Reklamy

Dlaczego urozmaicona i swobodna zabawa jest tak ważna w nauce?

Młodsze dzieci spędzają większość swojego wolnego czasu na zabawie. Poza chwilami poświęconymi rutynowym czynnościom pielęgnacyjnym lub drzemce bawią się z otaczającymi je ludźmi i przedmiotami.

Czas zabawy spełnia wiele istotnych funkcji:

  1. Zabawa młodszych dzieci służy nabywaniu nowych umiejętności – to nieustające próby wdrapywania się na schody, wkładania i wyjmowania przedmiotów z pojemnika, popychania autka, dopasowywania kawałka puzzli czy po prostu układania zabawek.
  2. Bawiąc się, dzieci ćwiczą nabyte wcześniej umiejętności. Łatwo zauważyć, ile radości sprawia im „ćwiczenie” ich podczas zabawy.
  3. Dzieci urozmaicają sobie zabawę oraz twórczo wypróbowują nowe zastosowania zabawek i innych przedmiotów. Potrafią też bawić się niemal wszystkim – plastikowym pojemnikiem, szmatkami, pudełkami, patyczkami czy piaskiem, zupełnie tak samo jak najnowszą zabawką kreatywną od babci.
  4. Zabawa młodszych dzieci służy również ćwiczeniu umiejętności społecznych. Widać to po sposobie, w jaki maluchy lubią włączać do zabawy inne osoby. Uczą się, obserwując, jak ludzie posługują się zabawkami, uczą się dzielić, zamieniać rolami i współpracować.

W trakcie zabawy dzieci ćwiczą codzienne zachowania społeczne, używając lalek, plastikowych naczyń, minidoktora czy pluszowych zwierzaków. Odgrywają sceny zaobserwowane w życiu codziennym lub znane z doświadczenia. Oczywiście, jeśli w zabawie uczestniczy partner, staje się ona dodatkowo okazją do nauki języka.

Jak to jest w przypadku autyzmu?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s