Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

W latach 60. Ivar Lovaas i inni psychologowie zaczęli wykorzystywać metodę stosowanej analizy behawioralnej (ang. applied behavior analysis, ABA)

„Później Lovaas opracował model wczesnej interwencji terapeutycznej nazywany metodą Lovaasa. Polega on na wykorzystaniu zasad terapii behawioralnej w celu kształcenia u dzieci z ASD umiejętności językowych i społecznych, zdolności uczenia się, zabawy, skupienia uwagi, a również zwiększenia ich samodzielności. Stosowanie tych zasad ma również zminimalizować powtarzające się nietypowe zachowania związane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W modelu Lovaasa nauka przebiega w trybie indywidualnym i jest dostosowana do potrzeb konkretnego dziecka, jego możliwości i specyficznych problemów. Kiedy dziecko opanuje podstawowe umiejętności komunikacyjne i społeczne oraz zdolność koncentracji uwagi, jest stopniowo przygotowywane do udziału w zajęciach grupowych. Członek zespołu terapeutów początkowo towarzyszy dziecku w klasie, aby ułatwić mu przeniesienie zdobytych umiejętności do nowego otoczenia. Ostatecznie asystent, „cień”, przestaje uczestniczyć w zajęciach, a dziecko samodzielnie realizuje standardowy program nauczania. Kompletny proces integracji może trwać dwa lata lub dłużej, ale większość dzieci jest gotowa do udziału w zajęciach już na poziomie przedszkola […].

Badania wykazały, że wiele dzieci z ASD, zwłaszcza tych wysokofunkcjonujących, które zaczynają terapię wcześnie i przez dwa lata biorą udział w zajęciach opartych na ABA, może bez problemów zacząć i z powodzeniem kontynuować naukę w pierwszej klasie bez dodatkowej asysty terapeuty. Poza tym badania Lovaasa dowiodły, że zdolności poznawcze dzieci uczestniczących w terapii (zmierzone za pomocą standardowych testów) są dużo lepsze niż zdolności dzieci z ASD, które nie brały udziału w zajęciach terapeutycznych. Nic więc dziwnego, że terapie oparte na zasadach ABA są bardzo popularne. Ich oczywistą wadą jest koszt i nakład pracy w przypadku zajęć indywidualnych. Prawie żadne z dzieci badanych przez zespół Lovaasa uczestniczących w terapii ABA tylko przez 10 godzin tygodniowo nie osiągnęło tak znaczących sukcesów jak dzieci, które brały udział w 40 godzinach terapii w tygodniu. Informacje na temat specjalistów oferujących wczesną terapię metodą ABA są dostępne na stronie Autism Speaks (www.autismspeaks.org/resource-gude/by-state). Amerykańska organizacja FEAT (FFamilies for Early Autism Treatment) także prowadzi stronę, na której znajdują się listy specjalistów ABA (www.feat.org)” (Ozonoff, Dawson, McPartland, 2015).

źródło: S. Ozonoff, G. Dawson, J. C. McPartland: „Wysokofunkcjonujące dzieci ze spektrum autyzmu…” WUJ, Kraków 2015

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: