Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Dbanie o Siebie w Starciu z Gniewem zajęcia dla dzieci ze spektrum autyzmu

Spróbuj zagrać w Jedz, pij lub śpij. Prowadzący czyta historie trojga dzieci, a po zapoznaniu się z każdą z nich dziecko prezentuje to, czego potrzebuje jej bohater. Może to być jedzenie, picie albo spanie.

Sławek był bardzo podekscytowany idąc do szkoły, ponieważ były walentynki. Chłopiec wiedział, że z tej okazji na pewno dostanie bardzo dużo cukierków. Zamiast drugiego śniadania postanowił zjeść kilka czekoladek. Kiedy wrócił do domu, jego młodsza siostra zaczęła mu przeszkadzać, więc gwałtownie rzucił w nią piłką. Za karę nie mógł obejrzeć swojego ulubionego programu w telewizji.

Amelia uwielbia swoje maskotki. Ma ich dwadzieścia i wieczorem kładzie się z nimi do łóżka. Kiedy nie może zasnąć, opowiada im historyjki. Następnego dnia ma trudności ze wstaniem do szkoły i wychodzi z płaczem oraz krzykiem.

Darek wybrał się na wycieczkę rowerową ze swoimi rodzicami i rodzeństwem. Mama prosiła, żeby przed wyjściem z domu zjadł coś odżywczego i napił się zdrowej wody. Chłopiec pomyślał: Nie jestem głodny i nie chce mi się pić i bez wahania zignorował prośbę mamy. W połowie wycieczki miał już dość i zaczął płakać. Brat był na niego wściekły, ponieważ wrócili do domu szybciej, niż planowali.

Jak ci poszło z grą? Czy udało ci się ustalić, czego potrzebowali bohaterowie historii, żeby się nie zdenerwować? Jak dobrze zaprezentowałeś swoją odpowiedź?

Czy tobie też zdarza się nie odżywiać zdrowo, nie wypijać wystarczająco dużo wody albo za mało spać? Pamiętaj, że wynikająca z tego frustracja oddziałuje zarówno na dzieci, jak i na dorosłych. Kiedy jednak dbamy o siebie, czujemy się lepiej. Jeśli czujemy się lepiej, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że potwór gniewu jest w stanie przejąć nad nami władzę. Właśnie dlatego tak ważne jest to, żeby zdrowo się odżywiać, pić wodę i się wysypiać.

Czarna Dziura

Możesz się zastanawiać czym jest czarna dziura. Jest to taki obszar w przestrzeni kosmicznej, który pochłania wszystko wokół, łącznie ze światłem. Podobny charakter ma potwór gniewu. Kiedy przejmuje władzę, pochłania całą radość z tego, co się dzieje albo co właśnie miało się stać. Gniew nie tylko odbiera nam radość ale również bardzo nas męczy. Przez to wszystko przestajemy robić to, co lubimy.

Na potrzeby gry Czarna Dziura będziesz udawać, że się gniewasz. Przygotuj różne przedmioty których użyjesz do pokazania, że czujesz gniew. Na pewno dobrze jest mieć pod ręką piłki, klocki i papier, który można podrzeć, czy poduszki. Wybierz przedmioty które można bezpiecznie zgnieść, upuścić lub rzucić. Nastaw minutnik na dwie minuty i zacznij udawać, że się gniewasz. Tup nogami, rzucaj pobliskimi przedmiotami i mów na głos wszystko to, co wywołuje twój gniew. Rób to aż do chwili, gdy minutnik zasygnalizuje, że czas minął. Może to ci się wydać śmieszne ale naprawdę udawaj rozgniewanie.

Jak ci poszło z grą? Po wszystkim możesz odczuwać lekkie zmęczenie, bo dokładnie to robi z nami gniew. Sprawia również, że mamy mniej czasu na robienie tego, co sprawia nam przyjemność.

autor: Holly Forman-Patel

źródło: Oswoić potwora gniewu … Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2021

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: