Niektóre dzieci mają nadreaktywny układ przedsionkowy i odczuwają znaczny dyskomfort w trakcie nagłych ruchów lub podczas obrotów. To nie oznacza, że ruch je przeraża – po prostu czują dyskomfort. Te właśnie dzieci częściej cierpią na chorobę lokomocyjną…
Szybko robi im się niedobrze, gdy bawią się na poruszających się obiektach, takich jak karuzela, a także podczas terapii na przyrządach stworzonych z myślą o zapewnieniu dzieciom ruchu. Niektóre wyjątkowo wrażliwe osoby często czują mdłości, widząc, że ktoś lub coś się obraca, ponieważ stymuluje to odruch oczny, który aktywuje z kolei jądra przedsionkowe. Na przykład, mój autystyczny syn nie może surfować po internecie używając komórki w trakcie jazdy samochodem. Robi mu się niedobrze, a kiedy był młodszy często przy tej czynności wymiotował.
Prawdopodobnie ta część układu nerwowego, która moduluje informacje z kanałów półkolistych, nie funkcjonuje prawidłowo u tych dzieci. Obroty aktywują kanały w stopniu większym niż jakikolwiek inny bodziec, ale mają mniejszy wpływ na receptory grawitacji. Można by sądzić, że niepewność grawitacyjna i nietolerancja na ruch będą występowały jednocześnie – i faktycznie tak jest, chociaż nie zawsze. Często trudno jest je odróżnić. Ponieważ bodźce przedsionkowe wytworzone przez ruch nadmiernie stymulują układ nerwowy i zakłócają trawienie, można by sądzić, że wynikający z tego oczopląs porotacyjny będzie trwał dłużej. Pomimo, że często tak właśnie jest, nie zawsze się tak dzieje – układ przedsionkowy jest tak niewiarygodnie złożony, że możliwe są wszelkie warianty jego funkcjonowania.
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm



