Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Scenariusz kojarzy ci się pewnie z teatrem i może się wydawać trochę przesadzonym wymaganiem. Jeśli jednak maluch z ASD po raz pierwszy uczy się bawić zabawkami, wymaga naprawdę dużego wsparcia i pomocy w odnajdowaniu sensu zabawy.

Brak zainteresowania zabawkami

Trzyletni Tomek dostał swój pierwszy zestaw do zabawy w gospodarstwo. Zestaw wydawał się doskonale spełniać wszelkie kryteria dobrej zabawki: miał odpowiednie rozmiary, wszystkie figurki były realistyczne i nie było w nim żadnych elementów, które mogły dziecko frustrować. Kłopot polegał na tym, że mama za nic w świecie nie mogła nakłonić chłopca, żeby choć na niego spojrzał. Jeśli rozłożyła zestaw na podłodze, Tomek przebiegał po zabawkach, jakby ich tam w ogóle nie było.

Kiedy zaczęła to analizować, uświadomiła sobie, że chłopiec nie zwracał także żadnej uwagi na książeczki ze zwierzętami, (choć lubił książki z ilustracją traktora). Potrafił nazwać świnkę i kaczkę, ale zapominał nazwy innych zwierząt, umiejąc je co najwyżej za nią powtarzać. Zastanowiła się więc, jakie związane ze zwierzętami czynności chłopiec lubił.

Tomek uwielbiał, kiedy na spacerze po parku zatrzymywali się nad stawem i chłopiec siedząc w wózku, przyglądał się kaczkom i wodzie. Postanowiła więc zabrać na jedną z takich wypraw aparat fotograficzny. Kiedy znaleźli się nad stawem, zaczęła opowiadać chłopcu bardzo prostą historyjkę o tym, co tam robi i co się wokół dzieje. Jej celem było stworzenie i nauczenie chłopca scenariusza do wykorzystania w późniejszej zabawie. W tym samym tygodniu odwiedzili to miejsce jeszcze kilka razy, a kiedy zdjęcia już były wywołane, mama Tomka nakleiła je na kartonie/kartce. Na pierwszym obrazku/zdjęciu były same kaczki, na drugim chłopiec karmiący ziarnem z torebki kaczki, na trzecim zlatujące się i tłumnie, jedzące kaczki a na czwartym chłopiec karmiący kaczkę… umieściła pod nimi napisy:

Pewnego razu pod drzewem usiadła mała kaczuszka. Dobry chłopiec rzucił kaczuszce trochę ziarna. Wszystkie inne kaczki przybiegły, żeby też coś dostać, ale chłopiec dał najwięcej ziaren małej kaczuszce.

Okazało się, że zdjęcia prawdziwych kaczek podobały się Tomkowi bardziej niż rysunki w książkach. Jego mama przygotowała zatem następujący podwójny zestaw zabawek:

– dwie kaczki (z zestawu „Gospodarstwo”)

– figurka chłopca

– owalny kawałek niebieskiego filcu (staw)

– drzewo

– kolorowe kulki (ziarna)

Nakryła stół w jadalni jasnozielonym obrusem (zauważyła wcześniej, że chłopca rozpraszają słoje na drewnianym blacie) i zaaranżowała przestrzeń w sposób przedstawiony poniżej.

Fotograficzny scenariusz (którego nauczyła się na pamięć) leżał na połówce stołu przeznaczonej dla chłopca. Kiedy nadszedł odpowiedni moment na zabawę, mama poinformowała chłopca, że będą się bawić kaczkami, pokazując mu kartę obrazkową z prostym rysunkiem kaczki. Chłopiec natychmiast wybiegł z jadalni do kuchni, domagając się czegoś do picia i ciągnąć mamę za ramię w kierunku lodówki. Była to często stosowana strategia ucieczki. Mama wykorzystała tę okazję do pokazania chłopcu karty odpowiadającej piciu, mówiąc „Najpierw zabawa, potem picie”. Następnie usiadła przy stoliku i zaczęła bawić się sama jak gdyby dla własnej przyjemności bez dalszego namawiania chłopca. Ten początkowo nie zwracał na nią uwagi, ale gdy dostrzegł leżącą na stole znajomą fotograficzną historyjkę, podszedł bliżej. Mama zaczęła mu ją opowiadać, poruszając zabawkami. Po chwili Tomek zaczął sam brać do ręki zabawki, a nawet naśladować niektóre ruchy mamy. W trakcie pierwszych prób zabawy przed chłopcem leżał obrazkowy scenariusz historyjki, ale wkrótce przestało to być konieczne. W ten sposób chłopiec zaczął się prawidłowo bawić przedmiotami, na które wcześniej nie zwracał uwagi.

źródło: J. Moor, Śmiech, zabawa i nauka…

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: