Jedziemy na majówkę. Konspekt zajęć z edukacji polonistycznej
Konspekt zajęć z edukacji polonistycznej
Klasa: I
Liczba uczniów: 14
Osoba prowadząca: Justyna Kowalski
Przedmiot: edukacja polonistycznej
Temat dnia: „Jedziemy na majówkę.”
Tematyka zajęć: Wypowiedzi dzieci na temat majówek, na których były np. z rodzicami. Praca z tekstem opowiadania. Wprowadzenie spółgłoski miękkiej ń- ćwiczenia w analizie słuchowo- wzrokowej wyrazów. Zabawy ruchowe w klasie.
Cele lekcji:
Uczeń:
– układa wyrazy z rozsypanki literowej,
– aktywnie uczestniczy w rozmowie na temat wysłuchanego tekstu,
– dokonuje analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej wyrazów z ń,
– rozpoznaje, nazywa i pisze spółgłoskę miękką ń,
– aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Metody pracy:
– pokaz,
– burza mózgów,
– słowna (pogadanka),
– czynnościowa,
– asymilacji wiedzy.
Formy pracy:
– zespołowa,
– indywidualna.
Środki dydaktyczne:
– ruchome litery alfabetu,
– karty obrazkowe do gry w kalambury,
– opaski żabek na głowę oraz dziób bociana,
– karteczki z numerami uczniów z dziennika,
– płyta CD,
– podręczniki;
– ćwiczenia.
Przebieg zajęć
1. Podanie celu lekcji.
2. Przekazanie uczniom na co będę zwracać uwagę.
3. Wprowadzenie do tematu lekcji- tematem lekcji będzie hasło krzyżówki, którą uczniowie rozwiązują razem z nauczycielem.
4. Śpiewanie piosenki „Maszeruje wiosna”.
5. Praca inspirowana tekstem o majówce na wsi:
– pytania do tekstu,
– dzielenie wyrazów na głoski i sylaby.
6. Zabawa ruchowa „Bocian”.
7. Wprowadzenie litery na oznaczenie spółgłoski miękkiej ń.
8. Ćwiczenia w pisaniu i czytaniu wyrazów ze spółgłoską miękką ń.
9. Kalambury.
10. Podsumowanie zajęć i zadanie pracy domowej.
Osoba prowadząca: Justyna Kowalski











Zabawy w czasie podróży motywujące dzieci do komunikacji
- „Każdy śpiewać może, trochę lepiej lub trochę gorzej?”– zatem wspólne śpiewanie znanych dziecku piosenek. Można przygotować również płytę z piosenkami i wspólnie śpiewać bez względu na nasze umiejętności wokalne. W przypadku śpiewu acapella możecie przekręcać słowa znanych piosenek, aby malec mógł nas poprawiać, co sprawi mu dodatkową radość. A gdy nie jesteśmy w stanie przełamać śpiewać to możecie wspólnie z dzieckiem posłuchać płyt z nagraniami książek lub piosenkami. Można przygotować zestaw piosenek na płycie i pobawić się w zgadywanie tytułów.
- „Kierowca”– o ile łatwiej znieść długą podróż samochodem, gdy samemu ma się okazję prowadzić. Dlatego też można zakupić kierownicę albo samemu zrobić z papierowego lub plastikowego talerzyka.
- „Podróżne rytuały”– np. wspólny okrzyk „uuuu” podczas przejazdów przez tunele, mostach czy światłach i innych okazjach. Wszystko zależy od Waszej inwencji.
- „Co wiezie ta ciężarówka?”– odgadywanie zawartości ciężarówki- dziecko opowiada jaki ładunek może przewozić ciężarówka.
- „Jakie to zwierze?”– naśladowanie i odgadywanie nazw zwierząt.
- „Popatrz przez okno”– podczas podróży na drodze dzieje się wiele ciekawych rzeczy: ciekawe budowle, zwierzęta, samochody, które można obserwować przez lornetkę zrobioną z rolek po papierze toaletowym lub ze zwiniętych dłoni.
- „Pomachaj”– dzieci uwielbiają machać do ludzi na poboczach i w mijanych autach. Gdy ktoś odpowie im tym samym, są wniebowzięte i niezwykle radosne.
- „Czy znasz słowa na literę?”– jak sama nazwa wskazuje chodzi o wymyślenie jak największej ilości słów na dana literę.
- „Słuchaj, co powiedziałem?”– wymyślenie słów na literę, na którą kończył się poprzedni wyraz. Albo głoskowanie wyrazów, a zadaniem dziecka jest odgadnięcie wyrazu.
- „Podróż po alfabecie”– w moim mniemaniu najlepsza zabawa dla dzieci, gdyż uczy alfabetu, wzbogaca słownik dziecka i sprawia dużo frajdy. Zabawa polega na podaniu pierwszej litery alfabetu, w tym wypadku na „A” (wymyślamy nazwę kontynentu, kraju czy miasta na tę literę i tam rozpoczynamy naszą podróż, następne osoby kontynuują opowieść, a w każdym kolejnym zdaniu musi wystąpić rzeczownik lub nazwa własna, rozpoczynająca się od poszczególnych liter alfabetu.
- „Poszukiwacze rymów”– zabawa w szukanie rymu do słów.
- „10 pytań”– dziecko wybiera w myślach jakiś przedmiot, np. samolot, a my dorośli staramy się odgadnąć co to jest, zadając pytania, na które dziecko odpowiada jedynie: „tak” lub „nie”.
- „Co by było gdyby…”– zabawa rozwijająca wyobraźnię dziecka i pomysłowość, gdzie zadajemy pytanie: co by było gdyby, np. ludzie potrafili latać, każdy miał trzy nogi, itp.?
- „Co byś wolał”– należy wymyślić zaskakujące pytania, np. „jeść śledzie ze śmietaną czy lody z cebulą?”, „jeździć do przedszkola motocyklem czy na słoniu?, „mieć długie włosy czy długie paznokcie?” itp.
- „Co schowało się w pudełku?”– do pudełka chowamy jakiś przedmiot, a zadaniem dziecka jest odgadniecie co się tam ukryło.
- „Prawda czy fałsz”– dziecko musi zgadnąć czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe, np. zimą ubieramy sandały, kąpię się w ubraniu.
- „Co dają nam zwierzęta”/ lub „Do czego potrzebna/y jest?” np. owca, krowa itp./ np. brat, przedszkole, rower itp.
- „Czego tu brakuje?” – rysowanie na tablicy ze znikopisem niedokończony obrazek, a dziecko musi dorysować różne elementy.
autor: Kamila Łękowska, Samochodowe zabawy

Podróżowanie
TEMAT: Czym podróżować |
OBSZAR EDUKACYJNY: Poznanie i rozumienie siebie i świata. CEL OGÓLNY: Pogłębianie wiedzy komunikacyjnej. CELE SZCZEGÓŁOWE: Dziecko: • dostrzega niepasujące do siebie elementy • nazywa historyczne i współczesne pojazdy METODA: słowna, czynna FORMA: z całą grupą POMOCE: tekst wiersza, ilustracje, szary papier, farby plakatowe PRZEBIEG ZAJĘCIA: 1. Nauczycielka zapoznaje dzieci z tekstem wiersza B. Forma: Na drogach. B. Forma: Czym podróżować Ludzie dyliżansem lub na słonia grzbiecie podróżować mogli, hen, po całym świecie. Również w dawnych czasach stuku, stuku, stuku – karetą jeździli po ulicznym bruku. Teraz po asfalcie jeżdżą autobusy, ciężkie samochody, tiry, trolejbusy. Świecą reflektory, samochody jadą. Zmierzają do celu nową autostradą. 2. Prowadząca odsłania tablicę, na której widoczne są ilustracje przedstawiające różne środki lokomocji. Dzieci opisują ich wygląd, sposób poruszania. Dzielą na: wodne, lądowe, powietrzne; pojazdy stare i nowoczesne. 3. Pojazdy – zabawa orientacyjno – porządkowa Dzieci zajmują dowolne miejsca. Gdy nauczycielka podaje nazwę pojazdu, dzieci zmieniają ustawienie i tak na słowo: • kareta – tworzenie trójek (konie i woźnica), unoszenie wysoko kolan, przeskakiwanie w miejscu z nogi na nogę. • statek – stanie w lekkim rozkroku, przenoszenie ciężaru z lewej strony na prawą z równoczesnym naśladowaniem szumu morza „szszsz”. • autobus – lekki rozkrok, naśladowanie trzymania kierownicy, przechylanie tułowia w zależności od kierunku jazdy. 4. Rozpoznawanie odtworzonych z kasety magnetofonowej dźwięków pojazdów. 5. Zabawa doskonaląca spostrzegawczość. W zabawie wykorzystujemy wcześniej prezentowane ilustracje pojazdów. Nauczycielka poleca dzieciom odwrócenie się plecami do tablicy, po czym zmienia ich kolejność. Obok umieszcza ilustracje „części” pojazdów (wskazane aby szablony były podklejone rzepami). Zadaniem dzieci jest umieszczenie „części” we właściwych miejscach. 6. Malowanie farbami plakatowymi pojazdów na dużych arkuszach szarego papieru dwoma rodzajami pędzla (gruby i cienki). |
Autor: Bożena Forma


#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm



