Reklamy
Reklamy

Wykorzystanie pomocy wizualnych w pracy z dziećmi z ASD ułatwiło uporządkować rzeczywistość w szkole i poza nią

„Twój uczeń z autyzmem korzysta z graficznego harmonogramu, aby radzić sobie podczas zajęć w szkole, a ty zauważasz znaczny wzrost jego pewności siebie i samodzielności. Wszystko układa się tak dobrze, że zastanawiasz się, czy harmonogram wciąż jest mu potrzebny.

Harmonogramy graficzne nie są tymczasowymi pomocami, z których można zrezygnować. Myśl o nich raczej jako narzędziach służących do zarządzania czasem, które pomagają dzieciom zachowywać porządek i spokój oraz skutecznie funkcjonować w szkole. Jeśli zmieniają się umiejętności komunikacyjne dziecka, powinien zmienić się także sposób reprezentacji zastosowany w harmonogramie – ze zdjęć na rysunki lub słowa. Dla ucznia z autyzmem konsekwentne stosowanie harmonogramu graficznego jest jednak ważnym elementem życia zwiększającym jego niezależność i umożliwiającym samodzielne funkcjonowanie w szkole, w domu i wśród ludzi” (Notbohm, Zysk, 2016).

źródło: E. Notbohm, V. Zysk: „1001 porad dla…”, WUJ, Kraków 2016

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: