, by zademonstrował „zestresowane oddychanie” (krótkie, szybkie, ciężkie oddechy), na a następnie poproś ucznia, by je zamienił na „spokojne oddychanie” lub oddychanie brzuchem (długi wdech, pauza, długi wydech). Poproś wszystkich uczniów, aby ćwiczyli głębokie oddychanie.

Wyjaśnij, że uczniowie będą ćwiczyć różne pozycje jogi (stojącą, siedzącą i balansującą), aby przejść / przećwiczyć procedury uspokajające i głębokie oddychanie. Wykonaj różne przykłady z książki (wybierz 6-10 póz).

ZAKOŃCZENIE: Zapytaj, jak uczniowie czuli się podczas ćwiczenia tych pozycji jogi i głębokiego oddychania? Zapytaj, dlaczego uważają, że głęboki oddech pomaga nam się uspokoić (spowalnia przepływ krwi, spowalnia tętno, spowalnia synapsy w mózgu, pozwala nam się skupić na jednej rzeczy).

ROZSZERZENIE: Włączenie kilku ćwiczeń „głębokiego oddychania” do kolejnych części dnia i/lub tygodnia uczniów, aby wzmocnić/utrwalić samoświadomość oddechu i ciała – umiejętności nabyte podczas tej lekcji.

Adaptacje:

Adaptacja fizyczna – uczniowie mogą wykonywać „na krzesłach” (w ławkach) wybrane pozycje jogi z wybranej książki bez konieczności zmiany czy wychodzenia z sali skupiając się na głębokim oddychaniu.

Działania uzupełniające:

Włączenie ćwiczeń głębokiego oddychania i asan (pozycji) jogi do „pracowitych” części dnia, by pomóc uczniom się uspokoić.
Zachęć uczniów do ćwiczenia strategii głębokiego oddychania (niekoniecznie z asanami jogi) w różnych miejscach.
Poproś uczniów, by opowiedzieli o sytuacjach, w których korzystali z tych umiejętności i jakie były tego efekty.
Stosujcie je często, by stały się „normą” w waszej klasie.

https://www.abcyogaforkids.com/

źródło: heartmindonline.org

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Jedna odpowiedź do „Joga w klasie”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: