Zróbcie sobie przerwę na oddech
Weź głęboki wdech
Następnie zrób długi wydech. Być może już teraz zauważyłeś różnicę w swoim samopoczuciu. Ćwiczenia oddechowe to krótka (od 3 do 5 minut) przerwa dla głowy i ciała, która opiera się przede wszystkim na głębokim wdechu i wydechu. Praktykowanie ćwiczeń oddechowych pomaga dorosłym i dzieciom myśleć jaśniej i wracać do równowagi emocjonalnej.
Naukowcy mówią, że krótkie przerwy oddechowe:
- wspomagają dobre samopoczucie i samoregulację,
- uczą świadomego korzystania z oddechu,
- pomagają zauważać rozproszenia,
- pozwalają dłużej i mocniej się koncentrować,
- zwiększają świadomość tego, co się z nami dzieje w różnych sytuacjach – i tych przyjemnych, i tych nieprzyjemnych.
Od czego zacząć?
Przed rozpoczęciem przygody z odkrywaniem oddechu zadbaj o to by mieć sporo wolnego i spokojnego czasu. Ważne, żeby dzieci znały cel aktywności i wiedziały, jak długo będzie ona trwała.
Jak wykonywać ćwiczenia oddechowe?
- Ustawcie minutnik na 4-5 minut.
- Przeczytajcie razem instrukcję do danego ćwiczenia, zanim je wykonacie.
- Sprawdźcie, jak je rozumiecie, rozmawiając o tym chwilę.
- Zauważcie, jaki jest wasz oddech przed wykonaniem ćwiczenia.
- Wykonajcie razem każde z zaproponowanych ćwiczeń. Powtórzcie je dwa, trzy razy lub aż zadzwoni minutnik.
- Po ćwiczeniu sprawdźcie, jaki jest wasz oddech po wykonaniu danego ćwiczenia. A może dostrzegaliście też zmianę podczas kolejnych powtórzeń?
Zapytaj dziecko, czy ma ochotę odpowiedzieć ci, co zauważyło podczas ćwiczenia.
Oto kilka podpowiedzi, na co zwrócić uwagę:
- Co działo się z oddechem?
- Co zmieniło się w ciele?
- Czy pojawiły się jakieś myśli, np. „ale to śmieszne”, „głupie to „, „nic mi to nie da”, „ciekawa zabawa”.
Agnieszka Figaj-Jankowska, Beata Kamińska-Suchanek
Wybierz się z dzieckiem do lasu lub pobliskiego parku.
Dolina zmysłów
Leśny koncert
Tekst należy czytać powoli, tak aby dziecko miało czas na uważne doświadczanie otoczenia.

Zapraszamy cię do lasu. Czeka tam na ciebie mnóstwo atrakcji, a jedną z najważniejszych jest koncert NA ŻYWO. W rolach głównych wystąpi wielu artystów: ptaki, owady, drzewa, wiatr, liście i ty. Nie zwlekaj. Przyjdź i nadstaw uszu. Słyszysz je? To ptaki. Posłuchaj ich śpiewu. Każda piosenka jest inna. Tu świergoty, tam ćwierkania, gwizdy, stukanie. Co jakiś czas słychać trzepot skrzydeł, gdy artyści głośno fruwają nad twoja głową.
Od czasu do czasu na scenę wychodzi wiatr szumiący między koronami drzew i wprawiający w ruch gałęzie i liście. Wsłuchuj się w jego powiew. A teraz bzyczące muchy, trzepoczące motyle i brzęczące pszczoły. I twoje ciało, które razem z nimi tworzy tę leśną muzykę: odgłosy twoich kroków, szum oddechu przepływającego przez nos lub usta, burczenie w brzuchu, dźwięk twojego głosu. Wsłuchuj się w to wszystko i zaciekawiaj się tym, czy te dźwięki są donośne, ciche, wysokie, niskie. Skąd do ciebie docierają? Z daleka? A może z bliska? Czy dostrzegasz je przed tobą, a może nad tobą lub po bokach twojego ciała? Zauważaj, jak się pojawiają i znikają. I śpiewaj w takt tej muzyki, dziękując leśnym artystom za ten uspakajający i relaksujący koncert.
Agnieszka Guzicka z córkami Amelią i Gabrysią
źródło: Mindful Kids, czerwiec nr 0/2022
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm






