Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Cele:

– tłumaczenie metafor i porównań używanych w potocznym języku, który opisuje zachowania ludzi i zwierząt.

Czy zwierzęta zachowują się jak ludzie?

Zwróciliście kiedyś uwagę, ile zwrotów ze zwierzętami w roli głównej jest obecnych w naszym języku? Uparty jak osioł, mądry jak sowa, silny jak lew. Świat natury jest dla człowieka niezwykle inspirujący, a ludzie obserwując zwierzęta czasem porównują do nich ludzkie zachowania. Tylko skąd takie, a nie inne skojarzenia z danym zwierzęciem? Sprawdźmy to na przykładzie!

Być dumnym jak paw

Paw to duży ptak o mieniącym się upierzeniu i długim, majestatycznym ogonie z barwnymi okami. W dawnych czasach był ozdobą królewskich ogrodów. Tymczasem jakie cechy przypisał mu człowiek?
Można być dumnym jak paw, chodzić jak paw, rozkładać pawi ogon. Ludzie, których opisalibyśmy w ten sposób, są bardzo dumni, lubią chwalić się swoimi zaletami i umiejętnościami. Czasem można ich odbierać w sposób negatywny – jako nadmiernie napuszonych i wywyższających się.

Jak to się stało, że zachwycającego swą urodą pawia połączyliśmy właśnie z takimi cechami?

Być może dlatego, że pawie, by zdobyć serce swojej wybranki, muszą popisać się przed nią swoim pięknym ogonem. Poza tym, z innymi ptakami nie zawsze jest im po drodze, stąd ludzki wniosek, że zachowują się, jakby były lepsze od innych gatunków. Ale czy duma zawsze jest niewłaściwa?

Warto pamiętać, że duma ma dwie strony.

– Duma zrozumiana jako zadowolenie z siebie, zadowolenie z własnych działań może być motorem napędowym do dalszego rozwoju.

– Duma może też przybierać postać pychy, czyli niszczącego przekonania o własnej wyższości. Jest wtedy zjawiskiem negatywnym.

Istotna jest tu zdrowa świadomość własnej wartości. Z nią możemy być zarówno dumni z siebie, jak i cieszyć się osiągnięciami otaczających nas ludzi.

Świadomość

Świadomość to inaczej zdawanie sobie sprawy z czegoś. To zdolność człowieka do poznawania i oceniania siebie oraz otoczenia.

A teraz wasza kolej

Czy słyszeliście powiedzenie „chować głowę w piasek niczym struś”? Albo „ płakać jak bóbr? Spróbujcie zabawić się w detektywów i sprawdźcie, dlaczego strach, wstyd i smutek łączą się w naszym języku akurat z tymi zwierzętami!

Natalia Konicz-Hamada, źródło: malecharaktery.pl

Frazeologizmy i przysłowia o zwierzętach – czego dotyczą i kiedy powinniśmy ich używać?

Związki frazeologiczne w wielu sytuacjach pozwalają nam zrozumieć pewne kwestie. Pomagają uniknąć zbędnych tłumaczeń i w obrazowy sposób ukazać charakter konkretnej sytuacji. Przysłowia natomiast są z nami praktycznie od zawsze, w wielu z nich znajduje się odniesienie do zwierząt. Jednak czy dobrze rozumiemy ich znaczenie?

Związek frazeologiczny a przysłowie – jakie są między nimi różnice?

Związek frazeologiczny to niezmienne połączenie słów, których znaczenie nie jest dosłowne. Osobno te wyrazy wydają się do siebie nie pasować, ale razem tworzą coś nowego, zrozumiałego, np. podłożyć komuś świnię. Przysłowia natomiast to zdania, które wyrażają myśl przewodnią. Najczęściej wywodzą się z legend bądź źródeł literackich, np. Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.

Zatem związki frazeologiczne możemy wpasować w konkretne wypowiedzenie, natomiast przysłowia są już pełnymi zdaniami. Na naszej stronie pisaliśmy o źle interpretowanych powiedzeniach. Zatem zanim przeczytacie ten artykuł, zapraszamy do zapoznania się z tym tekstem: Powiedzenia źle rozumiane – sprawdź, czy używasz ich poprawnie!.

Polskie związki frazeologiczne i przysłowia o zwierzętach

 • Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała! – przysłowie dotyczy sytuacji, gdy ktoś nie zachował należytej ostrożności i poniósł tego konsekwencje.
 • Żyć jak pies z kotem – czyli mieć z kimś napiętą sytuację lub żyć w niezgodzie.
 • Mieć węża w kieszeni – oznacza osobę, która jest skąpa i niechętnie dzieli się pieniędzmi.
 • Baba z wozu, koniom lżej – dotyczy sytuacji, gdy ktoś lub coś jest dla nas uciążliwe.
 • Myszy harcują, gdy kota nie czują – przysłowie w obrazowy sposób ukazuje zachowanie pracowników, gdy nie ma szefa, lub dzieci, kiedy rodzice są poza domem. Wówczas w podopiecznych budzi się swawola, ponieważ nie mają nadzoru.
 • Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka – powiemy tak o człowieku, który cały czas robił coś złego bądź kogoś wykorzystywał, a w rezultacie albo poniósł konsekwencje, albo sam został wykorzystany.
 • Człowiek człowiekowi wilkiem – oznacza, że nie zawsze jeden człowiek jest życzliwy i dobry dla innego.
 • Siedzieć jak mysz pod miotłą – zachowywać się tak, aby nie zwrócić na siebie uwagi i nikomu nie przeszkadzać.
 • Robota nie zając, nie ucieknie – to po prostu zachęta do odpoczynku.
 • Zapomniał wół, jak cielęciem był – pouczanie kogoś młodszego, że jego zachowanie jest nieodpowiednie, mimo że nasze zachowanie w młodości było podobne.
 • Patrzy jak wół na malowane wrota – patrzeć na coś bezmyślnie, bezrefleksyjnie.
 • Nie wywołuj wilka z lasu – to przestroga mówiąca o tym, aby nie wywoływać sytuacji, która będzie dla nas nieprzyjemna.
 • Osioł konia nie spłodzi – inaczej mierz siły na zamiary, czyli realnie patrz na swoje umiejętności.
 • Jeśli nie odlecą ptaszki do Michała, do Wigilii zima nie nastąpi trwała – to jedno z przysłów o pewnych prawidłowościach pogodowych. Dzień św. Michała jest 24 października. Przysłowie mówi więc o tym, że jeżeli ptaki nie odlecą do końca października, to zima będzie łagodna.
 • Jajko mądrzejsze od kury – dotyczy sytuacji, gdy młodsza osoba chce być mądrzejsza od starszej.
 • Słabe w gosposi nadzieje, gdy śpi, jak kogut pieje – dawniej pianie koguta budziło gospodarzy i oznaczało, że zaczął się nowy dzień. To było dla nich ważne. To przysłowie tłumaczy więc, że trzeba zawsze dostrzegać ważne momenty w życiu i umieć z nich skorzystać.
 • Grosz do grosza, a będzie kokosza – jeżeli będziemy na coś cierpliwie odkładać,w rezultacie będziemy mogli pozwolić sobie na więcej.
 • Lubić jak psy dziada w ciasnej ulicy – nie lubić kogoś tak bardzo, że cały czas się go atakuje. Mówimy tak o kimś, kto rozbudza w nas nieprzychylne mu emocje.
 • Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje – przysłowie poucza nas, że nie zawsze ten, kto dużo mówi, dużo robi. Możemy też powiedzieć tak o kimś, kto lubi się chwalić, a w rzeczywistości jego przechwałki nie mają nic wspólnego z prawdą.
 • Pierwsze koty za płoty – spróbować czegoś pierwszy raz z lepszym lub gorszym rezultatem.

źródło: polszczyzna.pl

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: