Reklamy
Reklamy

Zasady dotyczące odrabiania prac domowych:

  • Pomaganie dziecku w wykonywaniu prac domowych lub pokazywanie prawidłowych rozwiązań jest lepsze niż zezwalanie na samodzielne męczarnie. Dziecko mogło nie usłyszeć lub nie zrozumieć poleceń wydanych przez nauczyciela. Bezowocna, uciążliwa praca prowadzi do dalszego unikania obowiązków szkolnych.
  • Trzeba kilkakrotnie objaśniać i powtarzać materiał.
  • Dziel zadania na mniejsze etapy. Przykładowo, podczas pracy z konkretnym rodzajem książki zacznij od zerknięcia na pytania znajdujące się na końcu i znajdź wszystkie odpowiedzi przed przeczytaniem całego tekstu. Wiele dzieci po prostu nie potrafi się uczyć.
  • Rodzic może pełnić rolę „sekretarki” dziecka, dopóki nie będzie ono na tyle sprawne, aby samodzielnie opanować cały proces.
  • Rodzic może tez pomagać dziecku poprzez przepisywanie zadań matematycznych, jeśli przekracza to możliwości ucznia.
  • Upewnij się, że uczeń zrozumiał polecenia, zanim zabierze się do pracy.
  • Pierwsze kilka przykładów rozwiążcie wspólnie.
  • Zapoznaj dzieci z materiałem, który będziesz omawiał kolejnego dnia. Jednak pamiętaj, że wielu uczniów nie jest zainteresowanych przyswajaniem jakiejkolwiek ponadplanowej wiedzy. Zwłaszcza tatusiowie powinni mieć to na uwadze.
  • Nie martw się, że dziecko stanie się zależne od rodzica. Większość uczniów zrezygnuje z pomocy opiekunów, gdy tylko będzie w stanie to uczynić. (Częściej to rodzice mają kłopoty z namówieniem dziecka na przyjęcie pomocnej dłoni).
  • Jeśli dziecko akceptuje pomoc rodzica, to świetnie. Jeśli tak nie jest, poszukaj pomocy na zewnątrz (Kutscher, Atwood, Wolf, 2007).

źródło: M. L. Kutscher, T. Attwood, R. R. Wolff: Dzieci z zaburzeniami łączonymi…”, LIBER, Warszawa 2007

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: